fbpx

Krzyk z Krakowa na Festiwalu Ars Cameralis w Katowicach | 20.11, g. 19.00

Kontent – krzyk z Krakowa na XXVIII Festiwalu Ars Cameralis – już 20 listopada o g. 19.00!

Prezentacje literackie: Piotr Jemioło, Paulina Pidzik
Dyskusja: Weronika Janeczko, Zuzanna Sala, Marcin Świątkowski
Prowadzenie: Michał Koza

Miejsce: Miejscownik. Tygiel Kulturalny, Katowice

INFORMACJE O BILETACH

Od 2017 roku krakowska fundacja KONTENT wydaje kwartalnik literacki o tej samej nazwie. W tym roku we współpracy z Wydziałem Kultury Miasta Krakowa, krakowską Nocą Poezji oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym wydała też dwa debiuty poetyckie: (wejście w las) Pauliny Pidzik oraz Nekrotrip Piotra Jemioły. Podczas katowickiego wydarzenia redaktorzy „Kontentu” spotkają się z autorami tomów i, jak twierdzą, zatoczą koło od subtelnej eko-poetyki do mocnej dawki „przygód w umarłe”. Na zakończenie literackiego spotkania wystąpi krakowski duet Kirszenbaum.

WERONIKA JANECZKO

Urodzona w 1994 roku doktorantka CogNeS UJ, redaktorka naczelna kwartalnika literackiego „KONTENT”, członkini rady programowej festiwalu „Europejski Poeta Wolności”. Publikowała w „biBLiotece”, „Małym Formacie” i „Wizjach”. Mieszka w Krakowie i Warszawie.

PIOTR JEMIOŁO

Urodzony w 1990 roku poeta, prozaik i bibliofil. Autor tomu Nekrotrip, publikował również na łamach „Opcji 1.1”, „O.pl”, „Małego Formatu”, „Odry”, „Życia na Gorąco” „biBLioteki” i „Kontentu”. Współtwórca kolektywu intermedialnego Linie. Prowadzi fanpage Raper na Oriencie. Interesuje się matematyką (zwłaszcza teorią liczb i geometrią różniczkową), ekonomią, ulicznym rapem oraz historią nauki. Stroni od polskiego środowiska literackiego i mieszka w bloku.

MICHAŁ KOZA

Urodzony w 1987 roku organizator wydarzeń literackich, krytyk i poeta. Członek zespołu Krakowa – Miasta Literatury UNESCO w Krakowskim Biurze Festiwalowym, nauczyciel akademicki na Wydziale Polonistyki UJ. Publikował wiersze w „Dwutygodniku”, „Stonerze Polskim” i „Helikopterze”. Filozof literatury, badacz kultury popularnej, podróżnik, żeglarz memów.

PAULINA PIDZIK

Urodzona w 1986 roku między lasem a rzeką. Doktorantka w Katedrze Prawa Karnego UJ, naukowo zajmuje się zagadnieniem autonomii pacjenta. Laureatka konkursów literackich m.in. Wojaczka, Połowu, Kulki. Oprócz tomiku (wejście w las) publikowała swoje wiersze w kilku zbiorowych publikacjach oraz czasopismach takich jak „2Miesięcznik”, „Topos”, „Elewator”, „Nowa Dekada Krakowska”, „Wizje”, „Kontent” czy „Inter”. Od niedawna fotografuje i tworzy projekt światło i masło. Mieszka w Krakowie.

ZUZANNA SALA

Urodzona w 1994 roku bierutowianka i studentka polonistyki na UJ. Redaktorka kwartalnika literackiego „Kontent”. Publikowała w „Odrze”, „Wakacie”, „ArtPapierze” i „Nowej Dekadzie Krakowskiej”.

MARCIN ŚWIĄTKOWSKI

Urodzony w 1992 roku krytyk literacki, doktorant w Katedrze Krytyki Literackiej UJ i wiceredaktor naczelny kwartalnika „Kontent”. Publikował w „Małym Formacie”, „Xięgarni”, „ArtPapierze”, „Bez Porównania”, „Krakowie” i innych.

Po spotkaniu zapraszamy na koncert zespołu KIRSZENBAUM.

„Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: »To chyba jazz«. Nic bardziej mylnego”

Takimi słowami przedstawiają się muzycy współtworzący zespół Kirszenbaum: Kacper Szpyrka (filozof, księgarz i skrzypek) oraz Jakub Wiśniewski (anglista, muzyk i techwriter). Ten pierwszy grał wcześniej z HellHaven, drugi – z Porą Wiatru, a dziś występują wspólnie pod szyldem Kirszenbaum. To mocno eklektyczny projekt: trochę elektro, trochę postrocka, trochę słowiańskiego, klezmerskiego i anglosaskiego folku. Temu wszystkiemu towarzyszy szepcząco-krzyczący duet wokalny. Artyści przyznają się do muzycznej inspiracji m.in. Finkiem, Tomem Waitsem czy Nickiem Cavem, a w warstwie literackiej – Albertem Camusem, Witoldem Gombrowiczem, ale i Terrym Pratchettem. Ten ostatni pisarz jest zresztą bliski obu artystom, którzy mają doświadczenie literackie: Szpyrka tłumaczy poezję oraz filozofię z angielskiego i hiszpańskiego, a Wiśniewski publikuje krótkie formy prozatorskie. Uwagę krytyków zwracają także plastyczne teledyski duetu, zakorzenione w historii kina science-fiction.

Kirszenbaum pokochali już m.in. Wojciech Waglewski i Mariusz Owczarek, projekt zwyciężył też w wielu festiwalowych konkursach. W marcu 2019 roku nakładem Karrot Kommando ukazał się ich debiutancki album zatytułowany Stypa komedianta.

Na zdjęciu: duet Kirszenbaum, fot. Dorota Grzegorczyk, Maciej Talar (KSAF)

Wpisz szukaną frazę: