fbpx

„Księgarnie Odporne” – ogłaszamy uczestników!

22 – tyle krakowskich księgarni weźmie udział w nadzwyczajnym programie ochronno-pomocowym „Księgarnie Odporne”, organizowanym przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Dramatyczne spadki obrotów, bezlitosna konkurencja w sieci, problemy czynszowe – to smutna codzienność wielu niezależnych księgarń w dobie pandemii koronawirusa. Miejscom od lat współtworzącym literackie i kulturalne życie Krakowa pospieszyło z pomocą miasto, które wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, przygotowało w ramach szeroko zakrojonej strategii „Kultura Odporna” nadzwyczajny program wsparcia dla księgarń.

W wyniku naboru w programie wezmą udział łącznie 22 niesieciowe księgarnie i antykwariaty. Są to miejsca dobrze znane mieszkańcom i mieszkankom Krakowa, księgarnie położone zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i w jego bardziej oddalonych dzielnicach, ogólnoasortymentowe i specjalistycznie sprofilowane:

  1. Antykwariat PiBook
  2. Antykwariat Abecadło
  3. Antykwariat SK
  4. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
  5. De Revolutionibus Books & Café
  6. Fankomiks Księgarnia Hobbistyczna
  7. Główna Księgarnia Naukowa
  8. Księgarnia Książkoteka
  9. Księgarnia Akademicka
  10. Księgarnia CUD
  11. Księgarnia Jedynka
  12. Księgarnia Karakter
  13. Księgarnia Muza II
  14. Księgarnia Pod Globusem
  15. Księgarnia Kurant
  16. Lokator Kawa & Książki
  17. Massolit Books
  18. Spółdzielnia Ogniwo
  19. Szafa Pełna Książek
  20. Księgarnia Skrzat (ul. Prądnicka 77)
  21. Księgarnia Skrzat (os. Niepodległości 3)
  22. Café NOWA Księgarnia

Udział w programie gwarantowała zarówno jakość i różnorodność oferty książkowej, jak i zaangażowanie księgarni w aktywności kulturalne. Efektem przedsięwzięcia będzie nie tylko bezpośrednie wsparcie księgarń w kryzysowym dla nich momencie, ale cykl wideorecenzji oraz recenzji tekstowych, których autorami i autorkami będą sami księgarze. Z pierwszymi książkowymi rekomendacjami krakowskich księgarzy będzie można zapoznać się już niebawem na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO w mediach społecznościowych oraz w miesięczniku „Karnet”.

Warto pamiętać, że żadne programy wsparcia nie odwrócą sytuacji, jeśli do akcji nie włączymy się razem z naszymi konsumenckimi wyborami i nawykami. Kupujmy online w niezależnych księgarniach! Pełną listę krakowskich księgarń prowadzących sprzedaż elektroniczną, mailową, a nawet na telefon znaleźć można na stronie ogólnopolskiej kampanii „Książka na telefon”:

www.ksiazkanatelefon.pl

Program „Księgarnie Odporne” jest częścią wieloletniej strategii wsparcia rozwoju księgarstwa tradycyjnego wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wraz z partnerami. „Księgarnie Odporne” to element miejskiej strategii „Kultura Odporna” adresowanej do krakowskich środowisk kulturalnych w związku z pandemią koronawirusa.

Wpisz szukaną frazę: