Kraków – miasto ambicji. Wykład Charlesa Landry’ego

Niektóre miejsca, mimo że dysponują tymi samymi zasobami, radzą sobie lepiej niż inne. Dlaczego tak się dzieje? Decydującą rolę odgrywa ambicja, generująca energię, motywację, pasję, od których wszystko się zaczyna. To właśnie ambicja może zapoczątkować proces zmiany, jeśli tylko decydenci twierdzą: „nie wystarczy być tylko ok”. Ambicja połączona z otwartością i kreatywnością pozwala ludziom myśleć, planować i działać z wyobraźnią przy rozwiązywaniu problemów i budowaniu jak najlepszego miasta. Ambicja może porwać zbiorową wyobraźnię. W trakcie spotkania „Kraków – miasto ambicji”. Wykład Charlesa Landry’ego, zamykający jubileuszową konferencję MCK Kraków i świat odbywającego się w dniu 31 maja 2016, o godz. 18.00 zostaną przedstawione przykłady miast z Europy i ze świata, które mogą zainspirować Kraków do pełniejszego wykorzystania swojego potencjału i ugruntowania pozycji na świecie.

Wykład poprowadzi Charles Landry, światowej sławy autorytet w kwestii wykorzystania wyobraźni do generowania trwałej zmiany w mieście. Współpracuje on z wieloma miastami na świecie, pomagając im w jak najlepszym wykorzystaniu potencjału rozwojowego. Doradza, jak znaleźć optymalne podejście do – wydawałoby się trudnych do pogodzenia – kwestii, np. połączenia innowacji i tradycji, zrównoważenia procesu tworzenia bogactwa i spójności społecznej, albo unikalności lokalnej i perspektywy globalnej. Landry jest uznanym mówcą (występował w ponad 60 krajach), innowatorem i autorem wielu publikacji. Do klasyki dyskusji o mieście przejdzie z pewnością książka Kreatywne miasto, która zapoczątkowała światowy trend transformacji miast, oraz The Art of the City Making, pozycja uznana przez portal Planetizen (http://www.planetizen.com/node/66462) za najlepsze dzieło na temat kreowania miasta. Stworzony przez Landry’ego indeks kreatywności miasta stał się ważnym narzędziem pomiaru kreatywnego ekosystemu miasta. Ostatnia pozycja autorstwa Landry’ego, Cities of Ambition, która jest kontynuacją dyskusji o czynnikach budujących sukces miasta, stała się inspiracją do wykładu zamykającego jubileuszową konferencję MCK Kraków i świat.