Księgarnia z marzeniami. Premiera z udziałem gości w Kinie KIKA

Kino KIKA oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszają na premierowy pokaz filmu KSIĘGARNIA Z MARZENIAMI w reżyserii Isabel Coixet z udziałem gości, krakowskich pisarzy Zośki Papużanki i Tomasza Pindla, z którymi o książkach i idei księgarni kameralnych rozmawiał będzie Marcin Wilk.

24 sierpnia (piątek) | 19:00

O filmie:

KSIĘGARNIA Z MARZENIAMI |The Bookshop, reż. Isabel Coixet

Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, 113′

Florence Green (Emily Mortimer – ”Party”, ”Wyspa tajemnic”) szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię w sennym miasteczku u wybrzeży Anglii. Sprowadza dla mieszkańców dzieła światowej literatury, m. in. ”Lolitę” Nabokowa oraz ”451 stopni Farenheita” Bradbury’ego, i u niektórych wywołuje to oburzenie, a u lokalnych elit nawet protest – wszak książki mogą być niebezpieczne! Bardzo wpływowa dama (Patricia Clarkson – ”Więzień labiryntu”, serial HBO ”Ostre przedmioty”) zrobi wiele, by zamknąć ten ”sklepik”. Florence jednak będzie konsekwentna. Tym bardziej, że zdobywa sympatię i wsparcie miejscowego miłośnika powieści (Bill Nighy – ”Czas na miłość”, ”Hotel Marigold”).

Film uznany za Najlepszą Adaptację Utworu Literackiego 2017 roku, zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści ”The Bookshop” Penelope Fitzgerald.

Goście:

Zośka Papużanka – ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim; obroniła doktorat o recepcji sztuk Federica Garcíi Lorki w polskich teatrach, uczy języka polskiego w bardzo dobrej szkole. Pisze. Czyta. Lista jej ulubionych pisarzy jest długa, na czele niezmiennie jednak Vladimir Nabokov. W 2012 roku wydała pierwszą powieść „Szopka”, która zyskała duży aplauz wśród krytyków literackich, popularność wśród czytelników i przyniosła Autorce nominacje do NIKE i Paszportu Polityki. „On” jest jej drugą książką. W 2017 r. opublikowała zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem”.

Tomasz Pindel – tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, szczególnie latynoskiej, publicysta – współpracuje z lubimyczytac.pl, Chimerą, Kulturą Liberalną, Magazynem Książki, sporadycznie też z Gazetą Wyborczą i Tygodnikiem Powszechnym, współautor audycji Piątka z literatury (RMF Classic) i bloga poczytane.blog.onet.pl, autor powieści („Czy to się nagrywa”, 2011) i książek literaturoznawczych („Zjawy, szaleństwo i śmierć. Fantastyka i realizm magiczny w literaturze latynoamerykańskiej”, 2004), redaktor prowadzący serii „Las Américas. Nieznana klasyka literatury latynoskiej” wydawnictwa Universitas. Były pracownik Instytutu Książki i wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ. Niedawno opublikował książkę o dziejach Polonii w Ameryce Łacińskiej („Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody”).

Marcin Wilk – dziennikarz, krytyk literacki, publicysta. Z wykształcenia polonista. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”. Przełożył na język polski „Równość” Stuarta White’a. Opublikował tom wywiadów z pisarzami „W biegu… Książka podróżna” (2010) oraz „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015), książkowy portret gwiazdy estrady polskiej lat 70. XX wieku. Jest autorem cyklu rozmów o warsztacie pracy pisarskiej, regularnie publikowanych na stronie Instytutu Książki. Prowadzi blog www.wyliczanka.eu.

Współorganizatorzy:

Kraków Miasto Literatury UNESCO

Księgarnia pod Globusem

Dystrybutor Hagi Film

Partnerzy:

De Revolutionibus Books & Café, Księgarnia Młoda Art Bookstore, LOKATOR, Massolit Books & Café, Główna Księgarnia Naukowa, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza.

Od wrotku 21 sierpnia za zakupieniem książki w księgarniach partnerskich kupon promocyjny na wejściówki na seanse! O szczegóły pytajcie w księgarniach.

Bilety: 18 zł, 14 zł /ulgowe/, 12 zł /seniorzy/