fbpx

Mapa – wejście do piekła. Spotkanie z Barbarą Sadurską

Jej literackim debiutem – książką Mapa – zachwyciła się literacka Polska. Jako laureatka pierwszej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO już zapowiada intrygujący zbiór nowych opowiadań powiązanych wspólnym motywem głodu i wędrówki. Zapraszamy na spotkanie z Barbarą Sadurską! Rozmowa prowadzona przez Georginę Gryboś odbędzie się 24 września (czwartek) w księgarni Szafa Pełna Książek przy ul. Krakusa 7 w Krakowie, z transmisją na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.

„Mapę” trudno czytać po prostu jako tom opowiadań, to raczej powieść w rozpadzie, w kawałkach, które tworzą spójną fabularną całość – tak w tygodniku „Polityka” pisał Paweł Jasnowski, autor pierwszej z licznych recenzji debiutanckiej Mapy Barbary Sadurskiej (wyd. Nisza 2019, pod patronatem KMLU). Osnute wokół motywu legendarnej mapy sporządzonej przez Fra Mauro opowiadania ujmują spójnością i rozpiętością narracji przy bardzo krótkiej, skondensowanej (zbiór liczy 206 stron!) formie. To dojrzały, literacko godny polecenia debiut.

Książka błyskawicznie zdobyła uznanie czytelników, przypominając najlepsze tradycje powieści łotrzykowskiej nie tylko wśród najbardziej zagorzałych fanów Rękopisu znalezionego w Saragossie. Sukces Mapy potwierdził tytuł O!Lśnienia Roku kategorii Literatura w plebiscycie Onetu, książka jest też aktualnie nominowana do Literackiej Nagrody im. W. Gombrowicza. Ogłoszenie wyników lada moment!

Barbara Sadurska w ramach pierwszej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO pracuje już nad nowymi opowiadaniami. Wiemy tyle, że fabularnych poziomów wystarczy, żeby obdzielić nimi kilka innych książek!

Pisarka mieszka na Starym Podgórzu, spotkamy się z nią zatem „po sąsiedzku” w Szafie Pełnej Książek (ul. Krakusa 7) – księgarni i antykwariacie wyspecjalizowanym w literaturze historycznej, wyróżnionym Znakiem Jakości w ostatnim plebiscycie „Wybieramy Księgarnie Roku”. Spotkanie poprowadzi Georgina Gryboś – krytyczka literacka, recenzentka, autorka bloga Literacka Kavka.

Spotkanie odbywa się w reżimie sanitarnym – w księgarni konieczne będzie założenie maseczek i zachowanie odstępów, prosimy też o wcześniejsze zapisy za pośrednictwem maila księgarni: szafapelnaksiazek@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona!

Nieobecnych na miejscu zapraszamy na transmisję na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.

Nagroda KMLU przyznawana jest od 2020 roku autorom/autorkom, tłumaczom/tłumaczkom, redaktorom/redaktorkom i ilustratorom/ilustratorkom, którzy wspólnie z wydawnictwami planują nowe projekty książkowe odnoszące się do literackiego charakteru Krakowa. Nowa książka Barbary Sadurskiej znalazła się pośród 41 projektów wyróżnionych podczas I edycji nagrody. Projekt realizowany jest w ramach strategii wspierania rozwoju branży wydawniczej wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wpisz szukaną frazę: