Noc Książki. Kantor. Partytura słowa

W czwartek 23 marca o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie poświęcone miejscu literatury w twórczości Tadeusza Kantora. Do Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 zapraszają Klub Jagielloński oraz partner wydarzenia: CRICOTEKA. Na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy prowadzone przez CRICOTEKĘ.

Tadeusz Kantor, jeden z najbardziej wszechstronnych krakowskich artystów, nazywany „twórcą totalnym”: malarz, grafik, scenograf, założyciel Teatru Cricot 2 oraz wybitny reżyser dramatów Wyspiańskiego, Słowackiego czy Witkiewicza – po wystawieniu swoich spektakli tworzył ich skrypty zapisując je w postaci partytur. Jak daleko zatem można posunąć się w łączeniu sztuk? Jakie skrajne formy jest w stanie przybrać literatura? I czy można mówić, że Kantor kontynuował poszukiwania formy czystej – wiecznego marzenia Witkacego?

O literaturze przybierającej nowe kształty w twórczości Tadeusza Kantora porozmawiamy z prof. drem hab. Wojciechem Ligęzą oraz prof. drem hab. Krzysztofem Pleśniarowiczem.

nk-kantor-cover-fb-wersja-5

Wydarzenie rozpocznie się od zwiedzania z przewodnikiem CRICOTEKI, w tym wystaw: „Tadeusz Kantor. Odsłona trzecia. Marioneta” oraz „Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści z kręgu Cricot 2. Rzym 1979”. Następnie o godzinie 19.00 odbędzie się panel dyskusyjny.

Na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy, liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl
lub tel. (12) 442 77 70.

CRICOTEKA zaprasza także do swojej Księgarni na poziomie -1. Przez cały dzień, a także w trakcie panelu dyskusyjnego będzie trwała promocja wybranych wydawnictw.

Prowadzona przez Klub Jagielloński od 2015 i objęta w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO Noc Książki jest projektem społecznym, który poprzez organizowane spotkania oraz dyskusje o różnych formach i aspektach funkcjonowania literatury w dzisiejszym świecie ma za zadanie promować czytelnictwo i zachęcać mieszkańców Małopolski do częstszego sięgania po lektury. Noc Książki. Kantor. Partytura słowa będzie pierwszym spotkaniem z serii dotyczącej Krakowa jako miasta literatury. W tym roku jednym z partnerów projektu jest Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, dzięki czemu dyskusja o Tadeuszu Kantorze – wybitnym twórcy związanym z Krakowem – przeniesiona zostanie w przestrzeń bezpośrednio związaną z artystą, co pozwoli na zbudowanie nowego kontekstu dla rozmowy o jego twórczości.

Serdecznie zapraszamy: 23 marca czytamy i dyskutujemy podczas Nocy Książki!

Więcej informacji:

Strona wydarzenia na Facebooku