Jak pisać o muzyce? Spotkanie z Jackiem Dehnelem

Jak zacząć pisanie z wysokiego C i nie rozbić się później niczym fortepian Chopina? Jak tworzyć harmonijnie kompozycje literackie? I wreszcie: jak pisać o muzyce, żeby nie uderzyć w fałszywą nutę i żeby wszystko w tekście grało? Zapraszamy na spotkanie z udziałem Jacka Dehnela, które odbędzie się w czwartek (22 marca) o godz. 17.30 w księgarni muzycznej KURANT w Krakowie. Spotkanie poprowadzą Joanna Broniec, menedżer Festiwalu Misteria Paschalia, oraz Szymon Kloska z Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

„Miejscem pierwszego intensywnego doświadczania muzyki był dla mnie barłóg na tylnym siedzeniu groszkowozielonego fiata 125p, którym pojechaliśmy z rodzicami na pierwszą w moim życiu zagraniczną wycieczkę, do Bułgarii. PRL miał się skończyć dopiero za dwa lata, toczyliśmy się więc przez demoludy, kraje Jaruzelskiego i Husáka, przez gulaszowy komunizm Kádára i przez kukurydziane pola Ceauşescu, aż na trzeci dzień dotarliśmy do państwa Żiwkowa. Mój brat liczył sobie lat pięć, ja siedem, samochody w tamtych czasach nie miały z tyłu pasów bezpieczeństwa, o fotelikach nie słyszano; dołem leżały śpiwory i siatki z ręcznikami, na tym rozesłano nam koce i tak jechaliśmy przez obce krainy pierwszych sekretarzy, ścieżką muzyczną tej podróży było zaś kilka zabranych z domu kaset, które pamiętam do dzisiaj: ABBA, Shakin’ Stevens, Jesus Christ Superstar (Highlights), Edyta Geppert i Cztery pory roku Vivaldiego. Na przemian. I jeszcze raz”. – czytamy fragment eseju autorstwa Jacka Dehnela, który znajdziemy w książce programowej Festiwalu Misteria Paschalia 2018.

Tuż przed 15. edycją Festiwalu Misteria Paschalia zapraszamy na wyjątkowe spotkanie wokół eseju muzycznego i literatury o muzyce. Naszym gościem będzie Jacek Dehnel – jeden z autorów zaproszonych do współpracy przy pisaniu tegorocznej książki programowej Festiwalu Misteria Paschalia. Pisarz opowie na nim o swoim osobistym stosunku do muzyki – niekoniecznie tylko tej prezentowanej na festiwalu, oraz o swojej ostatniej „kompozycji” literackiej.

Jacek Dehnel – pisarz, poeta, tłumacz. Laureat Nagrody Kościelskich i Paszportu „Polityki”, czterokrotnie nominowany do Nagrody Nike i dwukrotnie do Nagrody Angelus. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”. Autor m.in.: powieści „Lala”, „Saturn”, opowiadań „Rynek w Smyrnie”, zbiorów „Balzakiana” i „Fotoplastikon”. Za kilka dni światło ujrzy jego najnowsza książka: „Dysharmonia, czyli pięćdziesiąt apokryfów muzycznych” będąca zbiorem felietonów, które ukazywały się między 2012 a 2016 rokiem na łamach „Muzyki w Mieście”, miesięcznika Narodowego Forum Muzyki.

Najnowszą książkę Jacka Dehnela „Dysharmonia” można już kupować za pośrednictwem Narodowego Forum Muzyki.

Książka programowa Festiwalu Misteria Paschalia 2018 dostępna będzie od poniedziałku (26 marca) we wszystkich festiwalowych lokalizacjach.

29356211_10155367348598715_6406684015432040448_o

Strona wydarzenia na facebooku

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym 15. Festiwalu Misteria Paschalia.