fbpx

To już tradycja. Tegoroczny Festiwal Miłosza po raz kolejny odbędzie się równolegle z Festiwalem Literatury dla Dzieci. Będziemy czytać, poznamy tajniki typografii, wysłuchamy wciągających historii i skonfrontujemy naukę z literaturą. Na koniec każdego dnia – przed zachodem słońca – wysłuchamy męskiego czytania z udziałem wyjątkowych lektorów. Najmłodsi i ci nieco starsi będą słuchać, ale przede wszystkim odkrywać, tworzyć i działać, a wszystko to w towarzystwie najlepszej literatury dziecięcej. Po raz pierwszy w historii obu festiwali zostanie wręczona również Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci, której fundatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Miasto Literatury UNESCO.

W tramwaju o tramwajach, pociągach, samochodach, rowerach i innych środkach lokomocji. Czytanki przed zachodem słońca to stały punkt programu. W tym roku tematem przewodnim cyklu jest hasło „męskie czytanie”, a w rolę ambasadorów wcielą się panowie. Wierszyków o lokomocji dzieci wysłuchają w Muzeum Inżynierii Miejskiej, a po czytance poznają tajemnice wystawy Motokultura. W role lektorów wcielą się m.in. Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski, który przeczyta wiersze Jerzego Ficowskiego, Agnieszki Frączek oraz fragmenty „Ferdynanda Wspaniałego”, mistrz kierownicy – Krzysztof Hołowczyc, aktor Starego Teatru Juliusz Chrząstowski oraz aktor Teatru Słowackiego: Krzysztof Piątkowski.

fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com

Autorka pięknych książek o dzielnych zwierzakach, oraz biografii Wandy Chotomskiej – Barbara Gawryluk spotka się z najmłodszymi w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (8 czerwca). Autorka zebrała najlepsze klasyczne wiersze dla dzieci, m.in. Marii Konopnickiej czy Aleksandra Fredry, dodała utwory współczesne, nie zapominając o perełkach Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej i tak powstał „Chichotnik”, czyli księga śmiechu i uśmiechu. Wyjątkowy przykład klasyki w nowej odsłonie, której strona graficzna zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych czytelników.

Agnieszka Wolny-Hamkało poprowadzi w tym roku ćwiczenia z niezgody i wyobraźni (9 czerwca). W ciągu sześćdziesięciominutowej sesji poetycko-rebelianckiej odwiedzimy zarówno podniebną sferę przeżyć euforycznych, jak i melancholijno-depresyjne doły. Wszystko po to, by zrozumieć, że świat jest zawsze ciekawy, nie tylko wiosną, ale nawet jesienią w deszczu, błocie i szkolnym znoju. Specjalistka od ilustracji, Anna Kaszubska Dębska przygotuje natomiast warsztaty typograficzne (8 czerwca) wokół swojej książki do wiersza XIX-wiecznego absurdysty Edwarda Leara „Takie coś”, ze zbioru “Dong co ma świecący nos i inne wierszyki pana Leara”.

W sobotę (10 czerwca) krakowscy (i nie tylko) poeci (i nie tylko) będą czytać Nerudę. Zapraszamy na polską premierę „Księgi Pytań” – pierwszego polskiego wydania tomu wierszy “Tysiąc pytań do Pabla Nerudy”. W ramach tegorocznej odsłony festiwalu najmłodsi wezmą również udział w dwóch spotkaniach anglojęzycznych w Masoolit Books&Café. Pierwszym (9 czerwca) z poetką, Antjie Krog oraz drugim (10 czerwca) z pisarką, Elspeth Hart.

Ostatniego dnia festiwalu (11 czerwca) w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się spotkanie z Jackiem Cyganem – autorem opowieści o perypetiach rozbrykanych cyferek, „Moje nutki i cyferki”. W trakcie lektury najmłodsi poznają cyfry, ich zapis i kształty, dzięki czemu z łatwością opanują początki liczenia.

Tegoroczną edycję festiwalu zakończy wielka gala wręczenia fundowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora Miasta Literatury UNESCO,  Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Uroczystość uświetni żywiołowy koncert zespołu Budyń Julka Tuwima z udziałem m.in. Jacka „Budynia” Szymkiewicza i Czesława Mozila. Zapraszamy serdecznie!

1650x529

Więcej na: www.miloszfestival.pl oraz www.fldd.pl

Wpisz szukaną frazę: