Najnowszy tom Adama Zagajewskiego dostępny w postaci e-booka!

Opublikowany przez Wydawnictwo a5 tom poetycki „Prawdziwe życie” Adama Zagajewskiego od dzisiaj na wyciągnięcie ręki. Bez wychodzenia z domu możecie zaopatrzyć się w najnowszą książkę jednego z najważniejszych polskich poetów, dostępną w postaci e-booka. Premierze tomu w formie cyfrowej – jak i zeszłorocznej publikacji papierowej – patronuje Kraków Miasto Literatury UNESCO.

KUP E-BOOK>>

Nowe wiersze Adama Zagajewskiego składają się na tom wyjątkowy – czytamy na stronie wydawnictwa. Wzrok poety jest skierowany w przeszłość, ale ton łagodnej melancholii, do którego zdążył nas przyzwyczaić, przełamuje się tu nastrojem niepokoju. Utracone dzieciństwo i młodość; życie, które przepadło lub zostało unicestwione nie tyle przez czas, ile przez kosmiczne katastrofy – to motywy przewodnie. Nadchodzi kres czasów, mówi poeta, i nic nie można na to poradzić. Ratunkiem jest pamięć – zarówno przywołanie dni szczęścia i umiaru, jak i pamięć zbrodni i zła. Należy uważnie patrzeć, zapamiętywać piękno i okrucieństwo świata skazanego na zagładę, to przesłanie dla nas, żyjących „sto lat od zakończenia / pierwszej wojny”.

„Prawdziwe życie” otwiera wiersz będący szkicem do portretu rodziców; ich przyjazne i uważne spojrzenie zdaje się towarzyszyć poecie przez całe życie, szczególnie intensywnie w chwilach refleksji nad własnymi wyborami i wartością twórczości. Bo zbiór ten jest próbą podsumowania, scalenia i nazwania doświadczenia istnienia.

To piękna i znacząca książka.

Adam Zagajewski, ZASUWKA

Mój dziadek prowadził lektorat z niemieckiego
na lwowskim uniwersytecie – o ósmej rano.
Wielu studentów spóźniało się.
Dziadek Karol, zwolennik dyscypliny,
przykręcił do futryny drzwi zasuwkę
i już parę minut po ósmej
sala była hermetycznie zamknięta.

A oni spali, spali długo, szczęśliwie,
i nie wiedzieli, że to miasto przestanie istnieć
razem z zasuwką, że wszystko się skończy,
że będą wywózki i egzekucje, i płacz,
i że ta zasuwka stanie się kiedyś
idyllicznym wspomnieniem,
broszką z Herkulanum, skarbem.

(z tomu Prawdziwe życie, Wydawnictwo a5)

KUP E-BOOK>>