fbpx

O naturze ludu. Dyskusja wokół książki Ewy Klekot „Kłopoty ze sztuka ludową”

W swej najnowszej publikacji warszawska antropolożka zwraca uwagę na uwikłanie wiejskiej twór­czości w romantyczną legendę o ludowych korzeniach narodu. Rozprawia się z mitem „naturalnej pierwotności” ludu i wiarą w „prawdę prymitywu”, w myśl których człowiek naturalny, czyli niewykształcony, jest szczęśliwym dzikim, a jego twórczość ma autentyczne, bo naturalne, nietknięte kulturą źródła. Czy pogłębiona refleksja nad tymi fantazmatami, wciąż mocno tkwiącymi we współczesnej świadomości, daje szansę na wyjście poza dychotomię natury i kultury? Czy umożliwi nowe spojrzenie na pojawiające się rewindykacje, a z drugiej strony wyparcia tożsamości?

Spotkanie poprowadzi Dorota Majkowska-Szajer, antropolożka, kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a jej gośćmi będą Autorka, dr Ewa Klekot, oraz dr hab. Tomasz Rakowski, antropolog społeczny, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW, redaktor serii „Idee i etnografia” (wydawnictwo słowo/obraz terytoria).

Ewa Klekot jest antropolożką, tłumaczką i kuratorką. Adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS; wykłada w School of Form i na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi, zarówno w badaniach, jak i edukacji. Absolwentka archeologii i etnologii, doktor nauk o sztuce. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania oraz związane z nią poznanie i wiedza: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne. Zajmuje się też antropologiczną refleksją nad sztuką, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, a także materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.

Tomasz Rakowski – etnolog, antropolog kultury, kulturoznawca. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Lekarz, specjalista medycyny ratunkowej. Zajmuje się antropologicznymi badaniami biedy i bezrobocia, badaniami oddolnych procesów modernizacyjnych, antropologią sztuki współczesnej i partycypacyjnej, etnograficznie zorientowaną animacją kultury oraz najnowszymi metodologiami etnograficznymi.

Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury, kuratorka, redaktorka i autorka tekstów i książek (dla dorosłych i dla dzieci). Publikowała m.in. w “Kontekstach”, “Znaku”, “Roczniku Antropologii Historii”. Pracuje w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie realizuje m.in. cykl spotkań „Wiosna ludu”.

Kiedy i gdzie?

Środa, 27 października 2021 r., godzina 18:00
Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie
Udział w spotkaniu jest darmowy, jednak przed wybraniem się na nie prosimy o pobranie bezpłatnej wejściówki na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/

Spotkanie będziemy transmitować na Facebooku, na profilach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, wydawnictwa słowo/obraz terytoria, Pałacu Potockich oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO.  Nagrania będą dostępne na YouTube krakowskiego Muzeum Etnograficznego  oraz Fundacji Terytoria Książki.

Podczas spotkania możliwy będzie zakup egzemplarza, ale tytuł jest dostępny również na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria: https://terytoria.com.pl/1864-klopoty-ze-sztuka-ludowa.html

Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne w Krakowie i wydawnictwo słowo/obraz terytoria
Partner: KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Wpisz szukaną frazę: