FESTIWALE I WYDARZENIA LITERACKIE

Melbourne

Digital Writers’ Festival – festiwal składa się przede wszystkim z wydarzeń odbywających się w sieci i poświęconych kultywowaniu twórczości australijskich pisarzy oraz tworzeniu międzynarodowych połączeń i partnerstw.

Więcej informacji

 

Lviv

Lviv International Literature Festival – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Ukrainie. Największy festiwal literacki w tym kraju i jeden z najbardziej popularnych festiwali w Europie Centralnej i Środkowej. Istnieje od 1997 r., od 2001 r. biorą w nim udział zagraniczni pisarze, a od 2006 r. jest pełnowymiarowym międzynarodowym literackim festiwalem. W jego czasie odbywają się także targi Lviv International Bookfair.

Więcej informacji

 

International Literary Festival Prima Vista – celem festiwalu jest promowanie literatury, wzbogacanie życia kulturalnego w Estonii oraz popularyzowanie zagranicznej literatury w celu budowania mostów między kulturami i literaturą z różnych krajów.

Więcej informacji

 

Norwich

The University of East Anglia Festival – pierwsza edycja odbyła się w 1991 r. i od tamtej pory festiwal gościł uznanych autorów, dziennikarzy, ilustratorów, naukowców czy ekonomistów.

Więcej informacji

 

Dublin

International Literary Festival Dublin – festiwal powstały w 1998 roku jako pierwsze literackie wydarzenie tego rozmiaru w Irlandii. Co roku przyciąga najlepszych pisarzy. Przez prasę opisywany jako ‘mogący pochwalić się międzynarodowymi gośćmi o najwyższym literackim talencie’ oraz ‘mające największe powodzenie i po prostu najlepsze coroczne wydarznie literackie w kraju’.

Więcej informacji

 

Dublin Book Festival – jeden z najbardziej udanych i ekscytujących festiwali książki, istniejący od 2006 r. Co roku prezentuje, wspiera i rozwija irlandzki przemysł wydawniczy poprzez promowanie wydawanych w Irlandii książek, ich autorów, edytorów. A wszystko to w rozrywkowej, przyjaznej i przystępnej atmosferze, która oddaje kreatywność irlandzkiej branży wydawniczej.

Więcej informacji

 

Bloomsday Festival – festiwal celebruje 16 lipca 1904 r., dzień, w którym toczy się akcja Ulissesa Jamesa Joyce’a. Jego nazwa bierze się od głównego bohatera książki – Leopolda Blooma.

Więcej informacji

 

Óbidos

International Literary Festival

Więcej informacji

 

Granada

Festival Internacional de Poesía de Granada  międzynarodowy festiwal poetycki.

Więcej informacji

 

Festival Granada Noir – pierwszy andaluzyjski festiwal poświęcony twórczości czarnoskórych pisarzy.

Więcej informacji

 

Dunedin

New Zealand Young Writers Festival – dramaturdzy i poeci, komicy i historycy, krytycy i ich sumienie. Festiwal odbywający się w sercu Dunedin Miasta Literatury UNESCO, organizowany przez Dunedin Fringe Arts Trust we współpracy z Creative New Zealand oraz Phantom Billstickers. Każda edycja składa się z warsztatów, performansów, dyskusji oraz wydarzeń gromadzących miłośników książek.

Więcej informacji

 

Dunedin Writers Festival – zagadki kryminalne, wszelkie zaburzenia i niezwykłości, nieszczęśliwa miłość. Święto wszystkiego, o czym mówi literatura.

Więcej informacji

 

Reykjavik

Reykjavik Reads – Reykjavik Miasto Literatury UNESCO w październiku każdego roku jest gospodarzem festiwalu Reykjavik Reads. Każda edycja tego trwającego cały miesiąc festiwalu poświęcona jest innemu tematowi, a sam festiwal skupia się na sztuce słowa w najszerszym sensie tego sformułowania. Wydarzenie promuje czytanie i pisanie zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci. W jego programie znajdują się warsztaty, publiczne czytanie poezji, seminaria literackie, inicjatywy street artu, wystawy, koncert czy, projekty edukacyjne.

Więcej informacji

 

Heidelberg

Heidelberger Literaturtage im Aufbruch – festiwal literacki, w którego programie znajdują się spotkania autorskie zarówno z niemieckojęzycznymi, jak i zagranicznymi pisarzami, interdyscyplinarne wydarzenia łączące literaturę, muzykę i sztukę, warsztaty, spacery literackie oraz dyskusje.

Więcej informacji

 

Literaturherbst Heidelberg – LiteraturHerbst Heidelberg to festiwal literacki, który łączy miasto, czytelników i literaturę w otwarty, komunikatywny i nieskomplikowany sposób – stąd motto „doświadczaj czytania”. Heidelberg staje się przestrzenią doświadczeń dla literatury w wielu jej postaciach.

Więcej informacji

 

Das Literaturcamp Heidelberg – Obóz literacki w Heidelbergu zgromadzi osoby zainteresowane literaturą – autorów, blogerów, wydawców i czytelników.

Więcej informacji

 

Prague

International Book Fair and Literary Festival Book World Prague – największe wydarzenie czeskiej branży wydawniczej (połączone z festiwalem literackim), który gości wystawców i czytelników z 30 krajów z całego świata. Przez cztery dni goście wydarzenia mogą zapoznać się z praktycznie wszystkimi aspektami czeskiego przemysłu książki, również ze sprzedażą antykwaryczną. The Book World Prague cieszy się popularnością czytelników, regularnie wydarzenie odwiedza 40 tysięcy gości. Festiwal oferuje szeroki program wydarzeń: seminariów, konferencji, spotkań autorskich, debat, prezentacji wydawnictw, gali nagród literackich i wydawniczych oraz specjalnych warsztatów dla dzieci.

Więcej informacji

 

Prague Writers’ Festival – posiadający międzynarodowe uznanie festiwal, ściągający najwybitniejszych myślicieli oraz najbardziej dociekliwych czytelników z całego świata w celu wymiany filozoficznych idei. Festiwal odbywa się każdego roku wiosną w Pradze.

Więcej informacji

 

Dzień Poezji – pierwszy Dzień Poezji odbył się w 1999 i miał na celu promowanie startującego projektu Poezja w Metrze, zainicjowanego przez Literacki i Kulturalny Klub 8 (Renata Bulvová i Bernie Higgins). Obecnie festiwal jest koordynowany przez Społeczność Poezji, małą organizację skupiającą ludzi zaangażowanych w literaturę oraz edukację, którzy pracują jako wolontariusze przy organizacji wydarzeń i promocji czytelnictwa poezji. Rok po roku zwiększa się zasięg festiwalu (udział w nim bierze coraz więcej miast) oraz jego długość (obecnie dwa tygodnie).

Więcej informacji

 

Literary Festival for Kids – unikalne książki dla dzieci, pisane przez dzieci książki dla dorosłych oraz komiksy dla wszystkich, tworzone przez czeskich oraz zagranicznych autorów, zarówno wschodzących, jak i legendarnych, od Havla przez Magora, Brabeneca i Wernischa, aż do Petra Nikla oraz Radka Malego.

Więcej informacji

 

Literature Night – wydarzenia literackie organizowane przez czeskie miasta we współpracy z Instytutem Kult uralnym Narodów Unii Europejskiej, ambasadami, reprezentantami Komisji Europejskiej w Republice Czeskiej oraz Wydawnictwem Labirynth.

Więcej informacji

 

Barcelona

The Kosmopolis International Festival of Literature – odbywające się w Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie co dwa lata wydarzenie z programem towarzyszącym, który podtrzymuje ducha festiwalu w okresach pomiędzy kolejnymi edycjami.

Więcej informacji

 

Edinburgh

International Book Festival – zainicjowany w 1983 roku festiwal będący obecnie kluczowym wydarzeniem sierpniowego sezonu festiwalowego, celebrowanego każdego roku w stolicy Szkocji. Najpierw odbywający się w dwuletnim cyklu, przemianowany na coroczne wydarzenie w 1997 roku. Od momentu powstania znacząco zwiększył swój rozmiar oraz zasięg. Dziś jest największym i najbardziej dynamicznym festiwalem tego typu na świecie. Podczas pierwszej edycji składał się jedynie z 30 spotkań autorskich. Dziś program festiwalu liczy ponad 800 wydarzeń.

