Kulturalna współpraca Wrocławia, Lwowa i Krakowa

W kwietniu rusza nowa odsłona LWOWRO, prowadzonego od 2017 roku przez Strefę Kultury Wrocław projektu kompetencyjnego skierowanego do ukraińskich menadżerów kultury. Tegoroczną edycję wspierać będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kraków – Miasto Literatury UNESCO – pierwsze spotkania już jako LWOWRO + Kraków odbędą się 2 i 3 kwietnia w siedzibie Instytutu Strategii Kultury we Lwowie.

Ideą zainaugurowanego w 2017 roku projektu jest spotkanie oraz wymiana wiedzy, kompetencji i doświadczeń pomiędzy polskimi i ukraińskimi menedżerami kultury. Program tegorocznej edycji powstaje z udziałem i wsparciem Krakowskiego Biura Festiwalowego, dzięki czemu spotkania w rozszerzonej formule odbywać będą się pod nazwą LWOWRO+ Kraków.

2 i 3 kwietnia 2019 r. przedstawiciele Strefy Kultury Wrocław, Krakowskiego Biura Festiwalowego i lwowskiego środowiska kulturalnego spotkają się na Ukrainie w ramach nowej odsłony projektu. W programie zaplanowano warsztaty poświęcone technikom i systemom współpracy z wolontariuszami podczas projektów kulturalnych oraz dwa otwarte spotkania.

Wolontariat w kulturze

Pierwsze z nich: „Wolontariat w kulturze. Dobre praktyki we współpracy z wolontariuszami” poprowadzą Aleksandra Stachura oraz Agnieszka Marcinowska ze Strefy Kultury Wrocław, które podzielą się doświadczeniami związanymi z organizacją dużych imprez masowych, jak i codziennej pracy w instytucji czy fundacji. Przedstawią procesy przygotowania się do współpracy z wolontariuszami, przygotowywania oferty, koordynacji prac, motywacji do działania i podtrzymywania dobrych relacji.

Badanie przestrzeni literackiej

Drugie spotkanie poprowadzi Grzegorz Jankowicz z Krakowskiego Biura Festiwalowego i Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, który opowie o badaniu krakowskiego pola literackiego – pierwszego w Polsce badania całej przestrzeni literackiej funkcjonującej w jednym mieście, obejmującego instytucje, aktorów pola społecznego, ich interakcje oraz projekty. Omówi metody, cele i wyniki badania, a także jego wpływ na opracowanie strategii kulturalnej miasta pod kątem literatury.

Spotkania odbędą się w siedzibie Instytutu Strategii Kultury we Lwowie, nowego partnera projektu LWOWRO.