fbpx

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO

W lipcu prowadziliśmy rekrutację na pierwszy kurs kreatywnego pisania pod marką Miasta Literatury UNESCO. Na podstawie przesłanych próbek tekstu spośród ponad setki chętnych wyłoniliśmy 15 uczestników, którzy we wrześniu i w październiku poznają tajniki warsztatu pisarskiego pod okiem najlepszych polskich autorów i ekspertów z branży wydawniczej, m.in. pisarzy Marka Krajewskiego, Anny Janko, Wita Szostaka, Filipa Modrzejewskiego – redaktora w Grupie Wydawniczej FOKSAL czy Magdaleny Dębowskiej – redaktorki i specjalistki od prawa autorskiego z Wydawnictwa KARAKTER.

 

Specjalnie dla tych, którym nie udało się zapisać na stacjonarną wersję kursu  publikujemy Poradnik napisany przez Artura Wiśniewskiego, wykładowcę akademickiego, redaktora od kilkunastu lat związanego z Wydawnictwem Znak. Kurs liczy w sumie siedem rozdziałów, a każdy z nich dotyka kolejnego etapu pracy nad książką. Poradnik podpowie gdzie szukać inspiracji i jak doskonalić warsztat. Dzięki niemu poznacie również sekret tworzenia wciągającej fabuły oraz cechy, które powinien posiadać bohater, aby wzbudzić w czytelniku silne emocje. Przeczytacie jak zredagować tekst, gdzie szukać najlepszego wydawcy dla swojej książki – i jak skutecznie z nim negocjować. Każdy z rozdziałów poradnika oprócz właściwej części merytorycznej, wypełnionej ciekawymi przykładami i bezcennymi wskazówkami, zawiera także zestaw inspirujących ćwiczeń oraz listę lektur, dzięki którym będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat danego zagadnienia.

 

Co najważniejsze, wraz z kolejnymi rozdziałami czekają na Was dalsze bodźce literackie. Krótkie filmy, w których znani pisarze opowiadają o tym, co pomaga im w pisaniu, gdzie szukają inspiracji, a także co można doradzić początkującym autorom (można je znaleźć tutaj.).

 

Kurs, którego koncepcję merytoryczną opracowały Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki z wieloletnim doświadczeniem, jest elementem programu wsparcia literackich debiutów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO. Należy do niego także konkurs umożliwiający autorom wydanie pierwszej książki Promotorzy Debiutów organizowany przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego w partnerstwie z Festiwalem Conrada, Krakowskim Biurem Festiwalowym i Tygodnikiem Powszechnym oraz Nagroda Conrada, mająca wyróżnić najlepszych debiutantów i ułatwić im drogę dalszej kariery. W tym roku nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy. Może w kolejnych latach zdobędzie ją któryś z absolwentów Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO? Bardzo na to liczymy – a tymczasem niedługo spodziewajcie się od nas kolejnych wiadomości!

Organizatorem kursu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt jest realizowany w ramach programu Miasta Literatury UNESCO. Program kursu jest autorską koncepcją Karoliny Macios (redaktorki, ghostwriterki, pisarki, specjalistki ds. projektów literackich) i Magdaleny Zielińskiej (tłumaczki, redaktorki, menadżerki kultury). Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.

kultura-dostepna

Wpisz szukaną frazę: