fbpx

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu #opartenafaktach!

Przed nami piąte spotkanie z cyklu #opartenafaktach! Z Katarzyną Wężyk, autorką książki „Kanada. Ulubiony kraj świata”, będzie rozmawiać Piotr Marecki.

Świat potrzebuje więcej Kanad! Myśli tak nie tylko Bono. Ale czy Kanada – (prawie) najlepsze miejsce do życia na ziemi – jest faktycznie rajem? By odpowiedzieć na to pytanie, autorka przejechała 12 tysięcy kilometrów i pięć stref czasowych. Odwiedziła Zielone Wzgórze i szkołę, w której przez półtora wieku kanadyjskie państwo „wyciągało Indianina z Indianina”. Oglądała na własne oczy, jak wydobycie kanadyjskiego „czarnego złota” wpływa na dziką przyrodę i życie mieszkańców Alberty. Opisała nadające się na film życie obu premierów Trudeau, ojca i syna. „Ulubiony kraj świata” to jednak coś więcej niż reportaż podróżniczy i obyczajowy, świetnie łączący historię i współczesność. To przede wszystkim aktualna, pełna konkretów rzecz o pierwszym państwie postnarodowym, w którym multikulturalizm naprawdę działa. Autorka rozmawia z Kanadyjczykami od pokoleń, przedstawicielami ludności rdzennej i z dopiero adaptującymi się imigrantami. Jacy są, z czego są dumni, a czego się wstydzą? Dlaczego, w przeciwieństwie do reszty świata, nie boją się obcych? I dlaczego – mimo że „Kanada nie jest krajem, w którym wszyscy żyją w dostatku i idealnej harmonii, a jednorożce galopują w stronę tęczy” – stanowi dziś model państwa, w którym różne kultury, religie i sposoby życia potrafią się dogadać.

Katarzyna Wężyk – reporterka, publicystka. Skończyła politologię i podyplomową amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (na Columbia University w Nowym Jorku) i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Zaczynała w „Panoramie” TVP, następnie przez pięć lat pracowała w portalu tvn24.pl. Od 2012 roku w „Gazecie Wyborczej”, pisze do „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Ilona Łęcka – absolwentka polonistyki UJ. Od siedmiu lat pisze dla portalu wspinanie.pl. Publikowała na łamach „Taternika”, „Tatr”, „Polish caving”. Obecnie pracuje nad biografią Krzysztofa Starnawskiego.

Piotr Marecki – kulturoznawca, wydawca, redaktor, adiunkt w Instytucie Kultury UJ, prezes Fundacji Korporacja Ha!art. Ostatnio opublikował książkę „Wiersze za sto dolarów”.

Spotkanie odbędzie się 31.10.2017, godz. 18:00 w Księgarni i Kawiarni Podróżniczej BO-NO-BO (Mały Rynek 4).

WSTĘP WOLNY! Dołącz do wydarzenia

 

Cykl organizowany we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

opartenafaktach-logo

Wpisz szukaną frazę: