fbpx

Krakowski Kiermasz Książki – lato w Mieście Literatury!

Wakacje to najlepszy czas na nadrabianie czytelniczych zaległości. Chwilowe spowolnienie w napływie wydawniczych nowości pozwala zwrócić większą uwagę na klasykę i powrót do lektur z przeszłości. Kto z Was pamięta kultowe serie KIK (Klub Interesującej Książki), Nike czy Plus Minus Nieskończoność? Kto bezskutecznie poszukuje miniatur Wydawnictw Artystycznych i Filmowych, archiwalnych wydań Kaczora Donalda czy Kajko i Kokosza? Zapraszamy na kolejną edycję Krakowskiego Kiermaszu Książki, jaka odbędzie się w dniach 11-12 sierpnia na Placu św. Marii Magdaleny.

Już po raz piąty w tym roku piękny krakowski Plac św. Marii Magdaleny przy ul. Grodzkiej zamieni się w jarmark dobrej książki. Szeroka i przystępna cenowo oferta antykwariatów Abecadło, π-Book, Suszek, 451 stopni, Szafa Pełna Książek, Świat w Tunelu, a także bukinistów z Hali Targowej i krakowskiego Powiśla zaspokoi każde czytelnicze potrzeby. Fani dobrego komiksu będą mogli liczyć na specjalistyczną księgarnię Fankomiks, a zainteresowani literaturą w języku angielskim – na klasykę światowej prozy z oferty księgarni American Bookstore.

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących – w sobotę i niedzielę o godz. 18:00 na scenie kiermaszu wystąpią poeci skupieni w Kole Młodych krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W niedzielę o 14:00 odbędzie się z kolei okolicznościowy spacer szlakiem historycznych drukarni krakowskich, jaki poprowadzi Tadeusz Grajpel – znawca i pasjonat dziejów drukarstwa w Polsce, drzeworytnik, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej, twórca autorskiej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej w Końskich (woj. Świętokrzyskie). Natomiast w sobotę 11 sierpnia o godz. 11:00 zapraszamy rodziny z dziećmi na autorskie warsztaty z dr Wandą Matras, podczas których prowadząca, specjalistka w zakresie literatury dla dzieci i młodzieży, zaprezentuje oryginalne książki wykonane w japońskiej technice kamishibai. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, do udziału w niedzielnym spacerze wymagane są zapisy: spacery@miastoliteratury.pl.

O strawę dla ciała zadba mobilna riksza kawowo-lodowa Lodożercy, jaką można spotkać na co dzień na Placu Nowym. Najmłodszych zapraszamy również do specjalnego kącika dziecięcego, jaki przygotuje księgarnia i antykwariat Szafa Pełna Książek.

Kiermasz odbędzie się w sobotę i niedzielę 11-12 sierpnia w godz. 10:00-20:00. Wydarzenie stanowi część całorocznego cyklu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego celem jest promocja literatury w przestrzeni publicznej oraz wsparcie środowisk antykwarycznych Krakowa.

Fanów dobrej literatury second-hand zapraszamy również codziennie (za wyłączeniem dni niepogodnych) na stoiska Bukinistów nad Wisłą na dachu budynku Pawilonu Powiśle 11.

Do zobaczenia!

Więcej na: www.miastoliteratury.pl

KRAKOWSKI KIERMASZ KSIĄŻKI 11-12.08 – PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

11 sierpnia (sobota), g. 11:00

MAGIA OBRAZU I SIŁA SŁÓW W BAŚNIOWYM ŚWIECIE KAMISHIBAI

Specjalistka literatury dla dzieci i młodzieży, dr Wanda Matras przeprowadzi otwarte warsztaty dla dzieci (i rodziców) z wykorzystaniem japońskiej techniki kart narracyjnych kamishibai, łączące formy teatralne, literackie, plastyczne i muzyczne. Zajęcia z papierowym teatrem zwanym również „teatrem narracji” lub „teatrem obrazkowym” wykorzystywane są do celów edukacyjnych i terapeutycznych, rozwijają aktywność twórczą, wyobraźnię i kreatywność uczestników seansu. Podczas warsztatów zostaną zaprezentowane oryginalne książki kamishibai oraz wykonane własnoręcznie karty narracyjne i książki multisensoryczne. Uczestnicy otrzymają mini-kamishibai oraz materiały do zajęć.

Wstęp wolny, zapraszają Centrum Leczenia Czytaniem i Fundacja Poemat.

11 i 12 sierpnia (sobota i niedziela), g. 18:00

KOŁO MŁODYCH SPP

Zapraszamy na letnie wieczory z poezją autorów i autorek skupionych w Kole Młodych Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział Kraków. Swoje wiersze przeczytają na scenie Agnieszka Zięba, Gina Jusięga, Julia Osierda, Jarosław Burgieł, Mirosław Dylski (niedziela), Grzegorz Wolski i Daniel Czepiński (niedziela).

Wstęp wolny, zaprasza SPP Kraków.

12 sierpnia (niedziela), g. 14:00

SPACER SZLAKIEM DRUKARNI KRAKOWSKICH

Niedawno świat naukowy opanowała sensacyjna wiadomość o odnalezieniu nieznanej wersji „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, pochodzącej z krakowskiej drukarni Macieja Szarfenberga. Historia Krakowa, kolebki polskiego drukarstwa, skrywa jednak znacznie więcej fascynujących ciekawostek. Kasper Straube, Jan Haller, Florian Ungler, Szwajpolt Fiol – kim byli i w jaki sposób przyczynili się do rozwoju „czarnej sztuki” nad Wisłą? I wreszcie – jak to się stało, że wyposażenie pierwszej drukarni w Nowym Świecie pochodziło z Krakowa? Zapraszamy na spacer z Tadeuszem Grajplem, znawcą i pasjonatem dziejów drukarstwa w Polsce, założycielem autorskiej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej w rodzinnych Końskich (woj. Świętokrzyskie), animatorem kultury i opowiadaczem, ekspertem Biblioteki Jagiellońskiej, twórcą wiernej rekonstrukcji prasy drukarskiej Gutenberga oraz replik około stu klocków drzeworytniczych, głównie średniowiecznych i renesansowych.

Rejestracja: spacery@miastoliteratury.pl. Informację o miejscu zbiórki podajemy w odpowiedzi na zgłoszenie. Ilość miejsc ograniczona!

 

 

Wpisz szukaną frazę: