fbpx

Miasta Literatury spotkały się na Kongresie Miast Kreatywnych UNESCO

Jedenaste spotkanie Miast Kreatywnych UNESCO odbyło się w Enghien-les-Bains (Francja), między 30 czerwca a 2 lipca. Wzięło w nim udział 300 przedstawicieli z ponad 100 miast (koordynatorzy i prezydenci).

15 miast literatury reprezentowało 24 delegatów. Na Kongresie pojawili się przedstawiciele Barcelony, Dublina, Edynburga, Granady, Heidelbergu, Iowa City, Krakowa, Ljubljany, Lwowa, Norwich, Nottingham, Pragi, Reykjaviku, Tartu, Uljanowska oraz dodatkowo prezydent Dunedin Dave Cull oraz wiceprezydent Dublina, Rebecca Moynihan.

Podczas kongresu odbyło się spotkanie Miast Literatury, które było okazją do zaprezentowania aktualnych działań, przedyskutowania planów, podzielenia się doświadczeniem. Koordynatorka Miast Literatury, Justyna Jochym z Krakowa, przedstawiła pracę miast sektora literackiego wszystkim delegatom, a wraz z Tamarą Kamińską z Katowic odsłoniła szczegóły przyszłorocznego kongresu, który odbędzie się właśnie w tych dwóch miastach.

Sieć Miast Kreatywnych przyjęła nową strategię działania, która ma stać się podstawą przyszłego wzrostu oraz doskonalenia celów i podejmowanych działań.

“Dzięki niej Sieć Miast Kreatywnych UNESCO ma wspólną wizję, potrzebną do dalszego rozwoju – mówił Francesco Bandarin, asystent Dyrektora Generalnego UNESCO ds. Kultury – Sieć mierzy się z wyzwaniami współczesnego społeczeństwa i tworzy miasta skupione na ludziach. Bycie Miastem Kreatywnym nie jest modą, jest istotnym faktem. To sposób wsparcia miejskiego rozwoju w zakresie społecznym, ekonomicznym i ekologicznym. Aby wypełnić Cele Zrównoważonego Rozwoju, potrzebujemy silnych narzędzi, jakimi są kultura i kreatywność”.

To nie jedyny dokument, jaki został przyjęty podczas Kongresu. Prezydenci miast podpisali również Deklarację wzywającą Miasta Kreatywne do włączenia kultury do swoich polityk rozwoju i ułatwienia współpracy opartej na kreatywności i innowacyjności.

W ciągu ostatnich pięciu lat Sieć gwałtownie się rozrosła i obecnie składa się ze 116 miast z 54 krajów. W 2017 r., w związku z ogłoszonym naborem, znów się powiększy. Nowi członkowie należeć będą do siedmiu pól kreatywnych: literatury, designu, filmu, gastronomii, sztuki ludowej i rzemiosła, media arts I muzyki.

img_2830

Więcej informacji o Sieci: tutaj.

Wpisz szukaną frazę: