Krakowska premiera książki „Herbert. Biografia”

W środę 23 maja odbędzie się krakowska premiera książki „Herbert. Biografia.” Andrzeja Franaszka. To monumentalna biografia Zbigniewa Herberta – niestrudzonego podróżnika, porywającego eseisty i genialnego poety. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 w HEVRE (ul. Meiselsa 18), poprowadzą je Anna Marchewka i Łukasz Wojtusik. Zapraszają Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo ZNAK.

18 kwietnia w księgarniach ukazała się jedna z najbardziej oczekiwanych książek roku – biografia Zbigniewa Herberta autorstwa Andrzeja Franaszka.

W 2018, Roku Zbigniewa Herberta, w którym mija 20. rocznica śmierci Poety, po raz pierwszy możemy poznać pełną historię jego życia i twórczości. Andrzej Franaszek, autor wielokrotnie nagradzanej i znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość Poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

Andrzej Franaszek
„Herbert. Biografia”
Wydawnictwo ZNAK

Andrzej Franaszek (1971) – jest krytykiem literackim, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W roku 2011 opublikował książkę Miłosz. Biografia, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jest także autorem prac Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta oraz Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy.