Drugie Życie Książki

Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Nie można jej zmarnować! Nasza rada? Znajdź jej nowego właściciela!

Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Drugie Życie Książki wciąż się rozwija. W minionym roku blisko 20 000 krakowian wymieniło między sobą ponad 5 000 książek, podczas aż 16 edycji DŻK.

Akcja Drugie Życie Książki jest z nami już siódmy rok! W ubiegłym, podczas 15 edycji w ciągu 12 miesięcy 1500 osób wymieniło ponad 10 000 książek, a regały bookcrossingowe pojawiły się
w kolejnych miejscach. Kultura wymiany książek ma się coraz lepiej – wymiany inspirowane naszą akcją zagościły na targach, festiwalach literackich i kulturalnych eventach nie tylko w Małopolsce.

Program bezpłatnych wymian przygotowanych na ten rok zainteresuje każdego – spotkamy się łącznie 14 razy, w różnych atrakcyjnych lokalizacjach. Przygotowujemy aż siedem edycji specjalnych, w tym wymianę komiksów na Krakowskim Festiwalu Komiksu, książek w Parku Decjusza, i tych w języku angielskim w księgarni Massolit. W tym roku spotykać się będziemy tradycyjnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Pawilonie Wyspiańskiego, ale także w Spółdzielni „Ogniwo”, w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, w Miasteczku Filmowym Festiwalu Off Camera oraz na Kiermaszu Centralnym w Nowej Hucie.

Tradycyjnie samoobsługowe półki Drugiego Życia Książki pojawią się na literackich Festiwalach Miłosza i Conrada. Korzystając z tych regałów stosujemy zasadę 1:1 – czyli za każdą książkę zabraną z regału, zostawiamy na półce jedną swoją.

Zobacz kalendarium spotkań w 2018 roku.

Obserwując entuzjazm, jaki wzbudzają kolejne edycje bezpłatnych wymian książek pod szyldem Drugiego Życia Książki, a także mając na uwadze terapeutyczny wymiar literatury i samego czytania, w 10 wybranych krakowskich szpitalach umieścimy na stałe regały Drugiego Życia Książki, dzięki którym pacjenci będą mogli wymieniać się książkami, nieustannie odnajdując w nich nowe historie, pomocne w mierzeniu się z codziennością pobytu w szpitalu. Estetycznie wykonane, zielone regały Drugiego Życia Książki zapełnione zostaną nowymi książkami podarowanymi przez współpracujące z nami krakowskie wydawnictwa, które obejmą patronatem dane regały i będą je uzupełniać o nowe egzemplarze. To bezprecedensowa akcja o dużym wymiarze społecznym i włączającym.

Lista wydawnictw wspierających projekt: Wydawnictwo Literackie, ZNAK, WAM, Wydawnictwo Sine Qua Non, Insignis.

Projekt wystartował w maju 2014.