KRAKOWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI

LIPIEC: Krakowski Kiermasz Książki – edycja wakacyjna!

Zjawisko sezonu ogórkowego zdecydowanie nie dotyczy życia literackiego w Krakowie. Specjalnie z okazji początku wakacji Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na Krakowski Kiermasz Książki – kolejną edycję cyklicznego, plenerowego wydarzenia, podczas którego zaprezentujemy książkową ofertę antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Kiermasz odbędzie się w niedzielę 9 lipca od godz. 11:00 do 19:00 na urokliwym Placu św. Marii Magdaleny.

Antykwariaty Hulaj PoleAbecadłoSzafa Pełna Książek oraz zaprzyjaźnieni katowiczanie z Antykwariatów Suszek i 451stopni; Księgarnia hobbistyczna FankomiksAmerican Bookstore, działający na co dzień w przejściu podziemnym na wysokości Domu Handlowego „Jubilat” Świat w Tunelu oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej – oferta książek z drugiego obiegu na Krakowskim Kiermaszu Książki zapowiada się jak zawsze znakomicie! Ideą kiermaszu organizowanego od 2016 roku jest popularyzacja książki używanej jako pełnowartościowej lektury dla dużych i małych, a także przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO.

Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy z rowerowej kawiarni Bike Café, skosztować pysznego hummusu od Hummus Amamamusi i pieczonych kasztanów od Pana Kasztana.

Kiermasz uzupełnią wydarzenia kulturalne, w tym zaplanowane na 14:00 spotkanie z redaktorami pism poetyckich KONTENT i WIDMA . WIDMA skupiają kilku najlepszych współczesnych i awangardowych poetów z Polski i ze Stanów Zjednoczonych, oferując równoległe tłumaczenia poezji. To zarazem pierwsza w historii publikacja księgarni Massolit (ul. Felicjanek 4). Kwartalnik KONTENT to zupełnie świeży tytuł środowiska studentów Wydziału Polonistyki UJ.

O godz. 16:00 zapraszamy na prelekcję o Zygmuncie Nowakowskim autorstwa Pawła Chojnackiego. Prelekcja połączona z prezentacją zabytkowych publikacji z archiwum autora będzie świetną okazją do przypomnienia tego wielkiego, choć zapomnianego krakauera – pisarza, felietonisty o wyjątkowo barwnej biografii (1891-1963). Podczas kiermaszu natknąć się będzie można również na rower Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w którym dostępne będą książki do całkowicie bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia.

ZAPRASZAMY NA PLAC ŚW. MARII MAGDALENY!

kkk-banner-9-07-2017-784_296_px

Organizatorem Krakowskiego Kiermaszu Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


CZERWIEC: Krakowski Kiermasz Książki – poezja pod gołym niebem!

Już za kilka dni (w weekend 10-11 czerwca) na malowniczym Placu Św. Marii Magdaleny rozgości się Kiermasz Książki. Podczas trwającego w tym czasie Festiwalu Miłosza, swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa oraz regionu. Nie zabraknie klasyki prozy, dobrego komiksu, kultowych albumów o sztuce, a przede wszystkim poezji! Na ratunek czytelnikom niepraktykującym przybędzie Ostry Dyżur Literacki, a w ramach pasma OFF Miłosz odbędzie się czytanie poezji w plenerze. Tradycyjnie już zadbamy także o strawę dla ciała, a nowe nabytki będzie można przejrzeć relaksując się na leżaku!

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, kameralna impreza, którą Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pragnie przywrócić świetność książce używanej i przypomnieć, że dobra literatura nie starzeje się nigdy. W ramach drugiej w tym roku edycji kiermaszu, w sobotę i niedzielę w godz. 11:00-18:00 na Placu Św. Marii Magdaleny wystawią się antykwariaty: Hulaj Pole, Abecadło, Szafa Pełna Książek, Suszek i 451 stopni, księgarnia hobbistyczna Fankomiks, American Bookstore, a także bukiniści, których spotkać możecie w niedzielne poranki na Hali Targowej i na co dzień w przejściu podziemnym przy Domu Handlowym Jubilat.

Na kiermaszu nie zabraknie okazji do rozmów o książkach – w sobotę 10 czerwca od 13:30 do 17:30 w ramach akcji Ostry Dyżur Literacki lektury dla małych i dużych polecać będą przebrani w lekarskie kitle eksperci Fundacji Czas Dzieci. W związku z trwającym od 8 czerwca Festiwalem Miłosza kiermasz przybierze szczególnie poetycki charakterW niedzielę 11 czerwca o 14:00 w ramach pasma OFF Miłosz czeka nas plenerowe czytanie poezji w wykonaniu stypendystów Rezydencji Wyszehradzkiej w Willi Decjusza oraz programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Przez cały weekend na miejscu kiermaszu spotkać też będzie można rower Lotnej czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, a w nim mnóstwo książek do bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia!

Na spragnionych i zgłodniałych czekają kawa i lody ze stylowego autka Kavke Cafe oraz pyszny hummus od Hummus Amamamusi.

784_296pop2

Czerwcowy kiermasz jest częścią Dni Krakowa, które w dniach 3-25 czerwca opanują Kraków przywracając piękną przedwojenną tradycję zapoczątkowaną w 1936 r. przez Jerzego Dobrzyckiego.

Organizatorem Krakowskiego Kiermaszu Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Zapraszamy!

 


KWIECIEŃ: Krakowski Kiermasz Książki z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Choć pąki na drzewach nie rozwinęły się jeszcze w liście, w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO mamy już pierwsze oznaki literackiej wiosny! 22 i 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na Placu Św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki – kameralny targ, na którym swoją ofertę zaprezentują antykwariusze i bukiniści z Krakowa oraz regionu. Na uczestników czekają warsztaty, wykłady i pokazy introligatorskie, a także kawa i przekąski. Swoje atrakcje na najbardziej literacki weekend wiosny szykuje również pobliski Instytut Cervantesa, a także krakowskie i małopolskie księgarnie oraz biblioteki. Zapraszamy!

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa impreza. Promuje ideę drugiego obiegu literatury i przypomina, że dobra książka nie ma daty ważności. W tym roku zaplanowaliśmy aż cztery edycje kiermaszu! 22 i 23 kwietnia od 11:00 do 18:00 zaprezentują się antykwariaty: Abecadło, Hulaj Pole, Suszek, 451 stopni i Świat w Tunelu, unikatowa księgarnia komiksowa Fankomiks, podgórska Szafa Pełna Książek oraz bukiniści znani z niedzielnych poranków na Hali Targowej.

Program kwietniowego kiermaszu uzupełnią spotkania, pokazy i warsztaty – uczestnicy dowiedzą się m.in., jak obsługiwać prawdziwy powielacz białkowy do kopiowania opozycyjnej prasy z lat 80. i nauczą się zszywać artystyczne notesy Rebook. Odbędą się także warsztaty rysowania komiksów, czytanie bajek w wykonaniu ekipy Księgarni pod Globusem, ciekawie zapowiadający się wykład o powojennej literaturze mesjanistycznej oraz okolicznościowy spacer po krakowskich antykwariatach, który poprowadzi Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego.

W związku z zaplanowanymi na 23 i 24 kwietnia, 16. Małopolskimi Dniami Książki „Książka i Róża” na swoje stanowisko zaprosi też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a z okazji przyznania Eduardo Mendozie Nagrody Cervantesa nazywanej hiszpańskim Noblem – w niedzielę 23 kwietnia w pobliskim Instytucie Cervantesa odbędą się dni otwarte. Na miejscu kiermaszu będzie można napić się kawy ze stylowego włoskiego pojazdu Kavke Cafe oraz przekąsić hummus Amamamusi i pieczone kasztany z oryginalnego parowoziku Pana Kasztana.

Szczególnie intensywny program wydarzeń szykują na Światowy Dzień Książki krakowskie księgarnie. W ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych swoje wydarzenia zaplanowały m.in. Księgarnia Pod Globusem i Pod Szesnastką, Lokator, De Revolutionibus Books & Café, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza i wiele innych. Weekend Księgarń Kameralnych to oddolna inicjatywa księgarzy, która obejmie w tym roku aż 20 miast w Polsce! W drugiej połowie kwietnia ruszą również projekty kulturalne realizowane w ramach pierwszego w Polsce miejskiego programu wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach.

Więcej szczegółów wkrótce!

1920_1080

Krakowski Kiermasz Książki
program wydarzeń na Placu Św. Marii Magdaleny

 

22 kwietnia (sobota)

12:00-14:00 – warsztaty origami „Moja Książka z wyobraźnią” oraz „Zostań drukarzem” przeprowadzą pracownicy Biblioteki Kraków. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jak z kilku kartek papieru wykonać oryginalną książkę oraz wyrzeźbią swoje inicjały w styropianie. Zapraszamy w szczególności rodziców z dziećmi! Wstęp wolny, rejestracja na miejscu podczas kiermaszu.

13:00-15:00 – drukujemy „bibułę”! Działanie powielacza białkowego prezentuje Leszek Jaranowski, działacz opozycji niepodległościowej w latach 80.

15:00-17:00 – spacer po antykwariatach. Poznajcie Szpitalną – ulicę książki, inne najciekawsze adresy na bibliofilskiej mapie Krakowa oraz ludzi, którzy je prowadzą. Spacer poprowadzi dr hab. Grzegorz Nieć z Uniwersytetu Pedagogicznego. Obowiązkowa rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl, informację o miejscu zbiórki podajemy w odpowiedzi na zgłoszenie. Ilość miejsc ograniczona!

15:00-17:00 – „Zbawić Polskę, wskrzesić świat” – prelekcja o mesjanizmie powojennym. Myślicie, że na imię „40 i 4″ czekało tylko pokolenie Mickiewicza? Nic bardziej mylnego! O nieznanej twarzy powojennej literatury emigracyjnej opowie dr Paweł Chojnacki, historyk i filozof.

 

23 kwietnia (niedziela)

12:00-14:00 Bajki pod Globusem. Czytamy bajki z księgarzami!

14:00-16:00 – otwarte warsztaty rysowania komiksów. Zajęcia prowadzi Michał Jankowski – pomysłodawca i koordynator Małopolskiego Studia Komiksu. Wstęp wolny, rejestracja na miejscu podczas kiermaszu.

16:00-18:00 – pokaz introligatorski. Sklejamy Rebooki – ręcznie tworzone, artystyczne notesy z okładkami starych książek. Możliwość zakupienia notesów na miejscu.

 

UWAGA: nie są to wszystkie atrakcje, jakie zaplanowaliśmy na ten wyjątkowy weekend – wypatrujcie nowych niespodziewanych wieści na naszych kanałach! Szczegóły wkrótce.

 


Więcej o Weekendzie Księgarń Kameralnych: tutaj.
16. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” więcej: tutaj.