fbpx

Księgarnie Odporne. Międzynarodowe spotkania księgarzy i księgarek

Jak sobie radzą z pandemią księgarze w Edynburgu, Barcelonie, Pradze i innych Miastach Literatury UNESCO? Jakimi praktykami mogą się na tym polu pochwalić księgarnie krakowskie? Zapraszamy na cykl wirtualnych spotkań branży księgarskiej, podczas których uczestnicy będą mogli wymienić się wiedzą i inspiracjami na forum 39 Miast Literatury UNESCO na całym świecie. Wydarzenie odbędzie się między 23 lutego a 14 kwietnia 2021 r.

Nietypowe metody dowozu, rozwój sklepów internetowych, nieoczywiste sposoby przyciągania uwagi na Facebooku i Instagramie – to tylko niektóre z działań, jakie podjęli w ostatnim czasie księgarze, by stawić czoła kryzysowi gospodarczemu wywołanemu przez pandemię koronawirusa. Jak wygląda obecna sytuacja branży w różnych krajach? Czego nauczyła nas pandemia i na co należy się nastawić w przyszłości?

Spotkania odbędą się w formie trzech moderowanych dyskusji, które otworzą krótkie prezentacje wybranych księgarni z czterech Miast Literatury UNESCO na świecie: Krakowa, Edynburga, Barcelony i Pragi. Prezentacje mają na celu wprowadzenie w temat i zainspirowanie dalszej dyskusji.

Nie możemy do siebie przyjechać, ale możemy się poznać wirtualnie!

Program spotkań (godziny czasu polskiego – GMT +1):

23 lutego, g. 19.00
Prezentacje: Edynburg (Lighthouse Bookshop), Kraków (Księgarnia Karakter)

23 marca, g. 19.30
Prezentacje: Barcelona (Llibreria Documenta), Kraków (Café NOWA Księgarnia)

13 kwietnia, g. 19.00
Prezentacje: Praga (Book Therapy), Kraków (Massolit Books)

Prowadzenie dyskusji: Krzysztof Żwirski

Spotykamy się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Udział w dyskusjach jest wolny i nieograniczony terytorialnie, obowiązuje limit miejsc.

Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl

W tytule maila prosimy wpisać „Księgarnie Odporne”, w treści nazwę reprezentowanej księgarni. Link do spotkania zostanie przesłany w odpowiedzi na mail ze zgłoszeniem.

Spotkania w języku angielskim, tłumaczone konsekutywnie na język polski.

Organizatorem cyklu jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w tym strategicznych działań na rzecz wsparcia i rozwoju lokalnej branży księgarskiej. Krakowski program wsparcia dla księgarń obejmuje m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, doroczny program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, program promocji książek wydanych pod patronatem KMLU. Podczas I fali pandemii koronawirusa KBF zrealizował program pomocowo-ochronny Księgarnie Odporne, który objął swoim działaniem 23 księgarnie w Krakowie.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) to międzynarodowy program wsparcia i promocji branż charakterystycznych dla kulturalnej tożsamości miast świata. Do sieci Miast Literatury należy obecnie 39 miast, w tym m.in. Edynburg, Dublin, Norwich, Nottingham, Reykjavík, Barcelona, Grenada, Mediolan, Heidelberg, Praga, Lublana, Lwów czy Melbourne. Kraków jest członkiem sieci Miast Literatury jest od 2013 r.; stolica Małopolski była siódmym miastem na świecie, które uzyskało ten zaszczytny tytuł.

Wpisz szukaną frazę: