Kraków Miasto Literatury UNESCO świętuje Dzień Dziecka

Jak co roku wszystkich mieszkańców i odwiedzających Kraków Miasto Literatury UNESCO zapraszamy serdecznie do świętowania Dnia Dziecka! Przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji, które umilą najmłodszym czytelnikom ich Dzień.

30 maja w Księgarni Pod Globusem, która organizuje trzeci już Maraton Czytania Bajek, podczas którego znani krakowianie przez cztery godziny (od 10:00 do 14:00) czytają dzieciom baśnie, wiersze i bajki, z przerwami na warsztaty plastyczne. Tym razem przeczytają dla Was także (z podziałem na role) Anna Zygmunt i Szymon Kloska z Krakowskiego Biura Festiwalowego. A na lekturę dla Was wybrali: „O żeglarzach Dżamblach” Edwarda Leara, „Śniadanie króla” A.A. Milne’a, „Cztery jędze” Małgorzaty Strzałkowskiej i „Maskaradę” Lotty Olsson. Ta para wystartuje o godz. 11.30. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Krakowskie księgarnie na medal” realizowanego przez Fundację Miasto Literatury. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Więcej na: https://www.facebook.com/events/1635326253209788/permalink/1657013807707699/

1 czerwca – w dniu premiery – pojawią się w naszym biurze jeszcze ciepłe książki Adama Wajraka. Wielka księga prawdziwych tropicieli  to nie lada gratka dla wszystkich ciekawskich tropicieli i żądnych przygód podróżników! Zaprzyjaźniony już z nami autor zabiera nas w Polskę: do lasów, na łąki i bagna, nad morze, rzeki i stawy, w góry, do Puszczy Białowieskiej, a także na ulice miast i miasteczek. Pokazuje nam, że wszędzie tam przy odrobinie wiedzy, cierpliwości i spostrzegawczości można zobaczyć fascynującą przyrodę. Wiosna, lato, jesień, zima – cztery części „Wielkiej księgi prawdziwych tropicieli” pełne są wskazówek, jak przeżyć wspaniałe, ekscytujące, a czasem mrożące krew w żyłach tropicielskie przygody. Naszych czytelników zachęcamy też do tropienia w Dniu Dziecka fanpage www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO/ będzie można zdobyć książki, a w drugiej połowie czerwca… porozmawiać w Krakowie z samym autorem! (niebawem zaprosimy Was na spotkanie).

2 czerwca zapraszamy na Spacer literacki szlakiem bohaterów literatury dziecięcej. To spacer dla dzieci i tych, którzy pamiętają jak to jest być dzieckiem. Przejdziemy przez Kraków śladami literatury dziecięcej. „Odkurzymy“ m.in. utwory Antoniny Domańskiej (autorki „Paziów króla Zygmunta“ czy „Historii żółtej ciżemki“) oraz Jadwigi Żylińskiej piszącej o alchemiku Sędziwoju, sięgniemy też do literatury współczesnej, m.in. Doroty Terakowskiej i Barbary Gawryluk. Przewodniczką po bajkowym Krakowie będzie Łucja Malec-Kornajew. Chętnych prosimy o wcześniejsze dokonanie rezerwacji pod adresem: spacery@miastoliteratury.pl. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Z kolei w niedzielę 3 czerwca w ramach Dnia Otwartego Magistratu będzie można wziąć udział w Czytaniu na trawie. Tegoroczna edycja wydarzenia organizowana jest w klimacie nawiązującym do lat 20. i 30. XX wieku. Oprócz zwiedzania historycznego budynku będzie można wziąć udział w warsztatach, projekcjach filmowych, spektaklach i koncertach. Na miłośników literatury czekać będą książki do czytania na trawie, zostaną także zorganizowane seanse wspólnego czytania. Organizator: Urząd Miasta Krakowa. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest partnerem tego wydarzenia.