Kraków Miasto Literatury UNESCO z wizytą w Chinach

W dniach 11-16 maja 2017 r. przedstawiciele programu Kraków Miasto Literatury UNESCO wzięli udział w konferencji pt. „Literature Diversity and Urban Sustainable Development” w Nankin, Chiny. Zjazd zgromadził czołowych przedstawicieli kultury azjatyckiej i zaoferowało doskonalą okazje do wymiany eksperckiej i zapoznawania się z przedstawicielami sektorów kreatywnych i kultury z Chin. czterodniowej konferencji rozpatrywane były tematy: talent i kreatywność jako sposoby wspierania innowacji, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia; jednolity rynek cyfrowy; spójność społeczna i dialog międzykulturowy; oraz w jaki sposób kultura może wzmocnić współpracę pomiędzy Europą i Chinami. Cztery pełne dni debat, w tym sesje plenarne poświęcone głównym celom chińskiej agendy literackiej w kontekście aplikacji Miasta do Sieci Miast Literatury, jak i mniejsze sesje, zapewnia miejsce dla dyskusji, wymiany i tworzenia nowych sieci współpracy.

KMLU w Chinach

Kraków obecnie pełni rolę miasta przewodniczącego w komitecie sterującym UNESCO oraz koordynatora Sieci Miast Literatury UNESCO. Miasto Nankin zaprosiło Kraków jako miasto eksperckie, które jako mentor doradzał w przygotowaniach aplikacji Miasta Nankin do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Udział przedstawicieli Krakowa Miasta Literatury UNESCO pozwoliło na rozbudowanie sieci branżowej poprzez nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi partnerami do przyszłych projektów i inicjatyw międzynarodowych oraz budowanie silnych i długoterminowych relacji z  partnerami chińskimi.

Operatorem programu Kraków Miasto literatury UNESCO jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.