fbpx

Krakowski Kiermasz Książki – Miłosz pod chmurką

Nadchodzący Festiwal Miłosza zapowiada w Krakowie nie tylko intensywny czas spotkań z poezją, poetami i poetkami. Naturalnym przedłużeniem dla spotkań programu głównego w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej będzie też Krakowski Kiermasz Książki – cykliczny, plenerowy targ podwawelskich antykwariuszy i bukinistów. Zapraszamy 8 i 9 czerwca, tym razem na Plac Szczepański!

Ginczanka, Czechowicz, Leśmian, Świrszczyńska – niedobór poetyckiej klasyki na dzisiejszym rynku książki bywa dotkliwy. Zadaniu są gotowi sprostać krakowscy bukiniści, którzy w dniach 8 i 9 czerwca ponownie pokażą się w historycznym centrum Krakowa, tym razem na Placu Szczepańskim, w powiązaniu z odbywającym się równolegle Festiwalem Miłosza. Podczas czerwcowej edycji Krakowskiego Kiermaszu Książki wystawią się antykwariaty: PiBook, Świat w Tunelu, Suszek, 451 stopni, Szafa Pełna Książek i Biblioteka Domowa, anglojęzyczny American Bookstore i komiksowa księgarnia Fankomiks; obecni też będą bukiniści, których zwykle można spotkać pod Halą Targową i na Placu Nowym.

Pomiędzy książkami na uczestników i uczestniczki kiermaszu czekają wydarzenia literackie – w sobotę 8 czerwca o godz. 15.00 odbędzie się plenerowe czytanie poetów i poetek z Miast Literatury UNESCO w ramach Pasma OFF na Festiwalu Miłosza; w niedzielę 9 czerwca w samo południe na chętnych czekają warsztaty drukarskie, zaś o godz. 15.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Jakubem Szatko, autorem książki Oswajanie szkła. Najmłodszych i rodziców ucieszy widok szczudlarza, wielkich baniek i balonowych stworów, a przede wszystkim specjalny kącik z szerokim wyborem literatury dziecięcej. Książkowe polowanie umilą kawa i lody z dwóch mobilnych riksz Lodożerców.

Na kiermasz zapraszamy w dniach 8 i 9 czerwca w godz. 10.00-20.00. Wydarzenie jest częścią wiosenno-letniego cyklu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO strategii wspierania środowisk antykwariuszy i bukinistów krakowskich.

 

PROGRAM:

SOBOTA 8.06

12.00-14.00 „Rodzicu, poszukaj spokojnie książek” – zabawy dla dzieci: szczudlarz, wielkie bańki i mnóstwo balonowych stworów.

Przez pozostały wolny czas w namiocie przygotowane będzie miejsce do zabawy, rysowania i czytania.

15.00-16.00 Czytanie poezji w ramach Pasma OFF na Festiwalu Miłosza

Goście: Koraly Dimitriadis, Georgina Wilding (rezydenci i rezydentki programu Kraków Miasto Literatury UNESCO), poetki z Estonii (Tartu): Kaisa Kuslapuu, Sirel Heinloo, poeci i poetki z Norwegii (Lillehammer): Hilde Susan Jaegtnes, Erik Eikehaug.

17:00-19:00 Wiersze do kolorowania – warsztaty czytelnicze dla dzieci

Zapraszamy wszystkie dzieci na wyjątkowe warsztaty poświęcone rozwijaniu kompetencji czytelniczych. Warsztaty poprowadzą pedagog, dr Wanda Matras oraz autor Wierszy do kolorowania, Michał Zabłocki. Dzieci otrzymają kolorowanki, będące wizualnymi interpretacjami krótkich wierszy, a w trakcie spontanicznej akcji kolorowania odbędą otwierające wyobraźnię rozmowy z prowadzącymi i rówieśnikami.

dr Wanda Matras – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, przewodnicząca Krakowskiego Koła Biblioterapeutów, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii.

Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, tomików wierszy, kalendarzy i blogów poetyckich oraz tekstów piosenek w repertuarach wielu artystów, m.in. Grzegorza Turnaua i Czesław Śpiewa i wielu innych. Pomysłodawca i twórca wielu projektów literackich, pod nazwą  „Multipoezja”: Wierszy na murach, Wierszy chodnikowych, Wierszy pisanych online oraz wielojęzycznego międzynarodowego portalu poetyckiego eMultipoetry.eu

 

NIEDZIELA 9.06

od 12.00 Tadeusz Grajpel – warsztaty drukarskie

Tadeusz Grajpel – pasjonat i znawca dziejów drukarstwa, założyciel autorskiej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej w Końskich (woj. świętokrzyskie), animator kultury i gawędziarz, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej. Twórca wiernej rekonstrukcji prasy drukarskiej Gutenberga oraz licznych replik klocków drzeworytniczych, głównie średniowiecznych i renesansowych.

15.00-16.00 – spotkanie autorskie z Jakubem Szatko, autorem książki Oswajanie szkła.

Jakub Szatko (ur. 1987 w Krakowie) – pisarz, poeta, z wykształcenia romanista. Współtwórcza muzycznego wydawnictwa „Wodawater”, DJ, kurator wieczorów muzyki elektronicznej. Oswajanie szkła (2019) to jego literacki debiut.

17:00-19:00 Wiersze do kolorowania – warsztaty czytelnicze dla dzieci

Warsztaty poświęcone rozwijaniu kompetencji czytelniczych – kontynuacja wydarzenia z 8 czerwca.

Przez pozostały wolny czas w namiocie przygotowane będzie miejsce do zabawy, rysowania i czytania.

 

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Patroni medialni: Radio Kraków, miesięcznik „Karnet”, dwutygodnik „Kraków.pl”, Krakow.pl

Projekt realizowany przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

 

Wpisz szukaną frazę: