Pod hasłami diaspory i szabatu rusza w sobotę 26. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Silnym punktem programu będzie w tym roku pasmo literackie, organizowane po raz drugi przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Będziemy rozmawiać o inności i wspólnocie w dobie kryzysu migracyjnego, przypomnimy postaci wielkich zapomnianych Polek XX wieku – Stefanii Wilczyńskiej i Zuzanny Ginczanki, zaprezentujemy anglojęzyczną biografię Marka Edelmana i Święto trąbek – błyskotliwy debiut Marty Masady. Najmłodszych czeka bogaty program warsztatów skierowanych do różnych grup wiekowych.

Program literacki

Program literacki na Festiwalu Kultury Żydowskiej otworzy niedzielny panel dyskusyjny Obcy-Nieobcy z udziałem Jarosława Mikołajewskiego, Łukasza Orbitowskiego i Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Spotkanie prowadzone przez Pawła Smoleńskiego będzie przyczynkiem do rozmowy o obcości jako problemie społecznym. Mikołajewski – pisarz, poeta, publicysta i tłumacz będzie również bohaterem poniedziałkowego spotkania Wielki przypływ, poświęconego jego wstrząsającemu reportażowi z obleganej przez migrantów wysepki na Morzu Śródziemnym.

Opisana w Wielkim przypływie postać Pietro Bartolo, lekarza w szpitalu na Lampedusie, przez którego ręce przeszły dziesiątki tysięcy ludzi uciekających przez nędzą i głodem, stanie się punktem wyjścia dla kolejnych spotkań poświęconych cichym bohaterom historii. W środę 29 czerwca czeka nas rozmowa z Magdaleną Kicińską, autorką biografii najbliższej współpracownicy Janusza Korczaka – Stefanii Wilczyńskiej, a dzień później o świadectwie Marka Edelmana rozmawiać będą podczas krakowskiej premiery jego nowej biografii Witold Bereś i Krzysztof Burnetko.

Piątek 1 lipca przebiegnie pod znakiem nowych głosów w literaturze polskiej – spotkanie z Martą Masadą poświęcone jej niedawnemu debiutowi poprowadzi Edward Pasewicz. Program literacki na Festiwalu Kultury Żydowskiej dopełnią sobotnie spotkania poświęcone Deborze Vogel i Zuzannie Ginczance, dwóm znakomitym poetkom polsko-żydowskim, których na próżno szukać w spisach szkolnych lektur i kanonicznych narracjach o historii polskiej literatury.

Pełen program literackich wydarzeń w ramach festiwalu znajdziecie tutaj.

Spotkania odbędą się w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17.

Dodatkową atrakcją programu literackiego będą wydarzenia dla najmłodszych – wtorkowe warsztaty przeciw mowie nienawiści i warsztaty etnograficzne w Spółdzielni Ogniwo, a także… wspólne wycinanie makiety wielokulturowego sztetlu.

Przez cały festiwalowy tydzień postaramy się udowodnić, że tytułowa „diaspora” to nie tylko stan rozproszenia, ale doświadczenie różnorodności i wspólnoty ludzi przeżywających świat dzięki i za pomocą literatury. Zapraszamy na krakowski Kazimierz!

Organizatorem pasma literackiego przy Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.