fbpx

Kraków Miasto Literatury UNESCO na Festiwalu Kultury Żydowskiej

Filip Springer, Marcin Wicha, Wojciech Bonowicz i Dominika Słowik, warsztaty kreatywnego pisania i literacki spacer po Kazimierzu – po raz pierwszy w historii na uczestników Festiwalu Kultury Żydowskiej czeka tak szeroki i różnorodny program literackich wydarzeń. Na miłośników literatury czeka również wypełniona książkami czytelnia festiwalowa, a także specjalna edycja interaktywnego projektu Kody Miasta, która przybliży najważniejsze miejsca i postaci literackiego dziedzictwa Kazimierza. Współorganizatorem programu literackiego jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, które odpowiada za realizację programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Program Literacki

Na uczestników Festiwalu czeka mnóstwo literackich atrakcji. Wielbicieli literatury zaprosimy na spotkania z najciekawszymi i najgłośniejszymi polskimi pisarzami na czele z Filipem Springerem, Marcinem Wichą, Wojciechem Bonowiczem czy autorką jednego z najgłośniejszych tegorocznych debiutów literackich – Dominiką Słowik. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach: w programie zajęć dla dzieci znajdzie się głośne czytanie i wspólne rysowanie, a także poszukiwanie pewnej zagubionej psinki. Seniorzy w trakcie specjalnie dla nich przygotowanych warsztatów dowiedzą się, jak rozpocząć swoją przygodę z pisaniem poznając tajniki konstruowania dobrego tekstu. Literacki Kazimierz odkryje przed nami swoje tajemnice w czasie specjalnego spaceru, w czasie którego zajrzymy do literackich zakamarków dzielnicy, dowiemy się co czytali jej mieszkańcy, gdzie wypożyczali książki i jakie piosenki nucili. Nie zabraknie odniesień do współczesnego obrazu dzielnicy – zagłębia knajpianego i miejsca akcji popularnych kryminałów.
Program spotkań jest realizowany we współpracy z Wydawnictwem Literackim, Wydawnictwem Znak, Znak Emotikon, Karakter oraz Willą Decjusza.

 

Harmonogram spotkań:

Nasze małe ojczyzny. Warsztaty literackie dla seniorów

Czwartek 25 czerwca, godz. 18:00

Prowadzenie: Katarzyna Kubisiowska

Seniorzy do piór! „SAGA – warsztaty kreatywności” to propozycja dla osób w wieku 55+ zainteresowanych literaturą. Podczas zajęć dowiecie się, jak rozpocząć własną przygodę z pisaniem, a także poznacie najważniejsze techniki prowadzenia narracji, opisu wydarzeń i budowania fabuły. Warsztaty zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza.

Liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe

 

Mieszkać w mieście? Uwarunkowania i konsekwencje gentryfikacji. Spotkanie z Filipem Springerem

Piątek 26 czerwca, godz. 18:00

Prowadzenie: Dorota Leśniak-Rychlak

Do jakiego stopnia należy ingerować w procesy społeczne zachodzące w miastach? Jak potrzeba zapanowania nad wizualnym i urbanistycznym chaosem może przerodzić się w gentryfikujący „ładnizm”? Czy walka o estetykę nie przeczy batalii o zróżnicowane społecznie i funkcjonalnie miasta? Na te pytania w samym sercu Kazimierza, jednego z pierwszych w Polsce przykładów zjawiska gentryfikacji, postara się znaleźć odpowiedź Filip Springer, bez wątpienia najciekawszy reporter polskiego krajobrazu.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Karakter

 

I malusieńka psinka. Warsztaty plastyczne dla dzieci

Sobota 27 czerwca, godz. 18:00

Prowadzenie: Marta Tymowska i Marcin Wicha

Marta Tymowska i Marcin Wicha zapraszają na warsztaty plastyczne inspirowane wierszami Samuela Marszaka. W programie: głośne czytanie, wspólne rysowanie, ogólne zamieszanie. Będziemy też szukać pewnej malusieńkiej psinki. Samuel Marszak (1887-1964) był rosyjskim pisarzem, tłumaczem, wydawcą i autorem wierszy dla dzieci. Na polski jego utwory tłumaczyli m. in. Władysław Broniewski, Janusz Minkiewicz i Wiktor Woroszylski.

Warsztaty przeznaczone dla dzieci od lat 5 do … (dopóki mają ochotę przyjść)

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Znak Emotiokon

Liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe

 

Trans i transformacja. Spotkanie z Dominiką Słowik

Niedziela 28 czerwca, godz. 18:00

Prowadzenie: Marcin Wilk

„Atlas: Doppelganger” tomocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji podglądamy zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych, opisany ostro, sugestywnie – dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Znak

 

Księgi Jakubowe. Czyta Anna Polony

Poniedziałek 29 czerwca, godz. 18:00

Monumentalne „Księgi Jakubowe” to próba opowiedzenia historii Polski na nowo: Polski barwnej, różnorodnej, wielonarodowej, ale też targanej wewnętrznymi konfliktami, pełnej napięć i sporów. To nie kostium historyczny – to gest świadomie polityczny. To wizja tego, jaka mogłaby być Polska, gdyby historia potoczyła się inaczej.

Fragmenty powieści Olgi Tokarczuk, jednej najciekawszych europejskich pisarek przeczyta Anna Polony, wybitna aktorka, legenda krakowskich scen teatralnych.

 

Należy przeczytać dwa razy. Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem

Wtorek 30 czerwca, godz. 14:00

Prowadzenie: Szymon Kloska

Dzień dobry, dzień dobry! Misiu Fisiu postanowił wszystko powtarzać dwa razy, bo wtedy będzie miał podwójną radość z każdej rzeczy. O tym, dlaczego krótkie opowiadanka z najnowszego tomu o przygodach nieporadnego misia należy przeczytać dwa razy, opowie sam autor: Wojciech Bonowicz, nominowany do nagrody Nike poeta i pisarz.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Znak Emotikon

 

Moje miejsce. Warsztat pisania.

Środa 1 lipca, godz. 18:00

Prowadzenie: Maria Kula

Dwie godziny zarezerwowane tylko na pisanie. Warsztat nie jest wykładem ani lekcją polskiego, jest “warsztatem” dosłownie, bo wypełniony jest praktycznymi ćwiczeniami, dzięki którym poznacie pisarskie narzędzia, znajdziecie nowe pomysły i inspiracje. Dla wszystkich, którzy lubią czytać i chcieliby coś napisać. Ale też dla każdego, kto niczego w życiu nie przeczytał ani nie napisał, a chciałby spróbować. Poprowadzi go Maria Kula – redaktorka, która pracuje indywidualnie z pisarzami, pomaga pisać książki, prowadzi kursy pisania.

www.mariakula.com

Liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe

 

Dzielnica słowa. Literacki spacer po Kazimierzu

Czwartek 2 lipca, godz. 16:00

Prowadzenie: Agnieszka Pudełko

Zapraszamy na ekscytującą przechadzkę! W trakcie spaceru poznacie sekretne literackie zakamarki Kazimierza. Przyjrzycie się wspomnieniom o przedwojennej dzielnicy, dowiecie co czytali jej mieszkańcy, gdzie chodzili wypożyczać książki i jakie piosenki nucili. Nie zabraknie odniesień do współczesnego obrazu dzielnicy – zagłębia knajpianego i miejsca akcji popularnych kryminałów. W drogę!

 

Liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie FKŻ przy ulicy Jakuba obok Cheder Cafe

 

 

Kody Miasta

W trakcie Festiwalu zainaugurowana zostanie specjalna, poświęcona Kazimierzowi odsłona projektu Kody Miasta, w ramach której zaprezentujemy 20 arcyciekawych miejsc i postaci związanych z literacką i historyczną tożsamością dzielnicy, takich jak m.in. Rabin Mojżesz Isserles zwany Remu – najsłynniejszy żydowski uczony z Polski, Miriam Akavia – izraelsko-krakowska pisarka, tłumaczka, była przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej czy profesor Julian Aleksandrowicz, lekarz, filozof medycyny, wielki humanista, inspirator i pionier wielu kierunków badawczych.

Czytelnia FKŻ i Kwartał FKŻ

Przez cały czas trwania Festiwalu na widzów będzie czekała specjalna czytelnia, którą wypełni blisko 700 książek przekazanych przez wydawców z całego kraju – partnerów przedsięwzięcia, bez których realizacja projektu na taką skalę byłaby niemożliwa. Zarówno czytelnia festiwalowa, jak i sam program literacki będą w całości realizowane w przestrzeni Kwartału FKŻ, która będzie w tym roku sercem całego festiwalu.

Kwartał FKŻ to zbudowane na czas festiwalu mini-miasteczko tuż obok Starej Synagogi, które stanie się otwartą dla mieszkańców i gości przestrzenią, pełniącą funkcje placu zabaw, czytelni, kawiarni, miejsca warsztatów i spotkań z literaturą, tańcem, architekturą oraz miejscem spotkań współczesnych i dawnych mieszkańców Kazimierza. Będzie to ważne i potrzebne na Kazimierzu miejsce spotkań dla jego mieszkańców. W Kwartale FKŻ można będzie poczytać książki, własnoręcznie zrobić sobie koszulkę ze specjalnie zaprojektowanym logo, nauczyć się tańczyć hip-hop, porozmawiać ze znanymi i cenionymi pisarzami, wypić kawę z findżana, zagrać w ping-ponga czy matkota, spędzić czas przy dźwiękach dobrej muzyki i … dużo więcej!

 

 

Wpisz szukaną frazę: