„Kościsko” Kalinowskiego z Nagrodą Ferdynanda Wspaniałego

Komiks Kościsko Karola „KaeRela” Kalinowskiego (Kultura Gniewu) zdobywcą Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Nagroda Czytelników dla Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za Na Giewont się patrzy (Oficyna Wydawnicza Oryginały).

Kościsko, to wciągający komiks, który straszy tam gdzie straszyć powinien i śmieszy tam gdzie ma być zabawnie. Traktuje czytelnika poważnie, nie poucza, a jednak jest to mądra książką o ważnych rzeczach, którą czytać mogą i mali i duzi – podkreślił w laudacji Szymon Kloska, członek Kapituły Konkursu.

Karol „KaeRel” Kalinowski odebrał statuetkę Ferdynanda Wspaniałego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych z rąk wiceprezydenta Krakowa Andrzej Kuliga.

Czytelnicy zadecydowali, że Nagroda Czytelników im. Ferdynanda Wspaniałego trafi do rąk Barbary Caillot-Dubus i Aleksandry Karkowskiej za Na Giewont się patrzy. Wręczająca nagrodę Agnieszka Karp-Szymańska przyznała, że przewaga głosów była miażdżąca.

Niedzielna Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego oraz towarzyszący jej koncert Budyń Julka Tuwima w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” były ostatnimi wydarzeniami Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 w Krakowie i ostatnimi wydarzeniami jego wiosennej edycji. Jesienna odsłona już w październiku w Poznaniu.

Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci towarzyszy Festiwalowi Literatury dla Dzieci od początku jego istnienia, ale w 2017 roku zmieniła formułę. Od tego roku nosi imię Ferdynanda Wspaniałego. Jej fundatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. O jej przyznaniu decyduje Kapituła Konkursu w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Małgorzata Węgrzecka raz Rada Programowa Festiwalu Literatury dla Dzieci. Natomiast laureat Nagrody Czytelników im. Ferdynanda Wspaniałego wybierany jest w głosowaniu internetowym.

Więcej informacji na temat Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego: tutaj. Wydarzenie odbywa się pod patronatem oraz we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Więcej informacji na stronie: fldd.pl oraz na Facebooku.