fbpx

Kody Miasta i kolejnych 50 literackich ławek

Dokładnie rok temu, 21 października, po blisko trzech latach starań Kraków przyjęto do sieci miast kreatywnych w dziedzinie literatury jako siódme miasto świata. Świętując rocznicę przyznania tytułu Miasta Literatury UNESCO wchodzimy w tkankę miejską i akcentujemy obecność literatury w przestrzeni publicznej, kontynuując projekt Kody Miasta. W kwietniu tego roku na krakowskich Plantach pojawiło się 50 literackich ławek, dzisiaj swojego literackiego patrona kolejne 50 ławek zyska. Do tego grona dołączyli m.in. Herta Müller, Juan Gelman, Neil Gaiman, Szczepan Twardoch, Zośka Papużanka, Gaja Grzegorzewska, Wit Szostak, Bronisław Malinowski czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Na każdej ławce zamontowano tabliczkę z nazwiskiem pisarza lub poety powiązanego z literackim Krakowem. Obok nazwiska na tabliczce umieszczony został specjalny kod QR. Po zeskanowaniu go przy pomocy tabletu czy smartfona, można trafić na stronę internetową projektu (www.kody.miastoliteratury.pl), gdzie przeczytamy fragment tekstu danego autora, posłuchamy jego nagrania i zapoznamy się z jego biogramem. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

W październikowej odsłonie projektu pojawiło się więcej ławek dedykowanych pisarkom. Spacerując po Plantach odnajdziecie ławki m.in. Dagny Przybyszewskiej, Magdaleny Samozwaniec, Zofii Nałkowskiej oraz Anny Świrszczyńskiej przygotowane we współpracy z Fundacją Przestrzeń Kobiet.

Zachęcamy również do wycieczki śladem pisarzy zagranicznych. We współpracy z Instytutem Cervantesa, Instytutem Goethego oraz Instytutem Francuskim powstały materiały dedykowane m.in. Hercie Müller, Sylvie Germain, Juanowi Gelmanowi oraz Eduardo Mendozie. Skanując kod QR odnajdziecie fragmenty ich tekstów zarówno w oryginale, jak i w języku polskim.

Przypominamy, że swoje ławki od kwietnia tego roku mają również m.in. Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Ziemowit Szczerek, Graham Masterton, Jacek Dukaj, Jerzy Pilch, Joseph Conrad, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem i Witold Gombrowicz.

Celem projektu Kody Miasta jest zaakcentowanie w przestrzeni publicznej prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, którym Kraków, jako pierwsze miasto słowiańskie, został uhonorowany 21 października 2013 roku. To urzeczywistnienie idei o wchodzeniu literatury w tkankę miasta. Inspiracją dla niego było podobne przedsięwzięcie zrealizowane w Reykjaviku, jednym z partnerskich Miast Kreatywnych w dziedzinie Literatury.

Podziękowania

Tak złożonego przedsięwzięcia nie dałoby się zrealizować bez udziału wielu Przyjaciół i Partnerów. Najserdeczniejsze podziękowania i wyrazy uznania za nieocenioną pomoc, entuzjazm i olbrzymie zaangażowanie należą się bezsprzecznie:

– wydawcom, którzy przekazali nam na potrzeby projektu niezbędne do jego realizacji materiały: fragmenty tekstów, nagrania audio, zdjęcia autorów (były to m.in.: Wydawnictwo Literackie, Ha!art, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo MAG),

– studentom i pracownikom Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (Filologii angielskiej), którzy przetłumaczyli na język angielski fragmenty tekstów literackich,

– Stowarzyszeniu Radiofonia za pomoc przy realizacji nagrań utworów.

Wpisz szukaną frazę: