Jak zaczynałem? #1 Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na nowy cykl spotkań stworzony specjalnie dla amatorów pisarstwa. Gośćmi cyklu “Jak zaczynałem?” są nagradzani pisarze i pisarki, którzy opowiedzą o pierwszych krokach na rynku wydawniczym. Jak wydali swój pierwszy tekst? Jak szukali motywacji i ćwiczyli warsztat? Jakie porady mają dla początkujących pisarzy?

Pierwszym gościem cyklu będzie Łukasz Orbitowski, autor m.in. “Innej duszy” i “Horror Show”. Spotkanie poprowadzi Maria Kula.

Skąd pomysł na spotkanie?

Często zapomina się, że znani pisarze również mieli trudne początki na rynku wydawniczym. Nawiązywanie pierwszych kontaktów, czytanie pierwszej negatywnej recenzji czy po prostu mozolne szukanie wydawcy, który łaskawym okiem spojrzałby na nieznanego debiutanta to nie tylko problemy obecnie debiutujących literatów. Wśród początkujących pisarzy zapatrzonych w tych, którzy odnieśli sukces, panuje przekonanie, że jeśli ich pierwsze próby literackie nie są genialne, to nie ma sensu próbować dalej.

Spotkania mają na celu pokazać, że pisanie to warsztat; rzemiosło, którego trzeba się nauczyć, a potem rozwijać i szkolić. W trakcie rozmowy z Łukaszem Orbitowskim pojawią się pytania o jego początki na rynku wydawniczym – o pierwsze teksty, o pierwsze błędy, o ćwiczenia, które pozwoliły mu rozwinąć warsztat, o szukanie motywacji do dalszego pisania czy o łączenie pisania z pracą zarobkową.

Rozmowa ma być „listą wskazówek” dla początkującego pisarza – gotowymi radami, które można natychmiast wdrożyć w swoje twórcze życie. Rozmowy mają też na celu motywować – bo wreszcie dowiemy się, że pisanie to nie wyłącznie talent, z którym się rodzi, ale także ciężla praca.

W trakcie spotkania Łukasz Orbitowski poprowadzi też ćwiczenie dla publiczności dotyczące jego pisarskiej specjalizacji – każdy będzie miał więc szansę wypróbować od razu wskazówki i napisać tekst.

Pomysłodawczynią cyklu i prowadzącą spotkania jest Maria Kula.

Jak zaczynałem? #1 Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

28 czerwca, godz. 18.00-19.30
Księgarnia De Revolutionibus
Organizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia pod Globusem

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Łukasz Orbitowski | Maria Kula

Łukasz Orbitowski (1977) – prozaik, krytyk, publicysta. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012. Debiutował w 1999 zbiorem opowiadań Złe Wybrzeża. Proza Orbitowskiego określana jest jako literatura grozy, fantastyczna, horror, współcześnie zaś coraz wyraźniej akcentuje wątki realistyczne, małej codzienności i popkultury. Jest autorem bloga orbitowski.pl, a od 2016 r. na antenie TVP Kultura prowadzi program Dezerterzy. Autor wielu zbiorów opowiadań fantastycznych (m. in. Wigilijne psy, Tracę ciepło, Nadchodzi, Rękopis znaleziony w gardle) oraz nagradzanych powieści (Tracę ciepło, Święty Wrocław, Widma, Szczęśliwa ziemia, Inna dusza). Jako felietonista związany był m. in. z „Nową Fantastyką”, „Przekrojem”, „Lampą”, „Mówią Wieki”, „Gazetą Wyborczą”. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i raz do Nagrody Literackiej Gdynia, w 2016 roku otrzymał Paszport „Polityki” za powieść „Inna dusza”.

Maria Kula – redaktorka. Pracuje indywidualnie z autorami, od 2014 roku prowadzi warsztaty i kursy pisania oraz Szkołę Pisania Powieści według autorskiego programu, a od niedawna także Klub Pisarski Online. Uważa, że pisania można się nauczyć jak każdej innej umiejętności. Promuje pisanie i czytanie także za pomocą serii artykułów o pisaniu oraz licznych wydarzeń o twórczości. Od 2016 roku współpracuje z Krakowem Miastem Literatury Unesco, m.in. tworząc cykl warsztatów z pisarzami, nad którym czuwa merytorycznie. Kocha kawę, morze i czytanie na hamaku.

www.mariakula.com