Nowa odsłona Szkoły Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Masterclass z mistrzem polskiego reportażu, intensywne warsztaty weekendowe, webinar o szukaniu wydawcy i indywidualny literacki program mentoringowy – tak wygląda plan Szkoły Pisania na najbliższe miesiące. Zaplanowaliśmy ponad 30 godzin zajęć online, w których każdy może wziąć udział. Zajęcia poprowadzą m.in. Mariusz Szczygieł, Karolina Sulej i Jakub Żulczyk.

Wraz z rozwojem naszego programu uznaliśmy, że potrzebujemy formuły bardziej pojemnej – od teraz Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO, a wraz z nim cykliczne warsztaty i spotkania edukacyjne znajdziesz pod nazwą Szkoła Pisania KMLU. Z nauką pisania jest jak z grą na pianinie. Talent jest niezbędny, ale to przede wszystkim regularne ćwiczenia pozwalają na osiągnięcie prawdziwej biegłości i swobody. W Szkole Pisania nie dostaniesz przepisu na książkę idealną, ale za to w gronie twórców, mentorów i innych początkujących pisarzy i pisarek dowiesz się, jak doskonalić swoje rzemiosło.

Na otwarcie naszej szkoły zaprosiliśmy mistrza reportażu – Mariusza Szczygła, który inicjuje nowy cykl pisarskich wykładów mistrzowskich. Podczas swojej prelekcji opowie o tym, czym dla niego jest reportaż. Wyjaśni, jak wybrać temat i jak go dobrze zdefiniować. Podpowie, jak rozmawiać z bohaterem, gdzie szukać źródeł i jak zabrać się do pisania. Premiera wykładu odbędzie się w czwartek 28 stycznia o godz. 19.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i na platformie PLAY KRAKÓW – playkrakow.com.

Kolejnym wykładowcą Szkoły Pisania będzie Jakub Żulczyk, który w ostatni weekend stycznia poda receptę na udaną fabułę. Autor Ślepnąc od świateł mówi jasno: „Nie obchodzą mnie zasady formalne, to, czy punkt kulminacyjny następuje w dwóch trzecich powieści i czy na stronie 153 jest zwrot akcji. Liczy się tylko historia”. I to właśnie historia będzie najważniejsza podczas dwudniowego kursu – jej bohaterowie, tło historyczne, struktura. Warsztaty storytellingu odbędą się online w dniach 30-31 stycznia, a zapisy już trwają.

Tych, którzy marzą o zobaczeniu swojego nazwiska na okładce książki zapraszamy na webinar z redaktorką nabywającą w wydawnictwie Znak, czyli Dorotą Gruszką. To niepowtarzalna okazja dla każdego początkującego pisarza i pisarki, którzy nie wiedzą jeszcze, jak szukać wydawcy i wyróżnić się ze swoją książką na tle innych początkujących autorówSpotkanie poprowadzi Paulina Nawrocka-Olejniczak, dziennikarka TOK FM, a webinar zaplanowaliśmy na 11 lutego o godz. 18.00. Zapisy trwają pod adresem pisz@miastoliteratury.pl.

Dla początkujących pisarzy i pisarek, którzy chcą pracować w swoim tempie, ale potrzebują konsultacji z ekspertem, przygotowaliśmy indywidualny program mentoringowy z jednym z najlepszych redaktorów – Filipem Modrzejewskim. Trzy osoby, wyłonione w trakcie naboru, będą mogły pod jego okiem rozwijać swoją powieść, prowadzić bohaterów i tworzyć własny literacki świat. Przez cztery miesiące będą w stałym kontakcie z redaktorem, który pracował przy książkach m.in. Mariusza Czubaja, Aleksandry Zielińskiej i Janusza Rudnickiego, a także był wieloletnim redaktorem serii kryminalnej oraz serii Archipelagi w Wydawnictwie W.A.B. Nabór do programu już trwa.

Ze świata literackiej fikcji przenosimy się do twardej rzeczywistości. Karolina Sulej podczas dwudniowego kursu Sztuka rozmowy spotka się z dziennikarzami, którzy chcą popracować nad swoim warsztatem, i tymi, którzy dopiero zaczynają pisać teksty dziennikarskie. Jak przygotować się do wywiadu? Jak zachęcić do rozmowy trudnego rozmówcę? Jak ułożyć pytania? Jak wybrać to, co ostatecznie znajdzie się w tekście? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można poznać już 20 i 21 lutego. Zapisy już trwają.

Marzec rozpoczniemy kursem odnajdywania i pisania fascynujących historii rodzinnych z Marią Fredro-Boniecką, autorką książki Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich. Uczestnikom warsztatów opowie, jakie pułapki czekają na pisarzy i pisarki mierzących się z historiami rodzinnymi. Wyjaśni, gdzie szukać źródeł, jak je weryfikować i jak wybierać te wiarygodne. Jak pisać, by nie urazić, ale także nie idealizować. Jak stać się detektywem śledzącym losy własnych przodków. Warsztaty odbędą się 6 marca, a zapisy na nie ruszą 6 lutego. Zapisz się do newslettera na stronie Szkoły Pisania, żeby nie przegapić tego momentu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Szkoły Pisania KMLU: www.pisz.miastoliteratury.pl

Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, do którego należy także Nagroda Conrada. Operatorem programu jest KBF – instytucja Miasta Krakowa.