PREMIERA: Niebyt i inne historie kryminalne

„Zostałem w Alchemii sam. Zamówiłem jeszcze jedno piwo. Z czarno-białego plakatu patrzył na mnie Mariusz Czubaj, który ostatnio w przerwach między pisaniem kryminałów grywał na saksofonie z zespołem Chupacabras. Podniosłem swój kufel w toaście. A potem posiedzieliśmy jeszcze trochę w milczeniu”.

Agnieszka Graca, „Smażenina na placu Nowym”

Zemsta po latach, dziwna śmierć wśród neopogan, zwłoki w starej kamienicy, historia pewnej zdrady, pierwsza sprawa archeolożki czy zabawne perypetie krakowskiego detektywa – oto tematy opowiadań Anny Januchty-Barańczyk, Marii Adamik-Kubali, Heleny Winkiel, Patrycji Kobylskiej-Malkowskiej, Pauliny Dąbrowskiej i Agnieszki Gracy, które ze swadą i humorem oprowadzają nas po tajemniczych zaułkach Krakowa. Opowiadania zawarte w zbiorze Niebyt i inne historie kryminalne powstały w ramach pisarskich warsztatów kryminalnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO prowadzonych przez Mariusza Czubaja oraz Filipa Modrzejewskiego, który o nowo wydanym tomie powiedział: „Każde opowiadanie kryminalne w Niebycie ma, rzecz to jasna, swą utalentowaną autorkę. Zarazem każde z nich zostało uważnie przeczytane, prześwietlone i zbadane, i dzięki temu wszystkie one ujrzały światło dzienne. Niniejsza krakowska antologia to wynik wytężonej pracy zespołu. Zaprawdę warto rozmawiać o literaturze. Potem jest co czytać!”.

Wydawnictwo: Oficynka

Partnerzy wydania: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO