fbpx

Krakowska Noc Książki już 11 stycznia!

Noc Książki.  „Kraków – miasto literatury” to termin historyczny?

W czwartek, 11 stycznia 2018 r. o godzinie 19.00 w Kawiarni Jama Michalika przy ul. Floriańskiej odbędzie się spotkanie, podczas którego porozmawiamy na temat wpływu literackiego dziedzictwa Krakowa na współczesny stan czytelnictwa i zainteresowanie.

Kraków od wieków był miejscem pobytu licznych pisarzy i poetów, stanowiących niezaprzeczalnie grupę najważniejszych postaci polskiej literatury. Miasto żyło słowami jego twórców, wyznaczających ścieżki naszego kulturowego dziedzictwa. Obecność licznych wydarzeń literackich w Krakowie zdaje się potwierdzać ten fakt.

Jednak na ile historyczne znaczenie Krakowa dla polskiej literatury obliguje współcześnie do zwiększonego udziału w kulturze pisanej przez mieszkańców?

Problemy dotykające współczesną książkę nie omijają także naszego miasta. Tradycyjne księgarnie są zastępowane przez internetową dystrybucję w równym stopniu co w innych miastach. Cykliczne, duże festiwale literackie nie zawsze są gwarantem obecności mieszkańców podczas licznych mniejszych wydarzeń. Na ile “miasto literatury” realnie przekłada się
na czytelnictwo i zainteresowanie literaturą?

Wydaje się także, że w dobie upowszechnienia Internetu i środków masowego przekazu nie wymaga się konieczności przebywania w jednym mieście. Pisarze migrują i przemieszczają się, mogąc tworzyć i wydawać w dowolnym miejscu na świecie, żyjąc poza zgrupowanym środowiskiem twórców. Czy Kraków – miasto literatury, to podkreślenie historycznego dziedzictwa miasta czy określenie realnie opisujące stan teraźniejszy?

Na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas dyskusji, w której wezmą udział: Krzysztof Żwirski z Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, gdzie odpowiada m.in. za programy wsparcia dla księgarń, Paulina Bandura –PR Manager Księgarni Pod Globusem, prof. Teresa Walas –literaturoznawca, teoretyk literatury, historyk literatury i krytyk literacki, pracownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Literackich Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Piotr Kołodziej –adiunkt w Katedrze Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego oraz w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Filologii Uniwersytetu Pedagogicznego.

Wydarzenie Noc Książki. „Kraków – miasto literatury” to termin historyczny?” jest częścią projektu Noc Książki, prowadzonego przez Klub Jagielloński od 2015 roku i objętego w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Przez organizację spotkań autorskich, akcji miejskich i dyskusji na temat literatury, Noc Książki otwiera ją, szuka dla niej miejsca we współczesności i udowadnia, że jest ona w stanie odpowiadać na problemy i potrzeby dzisiejszego świata. Projekt promuje literaturę i dobre postawy czytelnicze także w innych polskich miastach: w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

cover_facebook

Więcej informacji:

Strona wydarzenia na Facebooku
Profil Noc Książki na Facebooku i Instagram

 

Wpisz szukaną frazę: