Konkurs na polski dramat współczesny oraz Festiwal Talking About Borders

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na polski dramat współczesny, organizowanym przez Państwowy Teatr w Norymberdze i Festiwal Talking About Borders pod patronatem festiwalu Boska Komedia, Domu Norymberskiego w Krakowie i Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Do wygrania nagroda pieniężna, tłumaczenie literackie tekstu dramatu na język niemiecki oraz jego wystawienie na deskach norymberskiego teatru!

Projekt Talking About Borders jest realizowany od 2004 roku przez Państwowy Teatr w Norymberdze, a jego celem jest zapoznanie Europy Zachodniej z punktem widzenia piszących dla teatru autorów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. To synkretyczny festiwal teatralny, stawiający sobie za cel przekraczanie barier kulturowych, którego kluczowym elementem jest konkurs dramaturgiczny. Inicjatorem i kierownikiem artystycznym Talking About Borders jest dyrektor norymberskiego teatru Christian Papke, a dotychczasowymi krajami partnerskimi festiwalu były Macedonia (2004), Serbia (2006), Chorwacja (2007), Bośnia i Hercegowina (2008), Albania (2009), Bułgaria (2010), Rumunia (2011), Ukraina (2012), Gruzja (2013) i Armenia (2014).

Krajem partnerskim edycji 2015/2016 będzie Polska. Międzynarodowe jury wybierze najlepszy spośród nadesłanych utworów, a jego autorka bądź autor otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 3500 euro. Zwycięski tekst zostanie również przetłumaczony na język niemiecki, publicznie zaprezentowany, oraz wystawiony w Teatrze Państwowym w Norymberdze w sezonie 2016/2017.

Wydarzenie wpisuje się w ogłoszoną w 2015 roku strategię promocji debiutów, w ramach której ustanowiono min. Nagrodę Conrada dla literackiego debiutu w kategorii proza, oraz program Promotorzy Debiutów, realizowany przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego we współpracy z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO. Konkurs ma na celu promocję dramatu jako formy literackiej oraz zwrócenie uwagi na najciekawsze zjawiska na najnowszej scenie teatralnej. Dodatkowym kontekstem dla konkursu jest przypadający w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia bliźniaczych instytucji kulturalnych: Domu Krakowskiego w Norymberdze i Domu Norymberskiego w Krakowie.

Oficjalna strona konkursu

Tłumaczenie regulaminu

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 maja 2016.

Zapraszamy!