Miejsce wybrane. Spotkanie z Agnieszką Taborską i Jakubem Kornhauserem | 18.12, g. 19.00

Dla niej miejsce wybrane, dla niego nadane. W Krakowie z Agnieszką Taborską i Jakubem Kornhauserem spotkamy się 18 grudnia o godz. 19.00 w księgarni Lokator przy ul. Mostowej 1. Postarają się (wyjątkowo) zachować powagę należną miastu królów. Czy im się to uda? Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Miejsce wybrane”!

„Ilekroć wysiadam z pociągu w Krakowie, czuję się jak Thomas Hutter u wrót zamku hrabiego Orloka. Duchy wyzierają z każdego kąta, tyle że mniej groźne niż u Murnaua. Nie żywią się krwią, a jedynie bezgłośnie towarzyszą przyjezdnym” – pisze Agnieszka Taborska w swojej najnowszej książce opublikowanej przez Wydawnictwo Austeria pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. „Dzięki Agnieszce Taborskiej zrozumiałem, że wszyscy jesteśmy częścią mitycznej opowieści o Krakowie, silniejszej niż rzeczywistość i w pewnym sensie prawdziwszej niż nasze wrażenia. Zagarnia nas ona i trwa – powtarzana i wzmacniana przez kolejnych wędrowców, którzy potrafią rozmawiać z naszymi widmami” – tak o „Miejscu wybranym” pisał Grzegorz Jankowicz.

O pierwszej tak bezkompromisowo krakowskiej książce Agnieszki Taborskiej rozmawiać będą autorka dzieląca swój czas pomiędzy Warszawę, a Providence, oraz Jakub Kornhauser, dzielący swój czas pomiędzy Kraków, a (niechętnie) resztę świata. Z największymi polskimi znawcami surrealizmu (tak, tak, mowa o Taborskiej i Kornhauserze) spotkamy się 18 grudnia o godz. 19.00 w Lokatorze przy ul. Mostowej 1.

Agnieszka Taborska – pisarka i historyczka sztuki. Autorka opowiadań (Nie tak jak w rajuWieloryb, czyli przypadek obiektywny); mistyfikacji literackich (Senny żywot Leonory de la CruzNiedokończone życie Phoebe Hicks); reportaży z podróży (Okruchy amerykańskie oraz Książki do pisania: Paryż surrealistyczny, Bretania, Providence); zbioru esejów Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm, a także Abecadła Topora i książek dla dzieci, m.in. Licho i inni, za którą otrzymała nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci za Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014, Licho nie śpi, Włóczykij. Jej książki tłumaczone były na angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, koreański i japoński. Od 1988 roku wykłada historię sztuki i literatury w Rhode Island School of Design w Stanach Zjednoczonych.

Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował trzy tomy wierszy, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Wydał monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017), tom esejów Wolność krzepi oraz przekład prozy Gherasima Luki Bierny wampir (oba 2018). Redaktor prowadzący serii wydawniczych „awangarda/rewizje” (Wydawnictwo UJ), „Rumunia Dzisiaj” (Universitas) i „wunderkamera” (Instytut Mikołowski). Redaktor pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”, były redaktor „Literatury na Świecie”. Mieszka w Krakowie.