Czytaj KRK!

Wszystkim fanom nowoczesnego podejścia do literatury przedstawiamy Czytaj KRK! – aplikację mobilną dla tych, którzy kochają czytać, ale papierowe wersje ulubionych książek wolą zastąpić smartfonem lub tabletem. Aplikacja stanowi klucz do elektronicznej biblioteki, z której czytelnicy będą mogli bezpłatne wypożyczać e-bookowe nowości i bestsellery, aby korzystać z nich na ekranach urządzeń mobilnych. Przy wsparciu największych polskich wydawnictw akcja promuje korzystanie z  literatury za pośrednictwem nowoczesnych technologii. W ramach każdej z trzech tegorocznych edycji do dyspozycji użytkowników aplikacji trafi dziesięć różnych pozycji, które będzie można pobrać za pośrednictwem kodów QR umieszczonych na nośnikach na terenie Krakowa. Aplikacja przeznaczona jest dla użytkowników smartfonów i tabletów wyposażonych w system operacyjny Android lub iOS. Czytaj KRK! to przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Woblink, lidera wśród polskich platform e-bookowych.

To pierwsza taka akcja na świecie – stworzyliśmy aplikację mobilną i udostępniamy czytelnikom książki zupełnie nieodpłatnie. Nie są to lektury szkolne czy książki z domeny publicznej, ale bestsellery i nowości wydawnicze. Z wielką satysfakcją pragnę powiedzieć, że nikt przed nami nie działał na taką skalę – mówi Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

Tegoroczna akcja będzie miała trzy odsłony – w sierpniu, październiku i na przełomie listopada i grudnia. W ramach każdej z nich czytelnicy, po ściągnięciu na swój telefon aplikacji Czytaj KRK!, będą mogli zeskanować kod z plakatu, citylightu czy innego nośnika i wypożyczać w całości dostępne e-booki, wśród których znajdą się przede wszystkim nowości i bestsellery największych wydawnictw w kraju. Darmową aplikację Czytaj KRK! znajdziecie w sklepach App Store i Google Play.

Akcja ma formułę wypożyczalni książek elektronicznych, a więc jednorazowo czytelnicy mogą pobrać jeden tytuł, który będzie aktywny przez 30 dni. Po przeczytaniu książki można będzie ściągnąć kolejną pamiętając, że nowo ściągnięta pozycja zajmie miejsce tej poprzedniej. Każda z trzech tegorocznych odsłon akcji będzie oznaczała dziesięć kolejnych książkowych nowości.

Książki dostępne w sierpniu:
Ości – Ignacy Karpowicz
Witajcie w Rosji – Dmitry Glukhovsky
Jony Ive – Leander Kahney
Kiedyś o tym miejscu napiszę -Binyavanga Wainaina
Drzewo migdałowe – Michelle Corasanti
Kongres futurologiczny – Stanisław Lem
Jak tu nie biegać – Beata Sadowska
Haiku. Haiku mistrzów – Ryszard Krynicki
Zamień chemię na jedzenie – Julita Bator
Magiczne drzewo. Czerwone krzesło – Andrzej Maleszka

Książki dostępne w październiku:
Dymna – Elżbieta Baniewicz
Nielegalni – Vincent Severski
Dzielnica obiecana – Paweł Majka
Dziennik czasu okupacji – Raja Shehadeh
Włosi. Życie to teatr – Maciej A. Brzozowski
Radiota – Marek Niedźwiecki
Republika piratów – Colin Woodard
Lód – Jacek Dukaj
W otchłani mroku – Marek Krajewski
Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska

Na stronie qr.miastoliteratury.pl można będzie wszystkie informacje dotyczące akcji oraz listę dostępnych książek.

Czytaj KRK! jest rozwinięciem projektu realizowanego w 2013 r. pod nazwą Wirtualna Biblioteka Krakowa. Na przystankach komunikacji miejskiej w sześciu miastach Polski pojawiły się wtedy plakaty przypominające biblioteczki z książkami, umożliwiające po zeskanowaniu kodu QR pobranie darmowych fragmentów blisko 70 nowości i hitów wydawniczych. Bezprecedensowa akcja, mająca na celu promocję czytelnictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, przyciągnęła uwagę największych ogólnopolskich mediów i czytelników, a darmowe fragmenty pobrano łącznie niemal 20 000 razy.

W pierwszej odsłonie akcji wzięli udział wydawcy: Cyfrant, Insignis, Karakter, Otwarte, Sine Qua Non, Wydawnictwo a5, Wydawnictwo Literackie, Znak oraz Znak Emotikon.

W drugiej odsłonie akcji wzięli udział wydawcy: Czarna Owca, Insignis, Karakter, Marginesy, Muza, Wielka Litera, WSQN, Wydawnictwo literackie, Znak oraz Zysk i S-ka.

Książki polecają patroni medialni: portal LubimyCzytać.pl, Radio Kraków i Dziennik Polski.