fbpx

Nowe się dzieje! Przedstawiamy czerwcowy program wydarzeń w Pałacu Potockich

Pałac Potockich przy Rynku Głównym 20 otwiera się dla publiczności. To nowy kulturalny adres na mapie miasta, którego współgospodarzami są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Na różnorodny i cykliczny program wydarzeń złożą się m.in.: premiery nowości wydawniczych, dyskusje tematyczne, kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Kulturalnych okazji, by wstąpić do Pałacu, nie zabraknie!

Pałac Potockich to przestrzeń wspólna dla krakowskich organizatorów wydarzeń kulturalnych. Jako miejsce otwarte na współpracę i działalność kulturalną spoza głównego nurtu – ofertę NGO, kolektywów, aktywistów, animatorów i mniejszych instytucji – ożywi centrum Krakowa, w którym kultura zaczęła ustępować miejsca komercyjnym, turystycznym atrakcjom.

Chcemy, by Pałac Potockich stał się przestrzenią otwartą dla ważnych rozmów o kulturze i dziedzictwie kulturowym miasta, miejscem prowadzenia dyplomacji kulturowej Krakowa, codziennych spotkań artystów, organizatorów festiwali i wydarzeń oraz samych mieszkańców – mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. To miejsce już jest prawdziwym węzłem, przestrzenią współdzieloną. Spotykają się w nim sztuka, muzyka, literatura i nowoczesne idee. Choć pałac wywołuje skojarzenia z przestrzenią niezwykle ekskluzywną, wolimy myśleć o nim jako o prawdziwym forum wymiany pomysłów i doświadczeń. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego domu do realizacji programu Kraków Culture, nowej polityki kulturalnej Miasta Krakowa stawiającej w centrum uwagi ponadsektorową i interdyscyplinarną współpracę.

Od lutego w średniowiecznych piwnicach Pałacu Potockich działa Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, a na parterze – nowoczesna księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. Na pierwszym piętrze zabytkowego pałacu z widokiem na Sukiennice, kościół Mariacki i jeden z najpiękniejszych historycznych rynków Europy, będą odbywać się wydarzenia literackie tworzone przez zespół KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO – we współpracy z partnerami i kuratorami ze środowiska literackiego.

Nim powstanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” na Zabłociu, czyli wielofunkcyjne centrum literackie o profilu edukacyjno-społecznym, pałac będzie miejscem gościnnym dla różnych inicjatyw literackich – tych organizowanych cyklicznie w ciągu roku, jak i tych realizowanych w trybie festiwalowym – zapowiada Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.

Pałac będzie tętnił życiem przez cały rok. – Na program literacki, adresowany do różnych grup odbiorców, złożą się spotkania z autorkami i autorami książek objętych patronatem KMLU, rozmowy o dawnej i współczesnej poezji, reportażu, pokazy zapomnianych perełek polskiego kina czy kreatywne warsztaty literackie dla rodzin z dziećmi – opowiada Urszula Chwalba, kierownicza Działu Literackiego KBF. Do Pałacu Potockich zaprosimy na wybrane wydarzenia Festiwalu Miłosza (9–11 lipca 2021) i Festiwalu Conrada (18–24 października 2021). To tutaj odbędą się też niektóre z wydarzeń Roku Lema, w tym te najbardziej wyczekiwane, związane z wrześniowymi obchodami 100. rocznicy urodzin pisarza.

SPRAWDŹ PROGRAM WYDARZEŃ NA CZERWIEC >>

Pałac Potockich to nie tylko literackie i kulturalne centrum Krakowa, ale również nowy adres na mapie rezydencji literackich w Polsce. W mieszczącym się w pałacu mieszkaniu rezydencjalnym gościć będziemy uczestników i uczestniczki programów stypendialnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO – polskich i zagranicznych pisarzy, tłumaczy i artystów. Ich pobyty w Krakowie będą też okazją do spotkań z publicznością.

