fbpx

Dyskusje na temat stereotypów – narodowych, etnicznych, religijnych, ksenofobii, międzykulturowego dialogu i tożsamości, w obliczu globalizacji, migracji, zanikania granic, ale też pojawiania się nowych barier – te wszystkie tematy poruszą goście międzynarodowej konferencji Narody i stereotypy 25 lat później. Nowe granice, nowe horyzonty, która odbywać się będzie od 4 do 6 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. W ostatnim dniu konferencji 6 czerwca, zapraszamy do debaty z udziałem czołowych polskich pisarzy i publicystów. O wielokulturowości, zaangażowaniu w walkę z podziałami, dialogu międzykulturowym i tym, co rodzi się ze spotkania z innym, w ramach spotkania Literatura bez granic dyskutować będą: Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Ziemowit Szczerek i Adam Szostkiewicz. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest partnerem konferencji i współorganizatorem spotkania.

Trzy dni obrad wypełnią cztery otwarte dla publiczności debaty, czternaście sesji tematycznych, 82 prelegentów z 18 krajów. Data nie została wybrana przypadkowo. Minęło dwadzieścia pięć lat od momentu transformacji systemowej, ale także dziesięć od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Interdyscyplinarną konferencję otworzy wykład Stereotypy i tożsamości w XXI w., który wygłoszą wybitni profesorowie: historii – prof. Hans Henning Hahn i socjologii – prof. Ireneusz Krzemiński. Pierwsza debata zatytułowana Dwadzieścia lat po. O sobie i ‘naszych’ innych będzie nawiązaniem do zorganizowanej na początku lat 90. konferencji Narody i stereotypy. Jej uczestnicy będą się zastanawiać, jak zmieniło się postrzeganie siebie i swoich sąsiadów w państwach Europy Środkowej w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat. Wśród zaproszonych gości znajdą się Adam Michnik, dr Leonidas Donskis (Litwa) i prof. Mykoła Riabczuk (Ukraina). Tytuł drugiej debaty to Wiatr ze Wschodu, wiatr na Wschód. Dyskusja toczyć się będzie wokół pytań: jak Polskę i Unię Europejską postrzegają państwa Europy Wschodniej i vice versa? Jak widzą swoją przyszłość w kontekście integracji Europy? Czy istnieje związek między postawami narodowościowymi a komunizmem? Wśród dyskutujących znajdą się m.in. Taras Woznak (Ukraina), prof. Bela Tsipuria (Gruzja) oraz dr Robert Pyrah (Wielka Brytania). Trzecia debata pod przewrotnym tytułem Czy wszyscy mieszkamy nad Morzem Śródziemnym? będzie okazją do rozmowy na temat współczesnych relacji między Południem a Północą Morza Śródziemnego i wzajemnym postrzeganiem. W dyskusji udział wezmą m.in. prof. Shlomo Avineri (Izrael), prof. Habib Malik (Liban) i dr Sara Silvestrii (Wielka Brytania). Konferencję zamknie debata zatytułowana Narody i stereotypy 2014–2034, która będzie próbą spojrzenia w przyszłość i zastanowienia się, jak stosunki pomiędzy narodami mogą zmienić się w kolejnych dwóch dekadach. Udział w niej wezmą m.in. dyrektor wykonawczy Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh Andreu Claret, reprezentująca UNESCO Katerina Stenou i prof. Yudhishthir Raj Isar (Francja), a poprowadzi ją dyrektor MCK, prof. Jacek Purchla.

6 czerwca odbędzie się spotkanie zatytułowane Literatura bez granic. O literaturze i stereotypach dyskutować będą: Joanna Bator, laureatka Literackiej Nagrody Nike 2013 za książkę Ciemno, prawie noc, Olga Tokarczuk, autorka głośnych powieści Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny czy Bieguni, Ziemowit Szczerek, prozaik i reporter laureat Paszportu POLITYKI 2013 za pierwsze polskie gonzo – reportaż Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian. Spotkanie poprowadzi Adam Szostkiewicz, publicysta, dziennikarz, tłumacz, członek Polskiego PEN Clubu. Punktem wyjścia do dyskusji będzie pytanie, czy w świecie coraz bardziej odrzucającym ideę dialogu, za to coraz chętniej wracającym do stereotypów, czego dowody mamy też i w Polsce, możliwe jest pisanie dialogowych książek.

Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2014 o godzinie 19:00 w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25). Bezpłatne wejściówki można odbierać od 28 maja w MCK oraz punkcie InfoKraków przy ul. św. Jana 2.

Wykłady otwierające konferencję oraz cztery debaty są otwarte dla publiczności. Należy jedynie zarejestrować się bądź pobrać wejściówkę. Wciąż istnieje również możliwość zarejestrowania się do udziału w całej konferencji.

Rejestracja i informacje na stronie www.

Wpisz szukaną frazę: