Młody krakowski pisarz z prestiżowym stypendium w Edynburgu

Ahsan Ridha Hassan, krakowski pisarz, został stypendystą Programu Rezydencjalnego Edynburga Miasta Literatury UNESCO.

Program Lord Provost’s International Residency to nowa inicjatywa wpisująca się w działania podejmowane przez Edynburg – uhonorowany czternaście lat temu pierwszym w historii tytułem Miasta Literatury UNESCO – na rzecz budowania i rozwoju wspólnoty wszystkich miast należących do Sieci Miast Kreatywnych. Program skierowany jest wyłącznie do pisarzy z Krakowa, wzmacnia współpracę pomiędzy miastami i koncentruje się na wspieraniu wschodzących talentów literackich.

Pierwszym beneficjentem programu został Ahsan Ridha Hassan, krakowski pisarz młodego pokolenia (ur. 1988) o irackich korzeniach, autor „Wieży” (2014), „Trupojada i dziewczyny” (2017), a także szeregu artykułów i opowiadań. Krytycy cenią w jego prozie dystans, ironię i zarazem czułość wobec bohaterów, cechy budzące skojarzenia z twórczością Etgara Kereta czy Kurta Vonneguta. Ahsan Ridha Hassan ukończył z wyróżnieniem Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Dzięki uzyskanemu stypendium Ahsan spędzi w Edynburgu cały listopad, otrzyma również status współpracownika Instytutu Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie w Edynburgu (Community Fellow at the Institute of Advanced Studies in the Humanities at the University of Edinburgh – IASH). Krakowski pisarz będzie mógł zająć się w pracą twórczą w przestrzeni najstarszego uniwersytetu w Edynburgu, korzystać z zasobów uniwersyteckich bibliotek, a także aktywnie uczestniczyć w życiu literackim miasta. Gratulujemy!

Informacja na stronie Edynburga Miasta Literatury UNESCO: http://www.cityofliterature.com/the-lord-provosts-international-residency/