fbpx

Podgrzewamy jesień – intensywny literacki październik

Chociaż dogoniła już nas jesień, a wraz z nią deszcz i brak słońca, nie dajemy się październikowej chandrze, bo… nie ma na nią czasu! Nadciągają intensywne wydarzenia literackie, na których nie może Was zabraknąć. Jesienną atmosferę już po raz ósmy rozgrzeje Festiwal Conrada odbywający się w tym roku pod hasłem „intensywność”, a w ślad za nim – Festiwal literatury eksperymentalnej Ha!wangarda. Spacerem literackim oraz wystawą fotografii upamiętnimy 20. rocznicę uhonorowania Wisławy Szymborskiej Nagrodą Nobla. Na wytrwałych czekają także spotkania autorskie, Drugie Życie Książki, Krakowski Salon Poezji i Dramatorium Teatru Barakah. Niebawem przekonacie się, że będzie to najgorętszy miesiąc tego roku.

 

Wybrane wydarzenia:

  • Festiwal Conrada 2016

Ósma edycja przyciągnie do Krakowa prawdziwe gwiazdy literackiego świata. W programie m.in.: spotkania z pisarzami, koncerty, pasmo filmowe, wydarzenia adresowane do wszystkich grup wiekowych, a także branżowe dyskusje. Jak co roku połączymy siły z jubileuszowymi 20. Targami Książki, by po raz kolejny udowodnić, że Kraków Miasto Literatury UNESCO jest stolicą polskiej literatury. W ty roku nie zapomnimy również o literackich debiutantach. Zwieńczeniem festiwalu będzie druga Gala Nagrody Conrada, podczas której wyróżnimy autora najlepszej debiutanckiej powieści ubiegłego roku. 24 – 30 października.

  • Drugie Życie Książki

W październiku fani literatury będą mogli wymieniać się książkami aż trzykrotnie. Edycje specjalne akcji odbędą się: w Instytucie Goethego, w ramach Festiwalu Conrada oraz podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Tradycyjnie będą to wielkie, bezpłatne wymiany książek, których zasady pozostają niezmienne. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem będzie można wymienić wyłącznie na książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki będą mogły wybierać natomiast dowoli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Edycje specjalne: 15 października od godz. 12.00 w Instytucie Goethego, od 24 do 30 października w Centrum Festiwalowym podczas Festiwalu Conrada oraz od 27 do 30 października podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

  • Krakowskie Biuro Festiwalowe

Zaprasza na spacer literacki szlakiem Wisławy Szymborskiej. Miejsca, wiersze, książki… już po raz trzeci wyruszymy na spacer, który cieszy się ogromną popularnością fanów literatury. Wraz z Anną Hojwą odwiedzimy Szufladę, Dom Literatów, Nową Prowincję i wiele innych miejsc powiązanych z twórczością poetki. Obowiązują zapisy mailowe pod adresem: spacery@miastoliteratury.pl . 1 października.

  • Teatr im. Juliusza Słowackiego

Zaprasza na Krakowski Salon Poezji. Poezję Anny Kamieńskiej czytać będą: Anna Dymna oraz Paulina Puślednik. 2 października o godz. 12.00.

  • Pawilon Wyspiańskiego

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza na otwarcie wystawy zdjęć „Radość pisania/radość fotografowania. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander”, który zorganizowana zostanie z okazji 20. Rocznicy przyznania nagrody noblistce. Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia z wizyty poetki w Szwecji w 1996 roku oraz kilka portretów z lat wcześniejszych. 3 października o godz. 17.00.

  • Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie

Filia nr 16 zaprasza dzieci w wieku od 7 do 10 lat na spotkanie z dziennikarką, tłumaczką, ale przed wszystkim autorką popularnych książek dla dzieci. Barbara Gawryluk opowie o swojej pracy, zdradzi, co ją inspiruje. Uczestnicy spotkania usłyszą fragmenty najnowszych książek m.in. poznają Klifkę, gości Kliniki zdrowego chomika, usłyszą również opowieści swoich rówieśników, którzy w obliczu zagrożenia zachowali się jak dorośli ludzie. 5 października o godz. 17.00.

  • Fundacja Ha!art

Jak co roku organizuje Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda. To święto twórczości awangardowej, eksperymentalnej i niekonwencjonalnej. Dla edycji wyszehradzkiej program został przygotowany przez pracowników fundacji oraz partnerów z Czech (Psi Vino) oraz Słowacji (Ars Poetica). Skupimy się na prezentacji twórców i organizacji z Wegier, Czech, Słowacji i Polski. Od 6 do 8 października.

 

Pełen harmonogram wydarzeń literackich w październiku znajdziesz tutaj.

 

Wpisz szukaną frazę: