fbpx

Noc Poezji w Mieście Literatury UNESCO

Zbliża się 7. edycja Nocy Poezji – flagowego projektu Krakowa realizowanego w ramach wieloletniego programu Krakowskie Noce. W nocy z 7 na 8 października Kraków ponownie opanuje liryka w najróżniejszych formach i przejawach! Zapraszamy szczególnie na dwa wydarzenia organizowane na tą okazję przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – czytanie wierszy z tomu Niepokój Różewicza i koncert Hades & Sampler Orchestra z muzycznymi adaptacjami poezji autora Kartoteki (godz. 19:00, Alchemia) oraz spotkanie z Anną Grochowską – autorką książki Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą o słynnym Domu Literatów na Krupniczej (godz. 18:00, Księgarnia pod Globusem).

Noc Poezji to siódma edycja projektu będącego jednym z komponentów tworzonego przez Miasto Kraków programu KRAKOWSKIE NOCE. Program Nocy Poezji tworzony jest co roku przez różne instytucje i domy kultury oraz środowiska artystyczne.

W 2017 r. obchodzimy 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, wielkiego erudyty, jednego z najwybitniejszych Polaków w naszej historii: pisarza i poety, dramaturga, scenografa, inscenizatora i reformatora teatru, malarza i rysownika; człowieka, któremu nie były obojętne sprawy ani kraju ani miasta (w latach 1905-1907 był radnym miejskim). Cytat z dramatu Wyspiańskiego – „Co się duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach” stał motywem przewodnim tegorocznej nocy. W bardzo rozmaity sposób inspirował on współczesnych, czego efekty będziemy mogli zobaczyć już w sobotę 7 października 2017 r. Noc Poezji 2017 to nie tylko znakomita okazja zarówno do przybliżenia twórczości i osoby Stanisława Wyspiańskiego, jak i do dyskusji o roli poety w świecie i funkcjach poezji w życiu społeczeństwa. Czy poezja jest nam dziś potrzebna? Czy potrzebujemy poetów?

 

Różewicz raz jeszcze

7 października 2017
19:00
Alchemia, ul. Estery 5
Wstęp: wolny
 

Tadeusz Różewicz „Niepokój” – czytanie w 70. rocznicę wydania

W tym roku mija 70 lat od wydania tomu Tadeusza Różewicza pt. „Niepokój”, który ukazał się w Krakowie nakładem wydawnictwa Przełom. Kolejne edycje tego zbioru znacznie różniły się od jego pierwszego wydania. To pierwsza okazja, by spotkać się z tym dziełem w jego oryginalnym kształcie. Utwory przeczytają krakowscy poeci: Natalia de Barbaro, Wojciech Bonowicz i Michał Sobol. Słowo wstępne wygłosi Tomasz Kunz.

Hades & Sampler Orchestra prezentują „Różewicz – interpretacje”

„Różewicz – interpretacje”, płyta nagrana przez Sokoła i Hadesa w towarzystwie Sampler Orchestra, to jedna z najciekawszych muzycznych adaptacji poezji autora „Kartoteki”. Jej żywot sceniczny był stanowczo za krótki, stąd reaktywacja tego muzycznego fenomenu z okazji 70-lecia wydania Niepokoju. Muzyka – brudna, uliczna, winylowa; interpretacje – do bólu emocjonalnie zaangażowane; a sama poezja, jak to u Różewicza – dojmująco mroczna. Trudno o mocniejsze połączenie.

rozewicz_raz_jeszcze_pop

 

Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą

7 października 2017
18:00
Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1
Wstęp: wolny
 

Krupnicza 22 to w historii polskiej literatury adres zupełnie wyjątkowy. W latach 1945-1983 mieściła się tam siedziba Związku Literatów Polskich – sławny „Dom Literatów”, zwany przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Domem Czterdziestu Wieszczów”, w którym schronienie i przystań twórczą znalazło całe pokolenie pisarek i pisarzy ze zniszczonej wojną Polski. W ciągu niemal pół wieku na Krupniczej mieszkali i pracowali m.in. Stefan Kisielewski, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Bronisław Maj, wdowa po Witkacym Nina Witkiewiczowa, spotykali się Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz czy Leopold Staff. Anegdoty o interakcjach między mieszkańcami Domu Literatów czy legendarnej szatniarce Pani Loli na zawsze wpisały się w obraz jednej z najbardziej barwnych epok w dziejach polskiej literatury. Co wiemy, a czego nie wiemy o dziejach Domu Literatów?

Spotkanie z Anną Grochowską, autorką monografii Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą (Kraków 2017).

Prowadzenie: Małgorzata I. Niemczyńska

 

Pełen program Nocy Poezji 2017 dostępny tutaj

Zapraszamy!

Wpisz szukaną frazę: