fbpx

30 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji wszystkim tłumaczom życzymy trafnych translatorskich wyborów i jak najwięcej znaczeń ocalonych w przekładzie. A przy tej okazji już dziś zapowiadamy odbywające się w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada pasmo „Wybór tłumacza”, które pokaże jak powstają literackie wspólne światy. Festiwal Conrada to bowiem nie tylko wizyty najwybitniejszych współczesnych pisarzy takich jak Cabre czy Auster. Od 20 do 26 października w Krakowie będzie można również spotkać się z tłumaczami najbardziej znanych dzieł literatury światowej na język polski.

Nigdy nie słyszałeś o Alicji w Krainie Czarów. W życiu nie czytałeś żadnej powieści, której akcja toczy się w Barcelonie. Rilke dla ciebie nie istnieje, a o Umberto Eco słyszałeś tylko podczas wycieczki do Włoch. Tak wyglądałby świat bez tłumaczy. Gdyby nie specjaliści od przekładów, żylibyśmy w odseparowanych od siebie światach. Prawdopodobnie nigdy by nie powstała wspólna kultura europejska i światowa.

Tegoroczna, 6. edycja Festiwalu Conrada odbywa się pod hasłem Wspólne Światy. Codziennie od 20. do 26. października wczesnym popołudniem organizatorzy Festiwalu zapraszają na spotkania z tłumaczami arcydzieł literatury światowej na język polski. Pasmo spotkań „Wybór tłumacza” będzie okazją do rozmowy i odpowiedzi na trzy niezwykle istotne pytania:  jakie teksty powinno się dziś tłumaczyć na język polski?; jakie dzieła i jakich autorów należy przypomnieć i odświeżyć, aby odzyskać języki dziś już archaiczne i mało czytelne?; i wreszcie – w jaki sposób należy budować kanon literatury światowej?

Postawimy na scenie, w centrum uwagi, wybitne osoby, które na co dzień pozostają w cieniu wielkich pisarzy. Po spotkaniach z nimi zaczniecie wertować książki zagranicznych autorów i w większości tych, które macie w swojej bibliotece znajdziecie ich nazwiska. Będą to miedzy innymi Carlos Marrodan Casas, Adam Pomorski, czy Jolanta Kozak.

Szczegółowy program Festiwalu Conrada na stronie: www.conradfestival.pl.

Wpisz szukaną frazę: