KMLU we współpracy z Komendą Miejskiej Policji dołącza do akcji #zostańwdomu

Szanowni Państwo. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Tak zaczyna się komunikat, który z policyjnych radiowozów rozbrzmiewa w całym Krakowie. Brzmi znajomo, ale jego zakończenie z pewnością Was zaskoczy. Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Komendą Miejskiej Policji w niecodzienny sposób dołącza do akcji #zostańwdomu.

Zachowujmy dystans co najmniej dwóch metrów, zakrywajmy usta i nos, a jeśli możemy, zostańmy w domach… W Krakowie Mieście Literatury UNESCO przepis na spędzanie czasu wolnego podczas kwarantanny może być tylko jeden: czytajmy książki! Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, przygotowało niecodzienną kampanię, w której przypomina o literackim dziedzictwie miasta i podpowiada, jak ciekawie spędzić czas w domu. Specjalnie przygotowany komunikat usłyszą wszyscy mieszkańcy – płynie on wprost z policyjnych radiowozów, które informują o zasadach bezpieczeństwa podczas epidemii koronawirusa. Pamiętaj, że mieszkasz w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, zostań w domu i czytaj książki – usłyszymy zaraz po oficjalnym komunikacie Komendy Miejskiej Policji.

Kraków Miasto Literatury UNESCO to dużo więcej niż tytuł, który otrzymaliśmy sześć lat temu. To dziedzictwo, które ukształtowało kulturalne życie miasta i prężnie działająca dziś scena literacka. Chcieliśmy w przewrotny sposób przypomnieć o tym mieszkańcom, zaskakując ich formą przekazu – wyjaśnia koncepcję akcji Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – W mediach społecznościowych odbywa się w ostatnich tygodniach wiele cennych kampanii promujących e-czytelnictwo, m.in. współorganizowana przez nas akcja „Czytaj PL – #PolećDalej”. Czy w dobie koronawirusa możemy przypomnieć o literackim dziedzictwie miasta inaczej niż przez internet? Dzięki otwartości Policji w Krakowie okazało się, że tak!

Zachęcamy do czytania książek podczas kwarantanny, bo wierzymy, że literatura może przenieść Was poza cztery ściany domu czy mieszkania. To mogą być bardzo inspirujące i niezapomniane podróże – w Mieście Literatury UNESCO wszystko jest możliwe.