P jak poezja

W Pałacu Potockich nie może zabraknąć rozmów o poezji – tej klasycznej i awangardowej. „Powinowactwa z wyboru” to seria dyskusji współtworzonych razem z Ośrodkiem Badań nad Twórczością Czesława Miłosza przy Uniwersytecie Jagiellońskim – poświęconych mistrzom poetyckiego pióra. Już 10 czerwca o godz. 19.00 proponujemy wieczór z okazji 80. urodzin wybitnego estońskiego poety – Jaana Kaplinskiego, jednego z pierwszych twórców zaproszonych przez Czesława Miłosza na krakowskie Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu, które dały początek Festiwalowi Miłosza. W rozmowie udział wezmą Małgorzata Czyżewska, Krzysztof Czyżewski i Anna Michalczuk. Transmisja spotkania odbędzie się na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku, a już od lipca wysłuchamy kolejnych poetyckich rozmów na żywo z Pałacu Potockich.

Po co nam dzisiaj awangarda? „Wszystkie słowa na P” to seria rozmów pod opiekąJakuba Kornhausera, laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, poświęconych poetyckim przedsięwzięciom awangardowym, postawangardowym, eksperymentalnym i niejednoznacznym. Pierwsze spotkanie z tego cyklu już 15 czerwca o godz. 18.00. W rozmowie zatytułowanej „Awangarda dzisiaj” udział wezmą: Anna Kałuża, Eliza Kącka i Jakub Skurtys (zapisy TUTAJ).

Pałacowe opowieści o literaturze i nie tylko

Cykl spotkań autorskich pod nazwą „Premiery KMLU”, realizowany wspólnie z wydawcami, to jedna ze stałych propozycji programowych pałacu. W czerwcu planowane są m.in. spotkania z Lilianą Hermetz, pierwszą laureatką Nagrody Conrada (11 czerwca, godz. 18.00, zapisy TUTAJ), czy Romą Ligocką, która opowie o książce „Siła rzeczy” opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie (17 czerwca, godz. 18.00, zapisy TUTAJ).

Dobrze już znany krakowianom cykl „Wyszukaj Klasyka” – poświęcony mniej lub bardziej zapomnianym, lecz nietuzinkowym autorom i autorkom – zyska nową pałacową scenografię. Na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości będziemy przybliżać sylwetki pisarzy i pisarek niewznawianych, a wybijających się ponad czasy, w których żyli. Cykl „Wyszukaj Klasyka” poprowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz, kurator programów literackich. Czerwcowe spotkanie o Jadwidze Beaupré – pionierce tworzenia szkół rodzenia w powojennej Polsce oraz kapitanie Armii Krajowej w jednej osobie – jest już dostępne na facebookowym profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a kolejne spotkania odbędą się już na żywo przy Rynku Głównym 20.

Pałac Potockich to również comiesięczne dyskusje o współczesnym reportażu – cykl #opartenafaktach, współtworzony ze Stowarzyszeniem Re-Prezentacje, organizatorem Non-fiction. Festiwalu reportażu, poświęcony będzie najciekawszym historiom opowiadanym przez najlepszych polskich reporterów i reporterki. Najbliższe spotkanie już 22 czerwca o godz. 18.00 (zapisy TUTAJ). Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – Paweł Reszka opowie o najnowszym zbiorze reportaży pt. „Białe płatki, złoty środek” (Wydawnictwo Agora).

Czy literatura może pomóc nam w przeciwdziałaniu społecznym i ekonomicznym nierównościom? Porozmawiamy o tym z gośćmi i gościniami nowego cyklu rozmów „W(y)kluczenia” – poświęconego sytuacji mniejszości, prawom kobiet i wrażliwości ekologicznej. Cykl zainaugurujemy podczas Światowego Dnia Uchodźcy – 21 czerwca – dyskusją wokół książki „Tylko góry będą ci przyjaciółmi” Behrouza Boochaniego, napisanej w australijskim obozie dla uchodźców. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak, dziennikarka, pisarka i feministka. Spotkania będą odbywać się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 18.00.

