KRAKOWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI

WRZESIEŃ: Kiermasz Książki pod znakiem Stanisława Lema

Ostatni w tym roku Krakowski Kiermasz Książki już 9 i 10 września na Placu Św. Marii Magdaleny! Motywem przewodnim najbliższej edycji tego cyklicznego święta książki pod gołym niebem będą przypadające na pokiermaszowy wtorek urodziny Stanisława Lema. Swoją ofertę już tradycyjnie zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu, odbędą się także plenerowe widowiska, spacery i wydarzenia literackie inspirowane dziełem najchętniej tłumaczonego polskiego pisarza wszech czasów. Zapraszamy na fantastyczny kiermasz!

Księgarnia hobbistyczna Fankomiks, Antykwariaty Hulaj Pole, Suszek, Abecadło, Szafa Pełna Książek i 451 stopni, księgarnia amerykańska American Bookstore, Świat w Tunelu oraz bukiniści, jakich spotkać można co tydzień pod Halą Targową – oferta przygotowana na ostatni w tym roku kiermasz zadowoli każdego szanującego się bibliofila. Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa akcja, którą Kraków – pierwsze i jedyne w Polsce Miasto Literatury UNESCO promuje ideę drugiego obiegu książki i przypomina, że dobra literatura nie zna daty ważności. W urokliwej przestrzeni Placu Św. Marii Magdaleny będzie można nie tylko buszować między książkami, ale przysiąść na leżaku i zatopić się w lekturze przy pysznej kawie z Bike Café.

Przypadek Stanisława Lema jest w polskiej literaturze szczególny. To nie tylko pisarz, który 11 lat po śmierci notuje nakłady, jakich nie powstydziłby się żaden współczesny literat, ale genialny filozof i futurolog, którego wizje już niejednokrotnie realizowały się na naszych oczach. Wrześniowa edycja Krakowskiego Kiermaszu będzie dedykowana najsławniejszemu polskiemu twórcy s-f: zapraszamy m.in. na plenerowe widowisko na bazie Bajek robotów i Opowiadań kosmikomicznych Italo Calvino w wykonaniu zawodowego opowiadacza Mateusza Świstaka, twórcy projektu „Baśnie na warsztacie” (sobota 9 września, godz. 15:00), podpisywanie nowo wydanej biografii Lem. Życie nie z tej ziemi z udziałem Wojciecha Orlińskiego czy spacer po Krakowie śladami autora Solaris.

Podczas kiermaszu natknąć się będzie można również na rower Fantastycznej Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w którym dostępne będą książki do całkowicie bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia.

Krakowski Kiermasz Książki

Plac św. Marii Magdaleny

(przecznica między ul. Grodzką i Kanoniczą)

9-10.09.2017

11:00-18:00

Program kulturalny:

SOBOTA 9 WRZEŚNIA

15:00-16:00 Bajki Pana Stanisława – widowisko narracyjne

Spotkanie ze słowem żywym, podczas którego Bajki robotów Stanisława Lema nabiorą krwi i kości, czy mówiąc precyzyjniej, obloką się w tytanowe pancerze, a atomowe serca maszyn ruszą pełną parą. Przez perypetię trzech elektrycerzy aż po niecne knowania złego Architora aż po znaki stawiane na niebie przez nieznajomą rękę. Wspólnie z opowiadaczem słuchacze przemierzą najodleglejsze zakątki kosmosu, by zbliżyć się nieco do świata z Bajek robotów Stanisław Lema, zajrzą także na chwilę do Opowiadań kosmikomicznych Italo Calvino po to, by się rozmarzyć, po to by gdzieś w zakamarkach wyobraźni znów rozległo się wołanie, by raz jeszcze sięgnąć po książkę i zatonąć w kosmosie lektury.

Baśnie opowie i spotkanie poprowadzi Mateusz Świstak, opowiadacz baśni, edukator, autor bloga basnienawarsztacie.pl. Spotkanie ma charakter rodzinny – zapraszamy fanów Lema w każdym wieku!

NIEDZIELA 10 WRZEŚNIA

13:00-14:00 Premiera „Różańca” Rafała Kosika – krótkie spotkanie z autorem i podpisywanie książek

14:00-15:00 Premiera „Lem. Życie nie z tej Ziemi.” Wojciecha Orlińskiego – krótkie spotkanie z autorem i podpisywanie książek

15:00-16:00 Spacer Lemowski z Wojciechem Orlińskim

Zapraszamy na spacer szlakiem Stanisława Lema z udziałem autora pierwszej biografii pisarza, Wojciecha Orlińskiego. Podczas spaceru zobaczymy Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa.

Wstęp bezpłatny, obowiązkowe zapisy: spacery@miastoliteratury.pl. Ilość miejsc ograniczona!

Więcej na:

www.miastoliteratury.pl

Organizatorem Krakowskiego Kiermaszu Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

kiermaszlema


 

LIPIEC: Krakowski Kiermasz Książki – edycja wakacyjna!

Zjawisko sezonu ogórkowego zdecydowanie nie dotyczy życia literackiego w Krakowie. Specjalnie z okazji początku wakacji Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na Krakowski Kiermasz Książki – kolejną edycję cyklicznego, plenerowego wydarzenia, podczas którego zaprezentujemy książkową ofertę antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Kiermasz odbędzie się w niedzielę 9 lipca od godz. 11:00 do 19:00 na urokliwym Placu św. Marii Magdaleny.

Antykwariaty Hulaj PoleAbecadłoSzafa Pełna Książek oraz zaprzyjaźnieni katowiczanie z Antykwariatów Suszek i 451stopni; Księgarnia hobbistyczna FankomiksAmerican Bookstore, działający na co dzień w przejściu podziemnym na wysokości Domu Handlowego „Jubilat” Świat w Tunelu oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej – oferta książek z drugiego obiegu na Krakowskim Kiermaszu Książki zapowiada się jak zawsze znakomicie! Ideą kiermaszu organizowanego od 2016 roku jest popularyzacja książki używanej jako pełnowartościowej lektury dla dużych i małych, a także przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO.

Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy z rowerowej kawiarni Bike Café, skosztować pysznego hummusu od Hummus Amamamusi i pieczonych kasztanów od Pana Kasztana.

Kiermasz uzupełnią wydarzenia kulturalne, w tym zaplanowane na 14:00 spotkanie z redaktorami pism poetyckich KONTENT i WIDMA . WIDMA skupiają kilku najlepszych współczesnych i awangardowych poetów z Polski i ze Stanów Zjednoczonych, oferując równoległe tłumaczenia poezji. To zarazem pierwsza w historii publikacja księgarni Massolit (ul. Felicjanek 4). Kwartalnik KONTENT to zupełnie świeży tytuł środowiska studentów Wydziału Polonistyki UJ.

O godz. 16:00 zapraszamy na prelekcję o Zygmuncie Nowakowskim autorstwa Pawła Chojnackiego. Prelekcja połączona z prezentacją zabytkowych publikacji z archiwum autora będzie świetną okazją do przypomnienia tego wielkiego, choć zapomnianego krakauera – pisarza, felietonisty o wyjątkowo barwnej biografii (1891-1963). Podczas kiermaszu natknąć się będzie można również na rower Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w którym dostępne będą książki do całkowicie bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia.

ZAPRASZAMY NA PLAC ŚW. MARII MAGDALENY!

kkk-banner-9-07-2017-784_296_px

Organizatorem Krakowskiego Kiermaszu Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


CZERWIEC: Krakowski Kiermasz Książki – poezja pod gołym niebem!

Już za kilka dni (w weekend 10-11 czerwca) na malowniczym Placu Św. Marii Magdaleny rozgości się Kiermasz Książki. Podczas trwającego w tym czasie Festiwalu Miłosza, swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa oraz regionu. Nie zabraknie klasyki prozy, dobrego komiksu, kultowych albumów o sztuce, a przede wszystkim poezji! Na ratunek czytelnikom niepraktykującym przybędzie Ostry Dyżur Literacki, a w ramach pasma OFF Miłosz odbędzie się czytanie poezji w plenerze. Tradycyjnie już zadbamy także o strawę dla ciała, a nowe nabytki będzie można przejrzeć relaksując się na leżaku!

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, kameralna impreza, którą Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pragnie przywrócić świetność książce używanej i przypomnieć, że dobra literatura nie starzeje się nigdy. W ramach drugiej w tym roku edycji kiermaszu, w sobotę i niedzielę w godz. 11:00-18:00 na Placu Św. Marii Magdaleny wystawią się antykwariaty: Hulaj Pole, Abecadło, Szafa Pełna Książek, Suszek i 451 stopni, księgarnia hobbistyczna Fankomiks, American Bookstore, a także bukiniści, których spotkać możecie w niedzielne poranki na Hali Targowej i na co dzień w przejściu podziemnym przy Domu Handlowym Jubilat.

Na kiermaszu nie zabraknie okazji do rozmów o książkach – w sobotę 10 czerwca od 13:30 do 17:30 w ramach akcji Ostry Dyżur Literacki lektury dla małych i dużych polecać będą przebrani w lekarskie kitle eksperci Fundacji Czas Dzieci. W związku z trwającym od 8 czerwca Festiwalem Miłosza kiermasz przybierze szczególnie poetycki charakterW niedzielę 11 czerwca o 14:00 w ramach pasma OFF Miłosz czeka nas plenerowe czytanie poezji w wykonaniu stypendystów Rezydencji Wyszehradzkiej w Willi Decjusza oraz programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Przez cały weekend na miejscu kiermaszu spotkać też będzie można rower Lotnej czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, a w nim mnóstwo książek do bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia!

Na spragnionych i zgłodniałych czekają kawa i lody ze stylowego autka Kavke Cafe oraz pyszny hummus od Hummus Amamamusi.

784_296pop2

Czerwcowy kiermasz jest częścią Dni Krakowa, które w dniach 3-25 czerwca opanują Kraków przywracając piękną przedwojenną tradycję zapoczątkowaną w 1936 r. przez Jerzego Dobrzyckiego.

Organizatorem Krakowskiego Kiermaszu Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Zapraszamy!

 


KWIECIEŃ: Krakowski Kiermasz Książki z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Choć pąki na drzewach nie rozwinęły się jeszcze w liście, w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO mamy już pierwsze oznaki literackiej wiosny! 22 i 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na Placu Św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki – kameralny targ, na którym swoją ofertę zaprezentują antykwariusze i bukiniści z Krakowa oraz regionu. Na uczestników czekają warsztaty, wykłady i pokazy introligatorskie, a także kawa i przekąski. Swoje atrakcje na najbardziej literacki weekend wiosny szykuje również pobliski Instytut Cervantesa, a także krakowskie i małopolskie księgarnie oraz biblioteki. Zapraszamy!

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa impreza. Promuje ideę drugiego obiegu literatury i przypomina, że dobra książka nie ma daty ważności. W tym roku zaplanowaliśmy aż cztery edycje kiermaszu! 22 i 23 kwietnia od 11:00 do 18:00 zaprezentują się antykwariaty: Abecadło, Hulaj Pole, Suszek, 451 stopni i Świat w Tunelu, unikatowa księgarnia komiksowa Fankomiks, podgórska Szafa Pełna Książek oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej.

Program kwietniowego kiermaszu uzupełnią spotkania, pokazy i warsztaty – uczestnicy dowiedzą się m.in., jak obsługiwać prawdziwy powielacz białkowy do kopiowania opozycyjnej prasy z lat 80. i nauczą się zszywać artystyczne notesy Rebook. Odbędą się także warsztaty rysowania komiksów, czytanie bajek w wykonaniu ekipy Księgarni pod Globusem, ciekawie zapowiadający się wykład o powojennej literaturze mesjanistycznej oraz okolicznościowy spacer po krakowskich antykwariatach, który poprowadzi Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego.

W związku z zaplanowanymi na 23 i 24 kwietnia, 16. Małopolskimi Dniami Książki „Książka i Róża” na swoje stanowisko zaprosi też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a z okazji przyznania Eduardo Mendozie Nagrody Cervantesa nazywanej hiszpańskim Noblem – w niedzielę 23 kwietnia w pobliskim Instytucie Cervantesa odbędą się dni otwarte. Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy ze stylowego włoskiego pojazdu Kavke Cafe oraz przekąsić hummus Amamamusi i pieczone kasztany z oryginalnego parowoziku Pana Kasztana.

Szczególnie intensywny program wydarzeń szykują na Światowy Dzień Książki krakowskie księgarnie. W ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych swoje wydarzenia zaplanowały m.in. Księgarnia Pod Globusem i Pod Szesnastką, Lokator, De Revolutionibus Books & Café, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza i wiele innych. Weekend Księgarń Kameralnych to oddolna inicjatywa księgarzy, która obejmie w tym roku aż 20 miast w Polsce! W drugiej połowie kwietnia ruszą również projekty kulturalne realizowane w ramach pierwszego w Polsce miejskiego programu wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach.

Więcej szczegółów wkrótce!

1920_1080

Krakowski Kiermasz Książki
program wydarzeń na Placu Św. Marii Magdaleny

 

22 kwietnia (sobota)

12:00-14:00 – warsztaty origami „Moja Książka z wyobraźnią” oraz „Zostań drukarzem” przeprowadzą pracownicy Biblioteki Kraków. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak z kilku kartek papieru wykonać oryginalną książkę oraz wyrzeźbią swoje inicjały w styropianie. Zapraszamy w szczególności rodziców z dziećmi! Wstęp wolny, rejestracja na miejscu podczas kiermaszu.

13:00-15:00 – drukujemy „bibułę”! Działanie powielacza białkowego prezentuje Leszek Jaranowski, działacz opozycji niepodległościowej w latach 80.

15:00-17:00 – spacer po antykwariatach. Poznajcie Szpitalną – ulicę książki, inne najciekawsze adresy na bibliofilskiej mapie Krakowa oraz ludzi, którzy je prowadzą. Spacer poprowadzi dr hab. Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego. Obowiązkowa rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl, informację o miejscu zbiórki podajemy w odpowiedzi na zgłoszenie. Ilość miejsc ograniczona!

15:00-17:00 – „Zbawić Polskę, wskrzesić świat” – prelekcja o mesjanizmie powojennym. Myślicie, że na imię „40 i 4” czekało tylko pokolenie Mickiewicza? Nic bardziej mylnego! O nieznanej twarzy powojennej literatury emigracyjnej opowie dr Paweł Chojnacki, historyk i filozof.

 

23 kwietnia (niedziela)

12:00-14:00 Bajki pod Globusem. Czytamy bajki z księgarzami!

14:00-16:00 – otwarte warsztaty rysowania komiksów. Zajęcia prowadzi Michał Jankowski – pomysłodawca i koordynator Małopolskiego Studia Komiksu. Wstęp wolny, rejestracja na miejscu podczas kiermaszu.

16:00-18:00 – pokaz introligatorski. Sklejamy Rebooki – ręcznie tworzone, artystyczne notesy z okładkami starych książek. Możliwość zakupienia notesów na miejscu.

 

UWAGA: nie są to wszystkie atrakcje, jakie zaplanowaliśmy na ten wyjątkowy weekend – wypatrujcie nowych niespodziewanych wieści na naszych kanałach! Szczegóły wkrótce.

 


Więcej o Weekendzie Księgarń Kameralnych: tutaj.
16. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” więcej: tutaj.