fbpx

KRAKÓW GOŚCI REZYDENTKI Z UKRAINY

#KMLUdlaUkrainy

KRAKÓW GOŚCI REZYDENTKI Z UKRAINY

Ukraińska pisarka Olha Kupriian i literaturoznawczyni Julia Pidmohylna biorą udział na zaproszenie KBF w programie rezydencjalnym Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Twórczynie związane z promocją czytelnictwa w Ukrainie przyjechały do Krakowa w związku z trwającą w ich kraju wojną i zostały zakwaterowane w dawnym krakowskim mieszkaniu Czesława Miłosza. Partnerem tych rezydencji jest Instytut Goethego.

– W obecnej sytuacji geopolitycznej wsparcie twórców ukraińskich oraz otwarcie się na odbiorców tej literatury jest jednym z naszych priorytetów. Kraków jako Miasto Literatury UNESCO stara się szybko i elastycznie reagować na wymagania rzeczywistości – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF, operatora programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

W ramach pobytu ukraińskie rezydentki przygotowują cykl spotkań i warsztatów dla dzieci. Już w środę 8 czerwca o godz. 17.00 w Instytucie Goethego przy ul.  Podgórskiej 34 poprowadzą zajęcia dla najmłodszych w wieku 9-12 lat. Warsztaty, webinaria o literaturze dziecięcej i młodzieżowej skierowane dla branży wydawniczej oraz spotkania autorskie odbędą się także w ramach wydarzeń literackich organizowanych w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Olha Kupriian jest pisarką specjalizująca się w literaturze dziecięcej, redaktorką projektu „BaraBooka. Przestrzeń Ukraińskiej Książki Dziecięcej” (www.barabooka.com.ua), metodykiem dziecięcego laboratorium czytelniczego Małej Akademii Nauk Ukrainy i autorką książek dla dzieci i młodzieży, a także prozy dla dorosłych. W 2019 roku wraz z dziennikarką Yaniną Sokolovą opublikowały książkę „Ja, Nina”, która spotkała się z wysokimi ocenami podczas Bookforum 2020 we Lwowie.

Druga rezydentka Julia Pidmohylna jest z wykształcenia historyczką i literaturoznawczynią. W swoim dorobku ma m.in. prace naukowe z historii literatury ukraińskiej. Pracowała w czasopiśmie literacko-krytycznym „Ruś Kijowska” i była redaktorką w wydawnictwie BaraBooka. Redagowała książki dla takich ukraińskich oficyn, jak: Komora, Czarna Owca, #Księgarze, Wydawnictwo Stary Lew i innych.

Kraków Miasto Literatury UNESCO organizuje też inne działania skierowane do twórców i publiczności ukraińskiej. W każdą niedzielę w Pałacu Potockich odbywają się ukraińskojęzyczne warsztaty dla dzieci z cyklu Literackie Chwile. Współpracujemy także z portalem „Dwutygodnik” przy publikacji tekstów ukraińskich autorów i autorek, a także partnerujemy Fundacji Powszechnego Czytania, która wspiera wydawców z Ukrainy. Więcej informacji na www.miastoliteratury.pl oraz na profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku.

Przy organizacji rezydencji pomogły: Stowarzyszenie Unia Literacka oraz Odessa i Lwów – Miasta Literatury UNESCO. Pobyt ukraińskich autorek wpisuje się w całoroczny program rezydencji twórczych Krakowa Miasta Literatury UNESCO. O innych programach rezydencjalnych, także tych prowadzonych przez KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, można przeczytać na:www.literaryresidenciespoland.pl

 

 

 

 

Wpisz szukaną frazę: