Kraków Miasto Literatury UNESCO na konferencji w Shenzhen

W ostatni weekend listopada (27-28 listopada) w chińskim Shenzhen odbyła się współorganizowana przez UNESCO międzynarodowa konferencja poświęcona książkom elektronicznym i innowacyjnym technologiom. Wzięło w niej udział 20 ekspertów z całego świata – przedstawicieli bibliotek, wydawców, dystrybutorów książek cyfrowych, organizacji pozarządowych, działaczy na rzecz wolności słowa i literatów. Na konferencji wystąpił także przedstawiciel Krakowskiego Biura Festiwalowego. Kraków był jedynym spośród Miast Literatury UNESCO, które zostało zaproszone do udziału w konferencji.

Uczestnicy konferencji starali się zdiagnozować przyszłość rynku książki, szczególnie książki elektronicznej, a także wiążące się z jego rozwojem możliwości edukacyjne, jak również określić nową rolę bibliotek w społeczeństwie cyfrowym i przyjrzeć się ewolucji koncepcji praw autorskich.

Shenzhen jako Miasto Designu należy do sieci Miast Kreatywnych UNESCO od 2008 roku. Jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się miast w Chinach i 4. co do wielkości miastem kraju: po Szanghaju, Pekinie i Kantonie. Jego wielomilionowa społeczność ma do dyspozycji ponad 600 bibliotek publicznych i blisko 200 bibliomatów – automatów umożliwiających wypożyczanie książek, a promocja czytelnictwa stanowi istotny element polityki miasta.