Więcej informacji

 

Ljubljana

Fabula (największy festiwal literacki w Słowenii)  festiwal poświęcony jest przede wszystkim sztuce opowiadania we wszystkich jej postaciach. Na jego program składają się prezentacje nowości, spotkania autorskie, projekcje filmów opartych na książkach zaproszonych gości. Oprócz znanych autorów z Europy, festiwal gości wielu słoweńskich twórców.

Więcej informacji

 

Slovene Book Fair – największe targi książki w Słowenii.

Więcej informacji

 

International Storytelling Festival – oferuje szeroki wybór wydarzeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych. Jest to najważniejsze wydarzenie poświęcone sztuce opowiadania w Słowenii, mające duży wpływ na kształtowanie się słoweńskiej tradycji literackiej. Historie zaczerpnięte z bogatego dziedzictwa folkloru, które są przygotowywane specjalnie na okazję festiwalu, tworzone są przez twórców reprezentujących różne zawody i pokolenia.

Więcej informacji

 

International Literary Festival Vilenica – wydarzenie będące zjazdem poetów, pisarzy, dramaturgów i eseistów, organizowane przez Słoweńskie Stowarzyszenie Pisarzy we współpracy z Centrum Kultury Vilenica z Sežany. Festiwal odbywa się każdego roku w Lipicy i innych miejscach w Słowenii.

Więcej informacji

 

Seattle

Bumbershoot Festival – istniejący od 50 lat festiwal, będący jednym z kamieni milowych życia kulturalnego w Seattle. Każdego roku tysiące ludzi z całego kraju przybywają do Seattle, aby wziąć udział w tym uznanym festiwalu, który stał się jednym z największych i najbardziej lubianych współczesnych festiwali w Północnych Stanach Zjednoczonych, podtrzymując swojego północno-zachodniego ducha oraz innowacyjne korzenie.

Więcej informacji

 

Short Run Comix & Arts Festival  festiwal niezależnego komiksu oraz książek niszowych, ręcznie wykonanych oraz wydanych poprzez self-publishing.

Więcej informacji

 

Lillehammer

Norwegian Festival of Literature – największy w swoim rodzaju festiwal w krajach nordyckich, oferujący zróżnicowany program dla czytelników ze wszystkich pokoleń.

Więcej informacji

 

Manchester

Manchester Literature Festival – zainicjowany jako kontynuacja swojego, cieszącego się dużym powodzeniem, poprzednika, Manchester Poetry Festival. Oferuje publiczności unikalną i twórczą okazję, aby każdego roku spotkać się z literaturą najwyższej klasy. Festiwal kultywuje siłę, jaką niesie za sobą literatura poprzez wszelkie kreatywne i technologiczne media. Organizatorzy co roku przygotowują nowatorski program festiwalowych eventów, które przekraczają granice tego, co tradycyjnie rozumiane jest jako wydarzenie literackie, a ich celem jest promowanie internacjonalizmu, różnorodności oraz niezależności.

Więcej informacji

 

Milan

Bookcity Milano – trzydniowy festiwal (z jednym dodatkowym dniem dedykowanym młodzieży szkolnej), na który składają się spotkania autorskie, dyskusje, debaty, wystawy oraz seminaria.

Więcej informacji

 

Utrecht

The International Literary Festival Utrecht – każdego roku przyciąga około 4 tysięcy gości, którzy mogą na festiwalu spotkać się z zarówno holenderskimi, jak i zagranicznymi pisarzami, poetami oraz myślicielami.

Więcej informacji

 

The Dutch Poetry Night – największe wydarzenie poetyckie w Holandii. Organizowane corocznie od 1980 roku w sali koncertowej TivoliVredenburg. Event trwa około ośmiu godzin i składa się z wystąpień 20 poetów, między którymi orkiestra gra muzyczne intermezza.