Kraków na Jura Unbound w Edynburgu!

19 sierpnia podczas corocznego Międzynarodowego Festiwalu Książki w Edynburgu nowa fala inicjatyw literackich z Krakowa zalała pasmo Jura Unbound! Jura Unbound to święto niszowej literatury z całego świata, odbywające się w wyjątkowych lokalizacjach i łączące literaturę z innymi środkami wyrazu, takimi jak muzyka i film. To prawdziwie interdyscyplinarne wydarzenie, rozpoczynające się codziennie o 9:00 przez dwa tygodnie w różnych miejscach miasta.

W tym roku Jura Unbound gościło trzy postaci literackie Krakowa: Piotra Mareckiego (Korporacja Ha!art), Łukasza Orbitowskiego i Sławomira Shutego, którzy skupili uwagę publiczności na następujących tematach:

Krakowska Nowa Fala: współczesne sztuki literackie w najmłodszym Mieście Literatury UNESCO

Sławomir Shuty i Łukasz Orbitowski przedstawwili oblicze Krakowa nieczęsto spotykane w przewodnikach turystycznych i na oficjalnych kanałach medialnych Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Zapyziałe lokalne bary i nielegalne pchle targi składają się na literackie zaplecze ich prozy. Rozmawiano o popularności Krakowa jako miejsca akcji popularnych horrorów i powieści fantastycznych, a także motywach słowiańskich, które stały się obsesją niektórych lokalnych i zagranicznych autorów. Dyskutowano także o fenomenie Nowej Huty, dzielnicy zbudowanej w warunkach realnego socjalizmu (pseudonim artystyczny Sławomira Shutego jest potocznym, fonetycznie zniekształconym zapisem wyrażenia „Z Huty”, tzn. „pochodzący z Nowej Huty”).

Polska Literatura Eksperymentalna w Erze Cyfrowej

Literatura cyfrowa w Polsce ma za sobą poważne tradycje, począwszy od rodzimej literatury eksperymentalnej, przez demoscenę, po reżyserów filmu awangardowego skupionych wokół Warsztatów Formy Filmowej. Względna izolacja na scenie międzynarodowej i oddzielne, szczególne zaplecze historyczne składają się na specyfikę polskiej e-literatury.

Oba wydarzenia organizowane są we współpracy z  Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach Programu Miasta Literatury UNESCO.

Kraków uzyskał ten prestiżowy tytuł w październiku 2013, dołączając do Edynburga, Melbourne, Iowa City, Dublina, Rejkiawiku i Norwich.