Literackie chwile dla dzieci

W Pałacu Potockich nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Coniedzielne „Literackie Chwile” wypełnione będą spotkaniami z twórcami i twórczyniami literatury dla dzieci, aktywnością plastyczną, muzyczną, ruchową, a także świetną zabawą. – Będziemy odkrywać tajemnice języka literackiego oraz piękno książkowych ilustracji, obserwować niewidoczne, tworzyć niestworzone, słuchać tego, co niesłychane, i wyobrażać sobie niewyobrażalne – zapowiadają organizatorzy. W niedzielę, 13 czerwca o godz. 11.00, odbędą się pierwsze zajęcia poświęcone książce „Królowa kolorów” Jutty Bauer opublikowanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry, prowadzone przez Beatę Kwiecińską i Macieja Dąbrowskiego z Domu Kultury INSPIRO, partnera cyklu (zapisy TUTAJ). Już niebawem zaprosimy najmłodszych na kolejne czerwcowe spotkania m.in. z Michałem Rusinkiem czy Barbarą Gawryluk.

Kino w pałacu

Dzięki współpracy z Kinem Pod Baranami od czerwca do grudnia Pałac Potockich stanie się kameralnym kinem, w którym co miesiąc będziemy prezentować unikalne, przeważnie trudnodostępne filmy fabularne i dokumentalne związane z Krakowem. Na cykl Kinematograf w Pałacu Potockich” złożą się filmowe adaptacje tekstów autorów i autorek związanych z naszym miastem – zapomniane perełki polskiego kina. Już 29 czerwca na pałacowym ekranie zobaczymy „Dolinę Issy” (1982) – pamiętną adaptację jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza w reżyserii innego wybitnego pisarza – Tadeusza Konwickiego. Pokaz poprzedzi krótkie wprowadzenie prof. Joanny Zach. Wejściówki w cenie 10 zł będzie można nabyć w kasie Kina Pod Baranami lub w Pałacu Potockich w dniu pokazu.

Poznaj dzieje pałacu

Pałac Zbaraskich, częściej nazywany Pałacem Potockich, kumuluje prawdziwe genius loci Krakowa. W XVI wieku należał do rodziny Firlejów, w następnych stuleciach przechodził w posiadanie kolejnych bogatych rodów, podlegał przebudowom, a po II wojnie światowej został odnowiony i zrekonstruowany. Barokowy wystrój, klasycystyczna fasada zdobiona alegorycznymi postaciami i niezwykły arkadowy dziedziniec, wzorowany na wawelskim, charakteryzują ten jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście. Jakie tajemnice skrywają mury tego wyjątkowego gmachu przy krakowskim Rynku, przekonamy się podczas oprowadzania z cyklu „Pałac od kuchni”. Przewodnikiem po obiekcie będzie dr Michał Wiśniewski – historyk architektury związany z Instytutem Architektury i Międzynarodowym Centrum Kultury. Na oprowadzania zapraszamy 12, 19 i 26 czerwca o godz. 11.00 (zapisy na 12 czerwca TUTAJ).

To tylko wybrane propozycje programowe Pałacu Potockich. Już jesienią wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej zaprosimy na otwarcie wystawy „Jarmark cudów”. W bocznej amfiladzie Pałacu od ul. Brackiej swoje nowe oblicze zaprezentuje popularna „Szuflada Szymborskiej” – ekspozycja opowiadająca o krakowskiej noblistce, niegdyś prezentowana w Kamienicy Szołayskich.

Nową historię pałacu piszmy wspólnie! Miasto Kraków i KBF zapraszają do współpracy organizatorów wydarzeń kulturalnych.

Czerwcowy program wydarzeń pod szyldem Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich znajduje się na stronie palacpotockich.krakow.pl.

#NoweSięDzieje #PałacPotockich

Wpisz szukaną frazę: