Festiwal Niezależnych Księgarni 2016

Festiwal Niezależnych Księgarni to projekt Fundacji Kopernika realizowany w ramach miejskiego konkursu na działalność kulturalną w księgarniach pod patronatem Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.

FNK stanowi całoroczny cykl wydarzeń tworzonych przez księgarzy dla wszystkich osób, którym nie jest obojętne czytanie, myślenie i rozmawianie o książkach.

 

W projekcie biorą udział księgarnie

De Revolutionibus. Books&Cafe (ul. Bracka 1)

Szafa Pełna Książek (ul. Krakusa 7)

Bona – książka i kawa (ul. Kanonicza 11)

Księgarnia Muzyczna „Kurant” (Rynek Główny 36)

Księgarnia Pod Globusem (ul. Długa 1)

Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza (Mały Rynek 4)

LOKATOR (ul. Mostowa 1)

 

PROGRAM Wydarzeń Festiwalu Niezależnych Księgarń

 

Noc w księgarni /kwiecień-maj-czerwiec 2016/

Otwieramy krakowskie księgarnie w godzinach wieczornych i nocnych i zapraszamy na wydarzenia, które podkreślają odrębność i niepowtarzalność każdej z nich.

Projekt książka – warsztaty dla dzieci

W wakacyjne miesiące odbedą się cztery warsztaty, na których dzieci zapoznają się z różnymi technikami obrazowania i prowadzenia narracji książkowej.

Księgarze dla czytelników /wrzesień – listopad 2016/

Zapraszamy na trzy spotkania, podczas których księgarz będzie zapraszał pisarza do wspólnej dyskusji o fascynacjach literackich i rynku książki.

Sekrety księgarni /październik – grudzień 2016/

Cykl trzech spotkań branżowych zaplanowanych z myślą o przedstawieniu księgarzy i ich fascynacji związanych z szeroko rozumianym rynkiem książki. Będziemy gościć księgarkę z małej miejscowości, blogrkę a festiwal zakończy wykłąd profesora literatury.

Dwa spacery literackie /czerwiec, wrzesień 2016/

Zaprosimy mieszkańców do uczestnictwa w dwóch spacerach literackich po Krakowie: szlakiem krakowskich księgarń oraz krakowskich antykwariatów.

 

NOCE W KSIĘGARNIACH

 

Noc filozofii w księgarnio -kawiarni De Revolutionibus Books&Cafe (ul. Bracka 14)

23 kwietnia, sobota

 

godz. 18.00 

„Warsztaty rysowania filozofii dla dzieci- Tworzenie filozoficznego słownika obrazkowego” prowadzi filozofka i ilustratorka Ada Augustyniak

godz. 20.00 

„Warsztaty wyklejania filozofii dla dorosłych – Tworzenie filozoficznej książki obrazkowej” prowadzi filozofka i ilustratorka Ada Augustyniak

godz. 22.00

Wykład Prof. Jerzego Stelmacha, prawnika i filozofia oraz miłośnika i kolekcjonera sztuki pt. „Piękno urzeczywistnione. Filozofia kolekcjonowania”. Myślimy nie tylko słowami i zdaniami, ale też obrazami. Pozwólmy tym obrazom zaistnieć, niech one nas poprowadzą i pomogą nam w uświadomieniu i zrozumieniu naszych własnych obrazów świata.

 

Noc historii w księgarni Szafa Pełna Książek (ul. Krakusa 7)

29 kwietnia, piątek

 

godz. 17.30 

Poznaj Kraków – warsztaty dla dzieci- rysowanie, naklejanie i inne zabawy w oparciu o przygotowaną przez księgarnię książeczkę. Czytanie dzieciom – wspólne czytanie książeczki o legendach Krakowa.

godz. 19.00 

Wieczór z książką – spotkanie autorskie z panem Leszkiem Mazanem i Mieczysławem Czumą oraz książką Tate, jedziemy do Krakowa!

godz. 21.00 

Kraków na starej fotografii – wystawa fotografii miasta Krakowa (do 1945 r.)

godz. 22.00 

Kraków opisany – przedstawienie drukowanych przewodników po Krakowie (przedstawienie wybranych pozycji z lat 1850 – 1945) Na spotkaniu autorskim możliwość zakupu i podpisania książki.

Na zajęciach dla dzieci obowiązkowa obecność rodzica/opiekuna na terenie księgarni.

 

Noc muzyki w księgarni muzycznej Kurant (Rynek Główny 36)

18 maja, środa

 

godz. 18.00

Warsztaty muzyczne – szum, brzęk, świst, trzask. Jakie dźwięki kryją dobrze znane utwory? Jak natura inspiruje kompozytorów do tworzenia wyjątkowych dzieł? Czy za pomocą nut można utrwalić więcej, niż tylko dźwięk? W czasie warsztatów wsłuchamy się w utwory wielkich mistrzów muzyki. Odszukamy dźwięki przyrody i zilustrujemy je za pomocą obrazu, światła i ruchu . Bazując na materiałach ekologicznych i surowcach wtórnych, stworzymy wyjątkową orkiestrę złożoną z instrumentów, które każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

godz. 20.00

Promocja książki – „Głowy piwniczne”

Najsłynniejszy kabaret w sercu Krakowa, kultowa Piwnica pod Baranami, świętuje jubileusz sześćdziesięciolecia nieustannej zabawy. Głowy piwniczne to rozmowy Wacława Krupińskiego z legendarnymi artystami, które składają się w barwną, anegdotyczną, miejscami bardzo osobistą historię kabaretu.

godz. 21.00

Spotkanie z Leszkiem Wójtowiczem. Najbardziej lubi kameralne spotkania z publicznością. Piotr Skrzynecki mawiał o nim „piwniczny bard”. Wójtowicz śpiewa „…o sprawach, które wszyscy znamy…”. Spokojnie, bez egzaltacji, z uśmiechem, czasem ironicznym, czasem pobłażliwym przekazuje to, co ma do powiedzenia.

 

Noc młodych poetów w księgarni Bona (ul. Kanonicza 11)

25 maja, środa

 

godz. 18.00

„Rodzinne  rymowanie” Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem. Prowadzi Barbara Gawryluk.

godz. 20.00

„Wieczór młodych poetów”. Konkurs poetycki wierszy młodych debiutantów.
Poeci przed debiutem książkowym przesyłają zestaw pięciu swoich autorskich wierszy do 15 maja 2016 r. mailem na adres debiuty@bonamedia.pl. Wybrane przez kapitułę dziesięć najlepszych wierszy ich autorzy odczytają w trakcie spotkania.

Nagrodą główną jest publikacja wiersza w Tygodniku Powszechnym oraz pomoc w organizacji własnego wieczorka poetyckiego w księgarnio-kawiarni Bona. Spotkanie prowadzi dr Tomasz Cieślak-Sokołowski.

godz. 22.00

„Kraków i krakowski Kazimierz w poezji i fotografii.” W programie spotkanie z autorami fotografii Włodzimierzem Płanetą i Jackiem Piwowarczykiem ,pokaz slajdów z Karkowa i krakowskiego Kazimierza. Wystawa fotografii Krakowski Kazimierz.

 

Noc baśni w Księgarni Pod Globusem (ul. Długa 1)

01 czerwca, środa

 

O BAŚNIACH DLA DZIECI

godz. 18:00 – Baśnie hinduskie  ze zbioru „Sekret życia” – interpretują aktorzy Dorota Korbacz-Bochenek, aktorka scen krakowskich i Krzysztof Bochenek, aktor Teatru Bagatela

godz. 18:20 – warsztaty artystyczne z pracownią Rozkwitające Horyzonty – robimy skrzynie na nasze skarby i dekorujemy własnoręcznie motywami z kultury hinduskiej i polskiej

godz. 19:30 – Pan Twardowski do kwadratu w wersji  baśniowej i wierszowanej – interpretują i inscenizują aktorzy Dorota Korbacz-Bochenek  i Krzysztof Bochenek .

O BAŚNIACH DLA DOROSŁYCH

godz. 20:00-22:00

Debata „Tylko dla dorosłych – drugie dno baśni” z udziałem:

  • dr hab. Małgorzaty Abassy – kulturoznawca i filolog, wykładowca w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, twórca autorskiej metody warsztatów motywacyjno-rozwojowych dla kobiet i mężczyzn: Bajkowe seminaria
  • dr Małgorzata Majewska– językoznawczyni, specjalistka w zakresie komunikacji werbalnej i niewerbalnej, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Szymon Kloska –  recenzent, publicysta, animator, pracownik Instytutu Książki
  • Łukasz Wojtusik  – dziennika radia TOK FM, prowadzenie.

Przed debatą baśnie hinduskie ze zbioru „Sekret życia” – zinterpretują aktorzy Dorota Korbacz-Bochenek i Krzysztof Bochenek

20:30 – debata.

 

Noc Podróżników w Księgarni Bonobo (Mały Rynek 4)

10 czerwca, piątek

 

godz. 18:00

Spotkanie z Mateuszem Świstakiem pn. Księżyc mówi: opowieści I legendy z Meksyku

Mateusz Świstak

godz. 19:30

Spotkanie z Marią Hawranek i Szymonem Opryszkiem, autorami książki Tańczymy już tylko w Zaduszki/Reportaże z Ameryki Łacińskiej wyd. ZNAK. Po spotkaniu możliwość zakupienia książki i  zdobycia autografu autorów.

godz. 21:30

KONCERT MUZYKA ŚWIATA / RYTMY Z MEKSYKU

Tomas Celis Sanchez

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną instrumenty i muzyka kultur prekolumbijskich. W trakcie wieczoru prócz baśni, reportażu i muzyki również meksykańskie przysmaki z Calavera Mexican Grill.

 

 

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach miejskiego programu wspierania działalności kulturalnej w księgarniach.

Untitled-design-3