Latest Posts

22 Lutego

Kraków na 19. Międzynarodowych Wileńskich Targach Książki

Jak co roku, Instytut Polski w Wilnie wraz z polskimi i litewskimi partnerami, przygotował ciekawą i różnorodną prezentację polskiej literatury na Międzynarodowych Wileńskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 22-25 lutego 2018 roku w Centrum Wystawienniczym Litexpo w Wilnie. Na targach zagości również Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Hasłem przewodnim tegorocznego polskiego stoiska będzie „Książki z Polski – zrozumieć świat“. Instytut Polski w Wilnie skupi się w tym roku na prezentacji największych osiągnięć Polski w dziedzinie literatury – polskich laureatów Nagrody Nobla, przede wszystkim związanych z Krakowem Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej.

Swój dorobek wydawniczy przedstawi jedno z najstarszych i największych polskich wydawnictw – krakowskie wydawnictwo „Znak“. Goście Targów będą mogli zapoznać się z literacką działalnością Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Intelektualne i kulturalne centrum Europy oferuje bardzo bogaty program kulturalny, związany także z promocją literatury. To w Krakowie odbywają się tak znane festiwale, jak Festiwal Miłosza, Festiwal Conrada, to tu wręczana jest Nagroda Transatlantyk czy Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej. Dlatego też „patronem” stoiska Instytutu Polskiego w Wilnie jest Smok Wawelski – symbol Krakowa.

Dodatkowo, 26 lutego o godz. 18.00 w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. M. Mažvydasa w Wilnie odbędzie się otwarcie wystawy „Wisława. Szymborska. Kolaże”, przedstawiającą mało znany aspekt twórczości Noblistki.

Wydarzenia polecane przez Kraków Miasta Literatury UNESCO:

Piątek, 23 lutego, godz. 15.00

Projekcja filmu „Napisane życie” poświęconego Wisławie Szymborskiej. Film przedstawi doc. dr Irena Fedorowicz / Sala kinowa / Film w języku polskim z litewskimi napisami.

Sobota, 24 lutego, godz. 14.00

„Coś takiego jest możliwe jedynie w Krakowie!” / Udział biorą: Jerzy Illg, Joanna Gromek, Urszula Chwalba, Donatas Puslys / sala 5.3. / spotkanie w języku polskim i litewskim z symultanicznym tłumaczeniem.

fb-cover-ostateczny

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Partnerzy: Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, wydawnictwo Znak, wydawnictwo Warstwy, wydawnictwo Adamada, wydawnictwo Mintis, wydawnictwo Związku Pisarzy Litwy, Kraina Książki, Wydawnictwo Terra Publica, wydawnictwo 700 eilučių,  Festiwal Kino pavasaris, Fundacja Wisławy Szymborskiej.

[Media Button] POLSKI PROGRAM NA TARGACH KSIĄŻKI W WILNIE [/Media Button]