Obecność Krakowa na Corocznym Spotkaniu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

W dniach 25-28 maja 2015 r. w Kanazawie, Mieście Rzemiosła i Sztuki Ludowej UNESCO (tytuł uzyskany w 2009 r.) w Japonii, odbyło się 9. Coroczne Spotkanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN). Kraków – Miasto Literatury UNESCO – (tytuł uzyskany w 2013 r.) aktywnie uczestniczył w spotkaniu, także dlatego, że podczas poprzedniego spotkania w 2014 r. został nominowany do reprezentowania Miast Literatury w Grupie Sterującej utworzonej w celu zapewnienia strategicznej i wydajnej komunikacji pomiędzy UNESCO a szybko rozrastającą się siecią. Podczas spotkania Kraków przedstawił swoje kluczowe inicjatywy i działania z zeszłego roku, włącznie z dwoma festiwalami literackimi, projektami „Kody Miasta” i „Czytaj KRK!”, oraz akcje wspierające lokalnych bibliotek i niezależnych księgarń, a także wiele innych. Dalsze informacje na temat odbywającego się w Krakowie programu „Miasto Literatury” znajdują się na naszej stronie.

Podczas spotkania przedstawiciele 69 miast z 32 różnych krajów otrzymali następujące zadania:

• Przegląd dotychczasowych inicjatyw podjętych w celu wykorzystania kreatywności jako czynnika umożliwiającego i mobilizującego zrównoważony rozwój miejski;
  • Stworzenie nowych partnerstw i projektów oraz rozbudowa już istniejących;
  • Wspomaganie rozwoju bardziej geograficznie zrównoważonej sieci;
  • Refleksja na temat strategicznych celów Sieci,
  • Ustalenie kryteriów wyboru przyszłych miast-gospodarzy Corocznych Spotkań Sieci;
  • Przeprowadzanie formalnego okresowego przeglądu członkostwa;
  • Zidentyfikowanie kluczowych obszarów wzrostu i rozwoju za dany rok.

Poprzednie coroczne spotkania Miast Kreatywnych odbyły się w Paryżu (siedzibie UNESCO, 2008), Santa Fe (2008), Lyon (2009), Shenzhen (2010), Seulu (2011), Montréalu (2012), Bolonii (2013) i Chengdu (2014). Coroczne Spotkanie w 2016 r. odbędzie się w Östersund w Szwecji.

Dalsze informacje na temat spotkania są dostępne na oficjalnej stronie oraz na stronie Sieci Kreatywnych Miast UNESCO.