Królewskie miasto z Kacprem Ryksem

W marcu 2014 r., nakładem krakowskiego Wydawnictwa Alter, ukaże się nowy, nietypowy przewodnik – a wszystko to, za sprawą pewnej znanej wielu czytelnikom postaci.

Nazywam się Ryx. Kacper Ryx. Poproszono mnie, bym oprowadził Was po moim mieście i opowiedział o moich czasach. Odpowiedziałem: dlaczego nie? Różne rzeczy robiłem w życiu. Byłem wagabunda, linoskokiem, inwestygatorem, medykiem, żołnierzem i Bóg wie kim jeszcze, mogę na koniec wodzić ludzi po Krakowie i manowcach, co mi tam. Zatem pójdźcie za mną, patrzcie i słuchajcie…

Tak rozpoczyna się publikacja, z którą wkrótce będzie można zwiedzać królewskie miasto w niekonwencjonalny, urozmaicony sposób.

Mariusz Wollny, etnograf, bajko- i powieściopisarz, autor tetralogii o przygodach Kacpra Ryksa i właściciel Składu Towarów przy Pl. Mariackim 3, wraz ze swoim bohaterem oprowadza po królewskim mieście – i opowiada o XVI-wiecznych sprawach kryminalnych. Prowadzi szlakiem starych kamienic, kościołów, miejsc, które często już nie istnieją; przywołuje nam na pamięć renesansowych władców, mistrzów, mecenatów i wielu mieszkańców Krakowa, których ślady można spotkać na co dzień nawet o tym nie wiedząc.

Na trasie, jaką powiedzie nas Kacper Ryx są oczywiście Rynek i jego okolice, Wawel, Kleparz, Stradom i Kazimierz, lecz nie zabraknie także Podgórza i przedmieść. Zgromadzone w książce fotografie, mapy i liczne ilustracje pomogą uruchomić wyobraźnię.

Premiera przewodnika – już 30 marca.
Mariusz Wollny, Z Kacprem Ryksem po renesansowym Krakowie. Przewodnik, Wydawnictwo Alter, Kraków 2014.