fbpx

KRAKOWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI NA COPERNICUS FESTIVAL

Przypadki Robinsona Cruzoe i Bajki Robotów w ujęciu popularnonaukowym, dyktando z języka Krakowa w ujęciu Wojciecha Bonowicza, spotkanie z Mariuszem Wollnym, autorem serii książek o Kacprze Ryksie i królach Polski – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników i uczestniczki drugiego w tym roku Krakowskiego Kiermaszu Książki. 25 i 26 maja na Placu św. Marii Magdaleny nie zabraknie też tego, co najważniejsze – krakowskich antykwariuszy i ich nieskończonych książkowych zbiorów! Partnerem majowej edycji kiermaszu będzie Copernicus Festival.

Klasyka prozy polskiej i światowej w niewznawianych, niedostępnych we współczesnym obiegu wydaniach, literatura dziecięca, na jakiej wychowywali się nasi rodzice, niezliczone albumy, książki kolekcjonerskie, płyty winylowe i pocztówki – na Krakowskim Kiermaszu Książki każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas majowej edycji wydarzenia wystawią się antykwariaty: Biblioteka Domowa, Hulaj Pole, PiBook, Suszek, Szafa Pełna Książek, Świat w Tunelu i 451 stopni, anglojęzyczna księgarnia American Bookstore, a także bukiniści znani krakowskim bibliofilom i bibliofilkom z niedzielnych poranków przy Hali Targowej.

Na oddzielną uwagę zasługuje program wydarzeń towarzyszących – dzięki współpracy z Copernicus Festival zapraszamy na dwa warsztaty z serii „Nauka Czytania” oraz poprowadzone przez Wojciecha Bonowicza specjalne dyktando, na którym uczestnicy i uczestniczki sprawdzą swoją znajomość języka Krakowa. Na najlepszych czekają egzemplarze Słownika regionalizmów krakowskich wydanego pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO w redakcji Renaty Przybylskiej i Donaty Ochmann. W niedzielę o godz. 16.00 kiermasz odwiedzi Mariusz Wollny – pisarz, etnograf i wydawca, autor książek o Kacprze Ryksie oraz pięknie wydanej serii z pocztem królów polskich. Przez cały czas trwania kiermaszu zapraszamy również na plenerową wystawę Ludzie Nauki dla Niepodległej upamiętniającą wybitne, a często zapomniane postaci naukowców, którzy poprzez swoją działalność przyczynili się do rozwoju kultury polskiej w warunkach zaborów. Na najmłodszych czekać będą animacje i specjalny kącik z grami i zabawami.

Na Kiermasz zapraszamy w sobotę i niedzielę 25 i 26 maja w godz. 10.00-20.00 na plac św. Marii Magdaleny. Wydarzenie jest częścią realizowanego od kwietnia do września przez Krakowskie Biuro Festiwalowe cyklu, którego celem jest promowanie czytelnictwa w przestrzeni publicznej i wspieranie lokalnego środowiska antykwarycznego w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Krakowski Kiermasz Książki

Edycja specjalna: Copernicus Festival

25-26 maja 2019, godz. 10.00-20.00

plac św. Marii Magdaleny

 

PROGRAM

SOBOTA 25 MAJA 2019

12.00-13.00 Przypadki Robinsona Crusoe – Nauka Czytania w ramach Copernicus Festival

Czym jest język? Najtrudniej odpowiedzieć na pytania o to, co wydaje się nam najbardziej oczywiste. Językiem posługujemy się prawie bez przerwy – zarówno komunikując się z innymi, jak i myśląc – ale rzadko zastanawiamy się, czym on właściwie jest. W jaki sposób nabywamy jego znajomość? Jak słowa, którymi się posługujemy, uzyskują znaczenie? Co łączy, a co różni różne rodziny językowe? Postaramy się wspólnie z młodymi uczestnikami zastanowić nad tymi i wieloma innymi pytaniami.

Wstęp: wolny

Prowadzenie: Marek Jakubiec

14.00-15.00 Wystawa plenerowa Ludzie Nauki dla Niepodległej – oprowadzanie

W odzyskaniu niepodległości istotną rolę odegrali ludzie nauki. Swoimi osiągnięciami wysławiali imię nieistniejącego państwa. Gdy odrodziła się Polska, wnieśli swój ogromny wkład w odbudowę środowisk naukowych, infrastruktury przemysłowej, a nawet elit politycznych. Wystawa będąca częścią wieloletniego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Nostra Patrumque Memoria ma na celu uświadomienie odbiorcom, jak liczne było w II połowie XIX w. grono naukowców o olbrzymim dorobku. Mowa nie tylko o wybitnych specjalistach, ale często wręcz pionierach w swoich dziedzinach, których dziś warto przywrócić zbiorowej pamięci Polaków.

14.00-16.00 „Rodzicu, poszukaj spokojnie książek” – animacje dla dzieci

Przez pozostały wolny czas w namiocie przygotowane będzie miejsce do zabawy, rysowania i czytania.

NIEDZIELA 26 MAJA 2019

12.00-13.00 Bajki Robotów. Nauka Czytania w ramach Copernicus Festival

Bajki robotów to klasyczny zbiór opowiadań Stanisława Lema, a jednym z nich jest Przyjaciel Automateusza. Można w nim przeczytać o „elektrycznym przyjacielu”, całkowicie zautomatyzowanym, z którym można w dowolnej chwili porozmawiać, poradzić się i zwierzyć ze swoich problemów. Kilkadziesiąt lat temu było to czyste „science fiction” – czyli po prostu fikcja naukowa – ale czy dzisiaj wciąż tak jest?

Wstęp: wolny

Prowadzenie: Łukasz Lamża

13.30-14.30 Powiedziane po krako(w)sku. Dyktando z języka Krakowa

Andrusy, klarnety i bajoki spindrają się na dachy i spaźniają się do szkoły, mama zmaściła dzisiaj sznycle, w domu pachnie piszyngierem i kukiełką, a zimą trzeba (czeba) założyć beretkę i kapuzę – język Krakowa to nie tylko osławione „pole”, partykuła „że” i zdrabnianie wszystkiego, co tylko się da. Warto poznać go bliżej! Zapraszamy na specjalne dyktando przygotowane przez współtwórczynie Słownika regionalizmów krakowskich pod redakcją Donaty Ochmann i Renaty Przybylskiej (wyd. Libron 2018 pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO) – Agatę Kwaśnicką-Janowicz i Patrycję Pałkę z Katedry Historii Języka i Dialektologii UJ. Na najlepszych uczestników i uczestniczki czekają egzemplarze książki! Dyktando poprowadzi Wojciech Bonowicz.

16.00-17.30 Spotkanie autorskie z Mariuszem Wollnym

Pisarz, etnograf, autor powieści, książek popularnonaukowych i opowiadań dla dzieci, Ślązak z urodzenia i zadeklarowany krakus z 30-letnim stażem. W łotrzykowskiej serii o Kacprze Ryksie, XVI-wiecznym Inwestygatorze Jego Królewskiej Mości przywraca realia późnośredniowiecznego Krakowa. W przepięknie wydanej serii o królach polskich (nakładem własnej, autorskiej oficyny Jama) tworzy nową jakość w opowiadaniu o historii dla dużych i małych. Zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Wollnym! W trakcie i po spotkaniu możliwość zakupu książki i otrzymania autografu.

Przez pozostały wolny czas w namiocie przygotowane będzie miejsce do zabawy, rysowania i czytania.

 

KRAKOWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI – HARMONOGRAM 2019:

27-28 maja 2019 (18. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”) – plac św. Marii Magdaleny

25-26 maja 2019 (Copernicus Festival) – plac św. Marii Magdaleny

7-8 czerwca 2019 (Festiwal Miłosza) – plac Szczepański

6-7 lipca 2019 – plac św. Marii Magdaleny

10-11 sierpnia 2019 – plac św. Marii Magdaleny

7-8 września 2019 (urodziny Stanisława Lema) – plac św. Marii Magdaleny

 

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Partner edycji majowej: Copernicus Festival

Patroni medialni: Radio Kraków, miesięcznik „Karnet”, dwutygodnik „Kraków.pl”, Krakow.pl

Projekt realizowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

 

Wpisz szukaną frazę: