Kraków obchodził 95. urodziny Lema

W Krakowie Mieście Literatury UNESCO odbyły się wydarzenia poświęcone najbardziej znanemu polskiemu pisarzowi fantastyki naukowej – Stanisławowi Lemowi. Wśród nich znalazły się m.in. spacer literacki oraz pokaz filmu „Kongres” połączony z debatą „Kongres Futurologiczny”, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

W dniach 10-12 września odbyły się w Krakowie obchody 95. urodzin Stanisława Lema. W ramach obchodów odbyły się: spacer literacki śladami pisarza, pokaz filmu „Kongres” oraz debata „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego”. Akcji towarzyszyła kampania w mediach społecznościowych, przybliżająca czytelnikom cytaty z twórczości Lema i najważniejsze fakty o pisarzu.

Nie każdemu wiadomo, że spośród wszystkich książek, które wyszły spod pióra Stanisława Lema, autor najbardziej cenił sobie „Cyberiadę”. Lem był poliglotą, a oświadczając się swojej przyszłej żonie, Barbarze, podarował jej tort, bo uważał, że kwiaty są zupełnie niepraktyczne. Te ciekawostki i wiele innych usłyszeli uczestnicy spaceru urodzinowego po Krakowie, który poprowadziła Elżbieta Binswanger-Stefańska. Chętnych było więcej niż miejsc, więc organizatorzy postanowili powtórzyć spacer dla reszty fanów Lema. Kolejny odbędzie się już 17 września.

Kulminacją obchodów był wieczór w Centrum Kongresowym ICE Kraków, gdzie odbył się pokaz filmu „Kongres” z 2013 roku, debata z udziałem Wojciecha Zemka, prof. dr. hab. Piotra Popika i Elżbiety Binswanger-Stefańskiej oraz niespodzianka dla wytrwałych: performans aktorów oparty na motywach opowiadania pt. „Kongres Futurologiczny”. Goście mogli również zobaczyć, dotknąć i sfotografować Lemowóz – czyli oryginalnego mercedesa, którym jeździł pisarz. Wydarzeniu towarzyszyła, także wystawa prac Przemka Dębowskiego, autora okładek do serii książek Lema w Wydawnictwie Literackim. Prace grafika będzie można do końca września oglądać w Księgarni pod Globusem przy ul. Długiej 1.

Obchody rocznicy urodzin Lema organizowały: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej, Wydawnictwo Literackie oraz Fundacja Legalna Kultura.

Więcej na www.miastoliteratury.pl